Gezi Tüyoları

İnterrail – Detaylı Öğrenci Harç Muafiyeti

interrailEvettt gençler Öncelikler merhaba , muhtemelen siz de interrail yapacaksınız ve nerden ne kadar kalsa kârdır diye alacağınız pasaportta harçtan muaf olup o parayı uçak biletine ekleyeceksiniz, iyi bakalım hoşgeldiniz o zaman. Öncelikle , Bi yasamıza bir göz atalım.Yasa Der ki ; 5682 sayılı Pasaport Kanununun 23.06.2008 tarihli ve B.05.01.EGM.0.13.04.02.12512-11022 sayılı İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesi “Harçsız pasaportlara ilişkin işlemler gereği “… Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir menfaat temin edecek mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının müsaadesiyle ilmi tetkiklerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak spor teması ve müsabakalarına iştirak etmek üzere kafile halinde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar hiçbir harca tabi değildir…” Harçsız pasaport düzenlenirken yurt dışında geçirilecek süre dikkate alınır.

Harç muafiyetinden yararlanmak için öğrenci statüsünde olmak zorunludur. Mezunlar bu muafiyetten yararlanamazlar. Bu nedenle öğrencilerimizin mezuniyetleri kesinleşmeden önce bu işlemleri tamamlamaları önerilir.

Yani diyor ki arkadaş öğrenci olanlar yurt dışına bir kültürel gezi yapacaklarsa harç muafiyetine tabidirler.Ama bizim Üniversitelerimiz bunu kendilerine göre yorumladıkları için illa yurtdışına dil okuluna gitmen gerek ya da erasmus. Bazı okullar work and travel’e bile muafiyet vermiyor. Bunun Tek Bir nedeni var ;Hantal Memur zihniyeti.  Ab yolundayız,Gençler Ab’yi görsün biçimindeki devlet politikası eleştirisine hiç girmeyeceğim çıkamayız. Şimdi Nasıl Harç Muafiyeti Belgesi Alacağız Ona Bakalım.

 

 1. Öncelikle bazı üniversiteler kolaylık sağlayabiliyor ve üniversiteden kaynaklanan zorluklar olabiliyor.Fakültemizin öğrenci işlerine gidipefendi efendi ben interrail yapacam doğal olarak yurt dışına kültürel amaçla gezi yapmak istiyorum Harç muafiyeti belgesi almam için ne yapmam gerek diye soracağız.%98 cevap biz interrail , work and travel vs muafiyet vermiyoruz anca dil okuluna gidersen diye bir cevap bizi bekliyor olacak. O zaman Ne Yapacağız .O zaman biz de dil okuluna gidiyoruz ;)
 2. Öncelikle Şuradaki dilekçeyi indiriyoruz .Sonra google’e ingiltere , malta neyse dil okulu diye aratıp güzel bir okul bulup okulun adını dilekçemize yazıyoruz.Gideceğimiz tarihi 6-7 ay sonrasını yazalım ki 1 yıllık muafiyet isteyebilelim.
 3. Thy’nin sitesine girip belirttiğimiz okulun bulunduğu yere Örnğn.Malta’ya dilekçede belirttiğimiz tarihte temiz bir rezervasyon yaptırıp çıktısını alıyoruz (ücretsiz)
 4. Son olarak Şuradaki dilekçeyi indirip varsa tanıdığımız eğitim danışmanlık , dil okulu , eş dost , ilgili yurtdışı eğitim firması yalvar yakar bi kaşe basar mısınız diye rica ediyoruz.
 5. Son olarak Dilekçemizin Ekine Uçak Rezervasyonumuz + Şirketin Talebini ekleyip öğrenci işlerine gidip yurt dışı için dilekçemizi teslim ediyoruz.
 6. 3-4 gün içinde öğrenci işlerine uğruyoruz dilekçemizin sonucunu öğrenmek için ,Veee aşağıdakine benzer muafiyet belgemiz hazır.
 7. IMAG1405
  1. Muafiyet Belgemiz elimizde taş gibi , şimdi ne yapacaz ? sabahın 9’da kalkıp 1 gün içinde pasaport işimizi halledeceğiz.
  2. İlk olarak ziraat bankası ve ya herhangi anlaşmalı bankaya gidip 72 tl Pasaport defter bedelini yatırıp makbuza gözümüz gibi bakıp dosyamıza ekliyoruz.
  3. Okuldan Aldığımız Muafiyet Belgemiz İle Beraber İlk metrobus durağına atlayıp cevizli bağ durağında inip sağ taraftaki merdivenlerden inip en yakın kişiye vergi dairesi neresi diye soracağız. (Cevizlibağ Deftardarlığı Adres: Topkapı Cevizlibağ Yeşil Kundura, 8. Kat Topkapı /İstanbul Telefon: 0212 482 07 07) . Vergi dairesini bulduktan sonra alt katta Harç ve Cezalar olması gerekiyor birine sorduktan sonra ilgili birimi buluyoruz .Burası Önemli burda pasaportumuz için biz 1 yıllık muafiyet belgesi getirdik ama yıl olayı ordaki memurun 1 yerine 2 yazması kadar kolay ve belgesiz bi durum yani adam 2 yazarsa 2 . 3 yazarsa 3 yıllık belge alabiliyoruz. Siz benim gibi adamla tartışmayın “Ya abi ben 1 yıldan daha çok kalıcam ama okul bunu verdi 2 yıl yazabiilir miyiz gibi küçük emrah ayağına yatıroyuz ;) ” İyi ihtimalle dayı 2 yıl yazdı ve şefede mühürlettikten sonra verdi dairesinde işimizi bitirdik.
  4. Zaten daha önceden biyometrik fotoğraf çektiğimiz için 72 tl defter dekontumuz +Vergi dairesinden aldığımız 2 Yıllık Harç muafiyet Yazımız + Fotoğrafımız ile Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne gidelim.Niye Beşiktaş?(İnternetten randevu almama rağmen randevusuz gelenlerin benden önce işlerini halletmelerinden dolayı) birde 1 gün içinde halledeceğiz dedik ya. Şuan saat muhtemelen 12.00 civarları .Güzel bir tavuk döner yiyip hızlıca Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğüne Gidiyoruz Adres: ( Çırağan Caddesi Yıldız Parkı Girişi Beşiktaş ) 
  5. Bekleme Salonundaki Cihazdan İsmimimizi yazıp LCD ekrandan ismimizin yanıp sönmesini bekliyoruz. İsmimiz yanıp sönünde sol taraftaki gişelere gidip oturuyoruz.Eğer ehliyetiniz yoksa çok büyük ihtimal bir de parmak izi alacaklar. Daha sonra belgelerimizi teslim ediyoruz . 3-4 Güne de pasaportumuz elimizde olacaktır.
Atlamış olduğum yerler olabilir , kaba taslak bu şekilde sorularınız olursa burdan , twitter’dan : ccihankaplan veya facebook grubundan yazabilirsiniz. İşe yararsa da bi teşekkürü az görmeyin vicdansızlar :)
 
Öperim! , Selamlar.

 

Cihan Kaplan

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...