Gezi Tüyoları

Yurtdışına Giderken : Vize

schengen

1996 yılında ABD vizesini alarak California Üniversitesi’ne eğitim için gittim. ABD’ de çok kolay vize almış, okumuş ve yaşamış bir Türk vatandaşıyım. Eğitim amacıyla vize almaya gittiğimde vize sürecinde red alanların durumlarını gördüm. Vizede gerçekçi bilgiler esas alınıyor; sizin dikkatli şekilde evrakları hazırlamış ve bunlardan emin olmanız gerekiyor.

Doğru yöntemleri bilmeniz,  ülkeye kolayca girmenizi çok kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışına çıkmak Türk Vatantaşları için bir eziyet, zaman kaybı ve boşa para harcamaktan başka bir sonuç getirmiyor. Shengen vizesinde bazı detaylar çok önemli, yazımda bunları sizlerle paylaşıyor olacağım. Tüm sorularınız için yardımcı olabilirim diye umut ediyorum.

SCHENGEN VİZESİ ALMANIN KOLAY VE PÜF NOKTALARI

VİZE NASIL ALINIR?

Lütfen görüşmelerde net olun, Roma’da gezip tozacak, alışveriş yapakcasınız lütfen bunu belirtin. Ben turist olarak gezmek istiyorum diyip rahat olun. Eğer okul ise amacınız ve evraklarınızı buna göre ayarlayın. Görüşmelerde çok soru sorup sizi yanıltabilirler.


Her ülkenin vize almak için başvurabileceğiniz, konsolosluklar, büyük elçilikler gibi temsilcilikleri vardır. Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun formu doldurduktan sonra ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekmektedir. Her ülkenin istediği dökümanlar farklılık göstermektedir. Buna göre görüşmeye gitmeden önce, sizden istenen belgelerin, almak istediğiniz vize için uygun ve tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Böylece vize için başvurduğunuz ülke için bir risk teşkil etmediğinizi ve o ülkeye yasa dışı yollarla kaçmayı planlamadığınızı kanıtlamış olursunuz. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, mülakat sırasında karşınızdaki görevliyi bu konuda ikna etmek olacaktır.
Genel olarak her ülke için istenen belgeler aşağı yukarı aynıdır.

almanya-dan-turklere-vize-kolayligi-3911042_9882_oBİREYSEL BAŞVURULAR

DİKKAT !!!
Vize görevlisi önce gidecek paranız ve o ülkeye döviz bırakıp bırakamayacağınıza ve o ülkeye gitme nedeninize odaklanır. Mesela yaşınız ile kazancınız dengesiz olduğunda bile reddedilme durumunuz olabilir. Dengelere dikkat ederler.

Shengen ülkeleri için aşağıdaki siteye bakabilirsiniz: 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Schengen_Antla%C5%9Fmas%C4%B1

1.   Önce gerekli evrakları tamamlayınız, evrakları ülkelerin konsolosluk ya da başvuru merkezlerinden bulabilirsiniz. Mutlaka gideceğiniz ülkenin Başkonsolosluğu’na / Büyükelçiliği’ne başvurunuz. Ben İtalya – Roma’ya gidilecek gibi örnekler verdiğim için İtalya ile ilgilenen başvuru merkezi linki aşağıdadır.

 1. http://www.idata.com.tr/tr/

 2.  Vize başvurusunu siz bizzat yapıyorsanız imzanızın formdakiyle aynı ,bilgilerin evraklarla aynı olmasına özen gösterin. İstenen belgeler için link aşağıdadır.

 http://www.idata.com.tr/tr/doc/it/34/67.html

 • 3.    Gerekli evraklar listesinin istenilen sırada dosyalanmış, düzenlenmiş olduğuna dikkat ediniz
 • .
 • 4.    Tavsiyem bir telli dosya içine ayrı ayrı listedeki sıraya göre sıralıyor olmanızdır.
 • 5.   Biometrik fotoğraf için üzerinizdeki kıyafet ile pasaportunuzda yer alan fotoğraftaki kıyafetten farklı olmasına dikkat ediniz. Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerektiği kuralına özen gösteriyorlar.
 • 6.   Pasaport süresi de vize alırken çok önemli, pasaportunuzu 10 yıllık alınız. 1 yıllık almanız vize verirken pek isteksiz olurlar. Zaten fiyatlar çok birbirine yakın olduğu  10 yıllık daha caziptir.  Vize yetkilisinde 10 yıllık alınca daha çok seyahat etme fikri uyandırıyor !!

7.   Çalıştığınız şirketinizden gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna gideceğiniz tarihlerin belirtildiği yazı ve şirketten istenen evrakları almak zaten çok basit. (bordro, imza sirküleri, ssk giriş belgesi, çalıştığınızı ispatlayan belgeler)

Önemli : Çalışıyorum, işim var geri DÖNECEGİMİ mesajını veriyorsunuz

8.  Bankadan hesap hareketleri yerine hesabınızda kaç lira var ve ne kadar yatırım aracı kullanıyorsanız onların da bilgilerini konsolosluğa hitaben bankalardan alınız.

9. Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, hisse senedi, araba vs. belgeleri (bu bilgi bu kişinin maddi gücü hakkında fikir verecektir) de gösterebilirsiniz.

10.  Seyahat Sigortası yaptırınız. (Eğer yurtdışına çok gitmeyi planlıyorsanız, mümkün olduğunca hep 1 yıllık yaptırınız.)

11. Temsil ettiğiniz firmanın imza sirküleri ile Başkonsolosluk / Büyükelçiliği hitaben yazılan taahhüt mektubunun üzerindeki imzanın aynı kişiye ait olmasına itina gösteriniz. 11) Vize başvurusuna giderken SSK dökümünüzü öğrenmiş ve çıktısını alarak gidiniz.

12. Varsa özel sağlık sigortanızın ve ferdi hayat, bireysel emeklilik  fotokopisi.

13.  Bilet ve otel rezervasyonu yapınız

Aşağıda maddeleri basitçe örneklendirdim:

974B1E11659840C4959DDD66B00B9D8DKişinin gideceği ülkeyi;

hangi amaçla (turistik gezi, eğitim, iş gezisi, toplantı, spor musabakaları, bir çok şekilde çeşitlendirebiliriz) gittiğini, nerede konaklayacağını, tam olarak hangi tarihte hangi ulaşım yoluyla gideceğini (uçak, tren vs) vize danışmanı yada konsolosluk yetkisine vizeyi alan kişi net bilgi verdiklerinde vize veriyorlar örnekle açıklayalım;

 Eş-akraba-tanıdık :
DİKKAT !! Vize görevlisi, oraya yerleşen akrabanız gibi sizin de aynı şekilde oraya yerleşeceğinizi düşünecektir. Olsa bile lütfen belirtmeyiniz. Sadece seyahat amaçlı olarak orada olacağınızı, gezi planınızdan bahsedin.

 

Ucuz biletlerin olduğu ya da kampanya dönemlerinde bireyler yurtdışına daha çok çıktığından gerçekçi bir örnek vereyim şimdi :

Roma ‘ya gideceksiniz, gideceğiniz şehri araştırın, hava alanlarına (bir çok havaalanı olabiliyor) bakın, internetten önce basit bir rezervasyon yaptıralım, çıktısını alın.

 BİLET REZERVASYONU

Seyahat tarihiniz ile örtüşen fuardan bir bilet alın, internet insana kolaylıklar sunuyor, internetten ücretsiz rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Istanbul – S.Gökçen  Roma – Fiumicino
Uçuş No: PC-535 Kalkış: 28/02/2013 12:05 Varış: 28/02/2013 13:40
Roma – Fiumicino  Istanbul – S.Gökçen
Uçuş No: PC-536 Kalkış: 09/03/2013 14:40 Varış: 09/03/2013 18:10

 

kadın-pilot-cinsiyetçi-erkeği-uçaktan-attıSeyahat planımız İstanbul Sabiha gökçen Roma  –

Vize alırken en büyük sıkıntı davetiyede yaşanıyor. Karşı taraftan bir davet mektubu ibraz edilemediği takdirde vize başvurusu geri çevrilenler sıkıntılı günler yaşıyor. Davetiye mektubu yerine internetten rezervasyon yapmanızı öneririm. İlk kez shengen aldığım zaman basit iptal edilebilecek bir hostel ya da otel rezervasyonu ile tamamlamıştım, çok basit bir örnek aşağıdadır. Sizin nerede kalacağınızı gerçekten bilmesi gerekmiyor, en azından benimkileri bilmediler J

Hem ekonomik hem de konaklamayı nerde yapacağınız belgelerle çok belli.

Reservasyon öncesi görüntüyü sizlerle paylaştım

 

OTEL REZERVASYONU

 

1. Yatakhane yatağınız

2. Bilgilerinizi girin

3. Adresinizi girin

4. Tamam!

Konaklamanız
Hostel Prima Base
Yer: Roma
Check-In: 28 Şubat 2013, Perşembe 14:00 itibarıyla
Check-Out: 9 Mart 2013, Cumartesi 10:00 saatine kadar
Detaylar: 9 gece, 1 yatakhane yatağı, en fazla 1 kişi.

En İyi Fiyat Garantisi

 • Yatakhane yatağı

€ 90,91

 • KDV (10%) dahil

€ 9,09

 • Toplam ücret:

(9 gece için)

TL 236,03
( € 100 )

 • Şehir vergisi (Gecelik kişi başına € 2 ) hariç

Rezervasyon koşulları

Ödeme otelin yerel para biriminde yapılacaktır…

Tebrikler! Hostel Prima Base tesisindeki en ucuz odaya sahipsiniz. Kaçırmadan hemen rezervasyonunuzu yapın!

 

Tur ile gitmiyorsanız aranan koşullardan bir tanesi de İngilizce yeterliliğine sahip  olduğunuz ya da gittiğiniz ülkenin dili. Vize verilmiş olsa bile yurtdışında gümrükte yanıt veremezseniz sorun oluyor.

 

 

Erika Funda
İngilizce Konuşma Geliştirme Eğitmeni ve Kuantum Koçu

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

Comments (15)

 1. ben amerikaya gitmek istiyorum ama sigortalı bir şalısan deyıllım ve bankada param yok kız arkadasım amerıkadan bana defalarca istek mektubu gonderdı ama ben bır turlu cesaret edemedım konsolosluga gıtmeye vıze alamayacagımdan korkuyorum cunku bankada param yok sıgortalı ısım yok ama gırısım var 2008 den sadece babamın gayrı menkullerı var oda bana sponsor olmaz cunku gıtmemı ıstemıyor ama benım cok buyuk bır hayalım amerıkaya gıtmek olmeden bır kez olsun orayı gormek ıstıyorum sımdı sızı guvenıyorum sımdı benım nasıl bır yol ızlemem gerekıyor lutfen yardımcı olun sıze telefon numaramı verıyorum benı arayıp yardımcı olursanız sıze mınnettar olurum gercekten cok buyuk bır hayalım amerıkayı gormek cok ıstıyorum oraya gıtmeyı lutfen bana yardım edın 0090 532 ……. sımdıden cok ama cok tesekkur ederım efendım sızde benım yaslarımı yasadınız benım ne demek ıstedıgımı anladıgınızdan emınım saygılarımla gunesh.

 2. biz balayı için roma ya gitmek istiyoruz. benim çift vatandaşlığım var avrupa birliği uyesi olan bir ulkeden. yine de italya için vize gerekli mi..

  1. Merhaba Hatice,

   Öncelikle mutluluklar dileriz, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olmanız sebebiyle Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat etmek için vize almanıza gerek yok. (Serbest dolaşım hakkı bulunan Avrupa Birliği ülkeleri: Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Estonya, Yunanistan, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Hollanda, Avusturya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre ve İzlanda.) Romanya ve Bulgaristan vatandaşları da yine 1 Ocak 2014 tarihi ile serbest dolaşım hakkı elde etti. Sadece İngiltere için vize alınması gerekmektedir.

   Umarım sorunuza cevap verebilmişizdir. Vize konusunda başka sorularınız da var ise bize ulaşabilirsiniz. İyi tatiller dileriz…

 3. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. peki nişanlım vize alırken çok sıkıntı yaşar mı. cunku daha önce hiç pasaport almamış.

  1. Vize için sizin avrupa birliği vatandaşı olmanız, balayı için de otel rezervasyonlarınızın, uçak biletlerinizin alınmış olması eşinize verilecek vize için kolaylaştırıcı olacaktır. Bunun dışında da vize alırken istenen taşınmaz bilgisi, banka da para olması gibi bir takım talepleri olacaktır aracı kurumun. Ancak herhangi bir zorluk çıkacağını sanmıyoruz. Aracı kurum vize konusunu halledecektir.

 4. Merhaba,

  Bu cuma günü Dublin/Irlanda’ya uçuyorum, ay kadar orada kalacağım. Haftasonlarımı değerlendirmek adına çeşitli Avrupa sehirlerine seyahat etmek istiyorum fakat schengen vizem yeni biti, yenileyemedim. Irlanda dayken başvuruda bulunabilir miyim schenegen vizesi için?

  Tşk

  1. Merhabalar Mehtap Hanım,

   Schengen vizesi uzatma işlemi sadece dil okullarına kayıt yaptıran öğrencilerin eğitim sürelerini uzatmak istemeleri koşulu ile gerçekleştirebilir. Ayrıca istisnai durumlarda (hastalık, kaza vs.) konsolosluklar duruma göre ek kalış izni verirler. Bu durumlar haricinde yapılması gereken ülkenize dönüş yapıp tekrar vize başvurusunda bulunmaktır.

   İyi yolculuklar dileriz…

  1. Merhabalar,

   Almanya ile Rusya arasında vize uygulaması mevcuttur.(Rus vatandaşıysanız) Türk pasaportu taşıyorsanız zaten avrupa birliğine girmek için schengen vizesi almanız gerekmektedir.

 5. tmm da bn rusyadan almayaya gecmek ıstesem ıstek gerekmıyo demı vızelerımın hepsı tamam olursa almanyada kalmam ıznım oluyo demı ozmn

  1. Merhabalar,

   Schengen vizeniz mevcut ise almanya’ya gidebilirsiniz. Eğer vizeniz mevcut değil ise konsolosluktan başvurmanız gerekmektedir.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...