Mekan

Hatay Sofrası

Kısa ve göz doyurucu bir yazı olacak sanırım bu :)

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Minibüs Caddesi üzerinde Şenesenevler durağının orada Hatay yemekleri yapan bir restoran var. İsmi “Hatay Sofrası”. Burada isminden anlaşılacağı gibi Hatay’a özgü yemekler yapılıyor.

Normla bir kebapçıda olacağı gibi burada da mezeyle başlayıp, arasıcakla devam edip ana yemeğe geçiliyor ve bu güzel yemek tatlıyla taçlandırılıyor. :)

Aralarında zeytin ve  zahter salatası bulunan ancak şu an adını hatırlamakta zorlandığım çok çeşitli mezeleri var mekanın. Bunlardan karışık bir tabak yaptırıp ortaya söyleyebilir böylece her birinin tadına bakabilirsiniz.

IMG_0118

Ara sıcak olarak içli köfte, lahmacuna benzeyen sebzeli ya da kekikli ekmek denen bir şey bir de yaprak sarma zannedeceğiniz bir dolma geliyor. Yaprak sarmanın içi kıyma ile değil lor peynir ile doldurulmuş. Bu yüzden aslında ona lor dolması deniyor.

IMG_0119

Tepsi kebabı ise zaten garsonun da size önereceği ana yemek. Bildiğimiz şişte yapılan kebabın bakır bir kap içerisine yayılmış ve biraz daha sulu, hafif bir çeşidi diyebilirim bu kebap için.

IMG_0120

Bu güzel yemeği tatlıyla taçlandırmak gerekir. Hatay denince akla gelen tatlı ise tabi ki künefe.IMG_0121

Ulaşım

Mekana Kadıköy-Pendik minibüsleriyle yada o hattan geçen otobüslerle ulaşabilirsiniz. Hatay Sofrası Kadıköy’den Pendik istikametine giderken Şenesenevler durağına gelmeden sağ köşede kalıyor, karşısında Şule Pastanesi bulunuyor.

Ne kadar ?

Ortalama bir kebapçı fiyatına buradan çıkabilirsiniz. Örneğin 3 kişilik içkili bir yemek yaklaşık 80 TL’ye mal oluyor.

 

İyi gezmeler !

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...