Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Otostop Macerası

44Otostop , gezginlerin can dostu , parasız yolculuk yapabilmeyi sağlayabilen , baya değişik insanlarla tanışabileceğin bir platform , bir araç…

Türkiye’de malesef otostop kültürü pek yaygın değil; otostop yapmayı düşündüğün anda çevrendekiler tarafından en kötü senaryolarla karşılaşırsın ya da otobüs, araba varken ne gerek vardır böyle birşeye ?

Aslında otostop bir kültürdür; sadece bu şekilde yolculuk yapan gezginler vardır. İlk başta sadece bedava ulaşım olarak görülür fakat sonradan anlaşılır ki paylaşımı ve yolda olma hissini sonuna kadar yaşatabilen bir olaydır.

Otostop çekmeye üniversiteye giderken başladım. Manisa’da okuyan her İzmirli için sabah otostopla okula gitmek ve dönmek bir gelenektir. Sabahları kavşağın orada 20’ye yakın öğrenci birlikte otostop çekilir. İlk başlarda garip gelmişti; çekingenlik de vardı ama alışmaya başlayınca insan otobüse binemez oluyor ve tabi ki sonsuz özgürlük… Düşünsenize cebinizde az bir paranız var ama buradan Doğu Anadolu’ya gidebilirsiniz hatta Hindistan’a kadar bile.

Türkiye’de Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde, Hollanda , Almanya, Sırbistan, Makedonya, Gürcistan‘da arkadaşlarımla bazen de tek başıma otostop çektim; çok farklı insanlarla tanıştım, çok yer gördüm. Şu ana kadar başıma hiçbir şey gelmedi; belki şans olabilir ama insanları dikkatli seçerseniz sorun olmayacaktır. Otostopla seyahat etmeye başlayın; alıştıktan sonra bağımlılık yapacaktır. Türkiye içinde endişeleriniz varsa şunu söyleyebilirim ki bize en çok yardımcı olanlar Türkiye’deki sürücülerdi; bize yemek ısmarladılar, kalacak yer verdiler, yollarını bizim için uzattılar.

 

  • Makedonya’dan Sırbistan’a giderken otostopa alan araç bizi sınırda bıraktı. Daha sonra bizi alan araç ise kendi şehrine götürdü ve yerel lezzetler tattırdı,, şehri gösterdi  bu da otostopun en güzel yanlarından biri.
  • Aksaray’dan Nevşehir’e giderken arkada Erciyes Dağı
  • Makedonya’da otostop içim uzun bekleyişten sonra bizi alan 50 yıllık müthiş araba 
  • Hollanda’dan Amsterdam’a giderken… Adamların otostop trafik levhası var ve arabaların durmaları için özel bir yerde yapmışlar helal olsun !
  • Ardahan’dan Artvin’e giderken… Yoldan çok az araba geçiyordu burada baya bir süre bekledik. 

 

Efe BERBEROĞLU

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...