Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Hamburg: Soykırımın merkezinde

Almanya’nın ve Almanların görmek istemediği, üzerini kapattığı varlığını reddettiği bir şey var ki o da İkinci Dünya Savaşı’nda kendinden olmayanlara yaptıkları, sistematik soykırım ve ona ait kalıntılardır.  Milyonlarca insanın çektiği acı nedense yıllar yılı Almanlar tarafından geri planda tutulmuş ve izleri bu sebeple silinmek istenmiştir.

Temmuz ayının sıcak ve güneşli bir gününde ( NOT: Almanya’da sıcak ve güneşli gün sayısı oldukça azdır.) arkadaş grubumuz ile birlikte Hamburg Merkez Tren İstasyonu’nda (Hamburg Hauptbahnhof) buluştuk ve Hamburg’un güney doğusunda yer alan ikinci dünya savaşından kalma Neuengamme Nazi Toplama kampına gitmek için yola koyulduk.  İstasyonda S21 numaralı trene binip 25 dakikalık yolculuk sonrası Bergedorf istasyonuna vardık.  Az biraz daha yolumuz kalmıştı, istasyondan çıkıp hemen  önündeki duraktan  227 numaralı otobüse bindik. Bu noktada belirtmem gerekir, Almanya’daki tren istasyonları ve trenleri o kadar gelişmiş ki istasyonlar 2-3 katlı yapılar halinde ve bu sebeple trenlerin numaraları çok önem arzediyor. Yine bir ek not düşmekte fayda var; tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını gün içinde sık sık kullacaksanız mutlaka günlük bilet almanızda fayda vardır. Biz nereye nasıl gideceğimizi bildiğimiz için her vasıta için ayrı bilet aldık . Onlarda yaklaşık adam başı gidiş geliş 5.70 euro tuttu.(Bilet fiyatları için www.hvv.de sitesini ziyaret edebilirsiniz. )

25 dakikalık yolculuk sonrası Almanların İkinci Dünya Savaşı yıllarında Yahudi, Polonyalı ve siyasi esirleri hapsettiği, onları çalıştırdığı ve sonunda öldürdüğü toplama kampı KZ-Gedenkstätte Neuengamme’e varmıştık. Gözden uzak bir yerde tellerle çevrili bir arazi, yüksek taş binalar, yük ve insan taşımak için kullanılan raylar… İnsanın içini ürperten bir sessizliğe sahipti burası, hayatını kaybedenlerin ruhu sürekli etrafınızdaymışçasına hissediyordunuz.

Kamp Tarihi

Neuengamme kampı hakkında müze yetkilisinin bize aktardığı birkaç bilgi şöyle;  kamp 1938 yılında kurulmuş ve 1938-1945 yıllarında 100 binden fazla insan bu kampta toplanmış, bunların 43 bini yaşamını yitirmiş. 1948 yılında hapishaneye çevrilmiş ve 2006 yılına kadar ise işlevini sürdürmüş.

Eski hapishanenin birkaç duvarı halen mevcut. Toplama kampı komutanının kaldığı villa hem hapishaneyi hem de toplama kampını görecek bir yerde ve ilk gün ki gibi sağlam durmakta. İşçilerin kaldığı birkaç bina savaş sonrası yıkılmış ancak onlara dair eşyalar yine aynı yerde bulunan müze binasında korunuyor. Hayatını kaybetmiş esirlerin mektupları, ziynet eşyaları, onlara ait giysi parçaları ve o günleri yansıtan fotoğraflar müzede bulabileceğiniz eşsiz kaynaklar olarak karşınıza çıkacaktır. Yine o yıllardan kalma soykırıma dair resmi kaynakları da yine müze içinde bulabiliyorsunuz.

Tüm bu acının son bulmayacağını bile bile bizim için dönüş vakti gelmişti. 3 saatlik gezimiz bizi oldukça yormuş, gördüklerimiz  bizi oldukça üzmüştü.

Güne dair söylenebilecek tek şey yaşanılan acının tarifini sadece yaşayanların bilebileceğidir, bizler ise sadece onu aktarabiliriz. Çekilen acıyı anlamak önemlidir aslında. Bunun için Hamburg’a Neuengamme Nazi toplama kampına gelmeniz ve insanların çektiklerini gözlerinizle görmeniz gerekmektedir. Belki görüp o zaman idrak ederiz yaşamın değerini…

 

Caner Ulupınar

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...