Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#St.Veit: Doğa tutkunlarına bir öneri

St.Veit

Merhabalar Arkadaşlar,

Uzun süredir yeni yazılarımı bir türlü tamamlayıp sizlere selam veremiyordum. Daha önceki yazılarımı takip edenlerdenseniz eğer, haberdarsınızdır ki üniversite eğitimimden dolayı Viyana´da yaşıyor ve aynı zamanda da çalışıyorum. İşte tüm bu sebeplerden ötürü bir süredir adeta kayıplara karışmıştım. Kısa kısa olan boş vakitlerimi dinlenerek veya gezerek geçirirken içimi kemiren yazma aşkını daha fazla dizginleyemeyip oturdum yazımın başına :)

Herz St- Veit

Bu yıl Avrupa ülkelerini bir türlü terk edemeyen bir kıştır ki hala sürüp gidiyor. Bizler de artık her hafta başında yapılan hava tahminlerine göre  planlarımızı yapar olduk. Karanlık, puslu havalardan sıkılan biz, daha da kötüleyen hava durumuna dayanamayıp bir iki derece bile olsa daha sıcak olabilecek bir yerlere gitme kararı aldık ve hafta sonu arabamızı kiralayıp düştük yollara. Avusturya sınırları içerisinde olan Graz yakınlarında Klagenfurt’un küçük ve en tanınmış kasabası olan St.Veit`ta aldık soluğumuzu.

 

Dağlarında hala duran kara rağmen, güneş gözlüklerimizi taktıran kar montlarını çıkarttıran sevgili güneş karşıladı bizi. Hemen değinmek istiyorum ki, St.Veit’e gitmek icin Klagenfurt havaalanına gidip oradan uygun bir fiyata araba kiralayabilir ya da düzenlenen turları takip edip onlara katılarak kasabaya ulaşımı sağlayabilirsiniz.Vardığınızda ise Atv motorlar kiralayarak önemli yerlere gidebilirsiniz. Bizim Booking.com ‘dan göl kenarında diye seçtiğimiz ama sonradan gidince öyle olmadığını onun yerine tasarım bir otel olduğunu ögrendigimiz Hotel Fuchspalas http://www.hotel-fuchspalast.at/de/ sizlere hem fiyatıyla hem de çevresiyle önerebileceğim otellerin başını çekiyor.

fuchspalast

StVeit_Langschneid

Maalesef ki eski Avusturya mimarisinin etkilerini de burada da gördüğümüzden, gideceğniz diğer oteller de odanın dışarısındaki ortak kullanımlı tuvaletleri yine göze çarpıyor. Bu yüzden konaklayacağınız otelleri aman dikkatlice seçin. Burada kullanılan Almanca biraz daha aksanlı ancak halkı bir Avusturyalılardan beklenmeyecek kadar esprili ve sevecen.

 

Trekking tutkunlarının vazgeçemeyeceği, çok çok seveceği bir yer burası. Biz yürümeyelim derseniz ata binebilir, bisiklet ya da seg-way turlarına ,göl turlarına katılabilir hatta yazın gittiyseniz göllerde yüzebilir, doğal tarih müzelerine, kalelerine,  kiliselere gidebilir, golf oynayabilir, St. Veit’in güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Eğer seyahatiniz haftasonuna denk geldiyse de her cumartesi meydanda kurulan bit pazarını (Flohmarkt’ı) gezebilirsiniz.
stadt St.VeitKış aylarında kayak tutkunlarını, yaz aylarında da doğa severleri bekleyen St. Veit aynı zamanda ekonomik bir kasaba. Örneğin lamalarla yapacağınız yaklaşık 4 saat sürecek bir doıa turu kişi başına yaklaşık 25€ ‘ya, 2 Saatlik periyotlarla atvleri 12 €’ya kiralayabilirsiniz.

 

Bizim sadece iki günümüzü ayırabildiğimiz ancak yaz aylarının başlarında arkadaşlarımızı da ikna edip grup halinde gelmeyi planladığımız bir gezi oldu. Eğer sizler de doğayla iç içe, sımsıcak bir tatil geçirmek isterseniz detaylı bilgiler için bana ulaşabilirsiniz.

 

Sevgilerimle :) Hos kalın ;)

Bugra Özkaya

 

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...