Mekan

Mekan: Arsen Lüpen

İstiklal Caddesi ve çevresinde artık sokaklarda masalara yer yok. Bu kararın altında pek çok sebep var tabii. Sebeplerden birisi de hayatın sokaklardan üst katlara akmasını, İstiklal’in karakterinin değişmesini istemeleri. Bu karar işe de yaradı; sokakları dolduran insanlar üst katlara dolmaya, daha önce keşfetmediği yerleri keşfetmeye başladı. Artık başlar üst katlara da dönüyor, oralara da göz gezdiriliyor. Bu sırada yeni bir durak daha karşımıza çıkıyor, Arsen Lüpen bildiğimiz Arsen Lüpen değil hatta henüz görünür bir tabelaya da sahip değil. Ama arkadaşlarım ve ben bir yolunu bulup bir kapıdan giriyor ve asansörde 4. kat tuşuna basıveriyoruz.

Arsen Lüpen Fransızca aslında Arsène Lupin, Maurice Leblanc tarafından yaratılmış bir hırsızdır. Zekâsıyla ve yaptıklarıyla bir nevi Sherlock Holmes’e benzer, hatta bazen Sherlock Holmes’un Arsen Lüpen’e şapka çıkartarak destek vermesi gerektiğini bile düşündürür. İstanbul’da Arsen Lüpen bir de özellikle terasıyla tanınan ucuz içki ve güzel müziğin olduğu bir yer “idi”, 1999-2009 yılları arasında hizmet verdi. Bu sırada iki kere mekân değiştirdi ancak son binası depremde zarar görmüş olması nedeniyle kapanınca, Arsen Lüpen de kapanmak zorunda kalmıştı.
Uzun süren yeni mekân arayışları sonuçlanınca, Arsen Lüpen geçtiğimiz ay yeniden açıldı. Yine teras katında ve altındaki bir katta hizmet veriyor. Dekorasyonu, barı, ortada duran ve hafta içleri üstünde kestane pişen sobası üstüne bir de tam girişteki duvardaki Arsen Lüpen karakteri mekânı hemen sevmeme yetti. Teras henüz tamamlanmamış durumda ama havalar ısındıkça alt katın tüm yükünü üstleneceği belli.
Müziğe gelecek olursak, genelde alternatif rock çalınıyor, ancak önümüzdeki günlerde akustik performanslarla karşılaşılabilecekmiş duyduğum kadarıyla. Bir de haftanın birkaç günü müzik DJ’lere teslim edilecek ve bazı günler eski DJ’ler bu işi devralacakmış. Hafta içleri çeşitli etkinliklerle karşılaşma ihtimalini de bir kenara not etmek gerekiyor.
Malum mekân yeni, henüz basılı bir menüleri yok ama yakın zamanda bir menüleri olacaktır. Birası güzel, kokteylleri de… Yüksek sesten rahatsız olmadan sohbet edebiliyor, konsolda Street Fighter oynayabiliyorsunuz (ben her seferinde yeniliyorum, nasıl bir beceriksizsem), dahası gecenin sonunda şok hesaplarla karşılaşmıyorsunuz. Şimdilik fiyatlar iyi tabii ama sonrasına garanti veremiyorum. Üst katlarda mekân arayışındaysanız ya da sadece bir farklılık olsun diyorsanız, Arsen Lüpen ilk başta bulması zor, sonrasında da ulaşması çok kolay bir yer.

Fiyatlardan örnekler: 30cl bira 5 lira, yerli içkiler 10 lira, bira tekila 10 lira, yabancı içki ve kokteyller 12 ile 17 lira arasında değişiyor. Adres: İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No: 15 Taksim (Bab-ı Ali üstü). Telefon: 0542 661 53 46

 

Gözde Karahan

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...