Mekan

Kuzguncuk’ta sevimli kahvaltı

IMG_0482

Kuzguncuk… Sakin,sessiz,boğaza ve Üsküdar’a yakın şirin bir mahalle diyebiliriz buraya. Birçok diziye ev sahipliği yapan Kuzguncuk aslında özellikle haftasonlarında hem gezmek hem de şehrin tozundan, gürültüsünden, yaygarasından ve gezenlerin kalabalığından kurtulmak isteyenler için küçük bir kaçış noktası olabilir.

Ulaşım

Bilmeyenler için söyleyeyim, Üsküdar’dan Beykoz istikametine doğru sahilyolunda ilerlerken sağa dönüş veren tabelaları takip edin Kuzguncuk- Bağlarbaşı yazan tabeladan girin. (Köşede pastane var.) Girer girmez zaten farklı bir yere, kendi halinde bir kasabaya gelmiş gibi hissedeceksiniz.

Ne yapmalı ?

Eski binaları, her yerden çıkıveren kedileri, küçük dükkanları, kahveleri ve sıcacık insanlarıyla Kuzguncuk insanın içini ısıtan bir yer. Benim önerim ise burada kahvaltı etmeniz olacak.

Bu caddeden yukarıya doğru ilerlerken sol kolda “Betty Blue” diye bir yer göreceksiniz. Bu mekan çok sevimli bir kafe.  Betty Blue ismi bir filmden alınmış.

IMG_0457

 

Çalışanlar güler yüzleriyle sizi karşılarken, içeride eski tip bir kuzine ve kedicikler sizi  ısıtmaya başlayacak. Burada hiçbir şey dışarıdan hazır olarak alınmıyor. Herşeyi kendileri yapıyorlar tabi bundan kastım kek , börek ve diğer yiyecekler. Betty Blue’da yemek yemedim ancak kahvaltısını önereceğim sizlere. Çörek otu ve zeytinyağıyla süslenmiş kahvaltı tabağı alıp yanında bir de menemen söyleyebilirsiniz. Herşey gerçekten çok lezzetli, evde hazırlanmış bir kahvaltıyı andırıyor.

Ne kadar ? 

 

Kahvaltı tabağının fiyatı 10 tl menemen ise 8 tl. Bardak çay 1,5 tl. Dışarıda bir yerde kahvaltı etmek için gayet uygun fiyatlı bir yer burası. Üstelik sıcacık samimi bir ortamda kafe sahibiyle muhabbet ederek, kedileri severek zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Başka ne yapılabilir ?

Evlerin güzelliğini görmek için ara sokaklarda biraz gezinebilir belki de güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.Ayrıca buradaki bütün hayvanlar inanılmaz sıcakkanlı. Her köşe başında, dükkanlarda, eczanelerde bile kediler çıkıveriyor karşınıza. Yürürken ansızın peşinize bir kedi takılabilir ya da yanından geçtiğiniz bir köpek sevilmek için sizi takip edebilir :)

Güzel bir kahvaltının üstüne kahvelerden birinde türk kahvesi içip gelene geçene bakabilirsiniz. Butik dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca gitmemiş olsam da sevimliliği ile gönlümü çalmış olan “Kuzguncuk Balıkçısı”nda bir gün balık keyfi yapmayı deneyebilirsiniz. Fiyatları abartılı olmayan bir yere benziyor.

 

 

İyi gezmeler !

 

 Ecem Emre

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...