Mekan

Taksim Gezi Parkı

192607 (1)Tarihsel olarak 1780 yılına kadar uzanan bir yapı olarak adlandırabileceğimiz Taksim Gezi Parkı bugünlerde farklı olaylarla gündemde. Taksim meydanının yayalaştırılması projesi ile birlikte Taksim Gezi Parkı alanında 1780 – 1940 yıllarında mevcut bulunan Taksim Topçu Kışlasının tekrar yapılmak istenmesi üzerine meydana gelen eylemlerle gündemde önemli bir yer tutuyor.
1940 yılında dönemin İstanbul Belediye Başkanı ve İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından Avrupalı şehir planlamacılarının tavsiyeleri üzerine şehre bir meydan katmak amacıyla Taksim Topçu Kışlası yıkılmıştır. Daha sonrasında yapılmak istenen yapılamamış ve 80’li yıllarda burası park olarak düzenlenmiştir.

tumblr_mnxz05abgZ1r1djoqo10_r1_500Direnişin Kalesi

28 Mayıs 2013 tarihinde belediyenin gezi parkı duvarlarını yıkması ile başlayan ve oradaki ağaçlara zarar vermesiyle süreç toplumsal infiale neden olmuştur. Polisin halkına zarar vermesine kadar giden olaylarda bir sürü vatandaş hayatını kaybetmiş, yüzlercesi de yaralanmıştır. Peki bu gezi parkı neden bu kadar önemli?

Gezi parkı aslında bir sembol. Direnişin ve teslim olmamanın sembolu. Binalarla çevrili İstanbul’da, betonların arasında yeşil kalabilen ender yapılardan biri olması sebebiyle nefes alacak ender noktalardan. Gezi Parkındaki ağaçları kesip yerine yapılması planlanan Eski Topçu Kışlası’nın da AVM olacak olması bu haklı tepkiyi doğurdu hiç şüphesiz ki.

Son yıllarda toplumun geneline uygulanan ayrımcılık politikası, ayrıştırıp yönetme politikası, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması tavrı, bu kısıtlı davranışları anayasal bir takım çalışmalarla yasal hale getirmesi, hükümetin uyguladığı yanlış dış politikalar ve bunların sonucunda vatandaşların hayatını kaybetmesi bu büyük direnişin oluşmasına elbette ki sebep oldu. Bazılarına göre Çapulcu, bazılarına göre provakatör olan bu kişiler aslında temel bir şey istiyorlardı. Saygı!

Dünyadan Gezi!

tumblr_mofecxZodL1sua415o3_250

 

Türkiye’de yandaş medyanın olayları örtbas edici anlayışı ile yayın yapması, yabancı basında bu olayların Türkiye’deki ana akım medyadan daha çok yer alıyor olması, dünyanın her yerinden #youarenotaloneturkey hashtagi ile gezi parkı olaylarına destek gelmesi aslında yerel bir takım eylemlerden öte global olarak bir hareketin öncüleri oldu bu eylemciler. Demokrasi ihtiyacı, eşit haklarda yaşama ihtiyacı, temel yaşam alanlarına sahip çıkma iç güdüsü Türkiye’de olduğu gibi dünyada da insanları bir çatı altına getirdi.

Gezi Parkı’nda ne yapılır?

BMK8GPkCQAAkskYTaksim meydanından Divan oteline, oradan Cumhuriyet caddesi tarafına ve Mete caddesine kadar büyük bir alandır Gezi.  Yemyeşil ağaçların altında düzenli bir şekilde sıralanmış çadırları ve onların etrafında birbirlerine yardım eden insanları görebilir, onlarla yemeğinizi, suyunuzu hatta sigaranızı paylaşabilir, minik konserlerine katılıp hep bir ağızdan şarkı söyleyebilir, ücretsiz marketlerinden temel ihtiyaclarınızı ücretsiz olarak karşılayabilir, taraftar gruplarının yanına gidip onlarla spor muhabbeti edip çoşabilirsiniz. Polis saldırdığında onlara sadece slogan atıp direneceksen, bencilliği bırakıp biz olabileceksen, baskılardan yılmışsan ve ayağa kalkmak istiyorsan buyur gel, sana da bir yer var !

 

 

Caner Ulupınar

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...