Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Ölüdeniz

ölüdeniz-beklebiziÖlüdeniz denilince akla ilk gelen muhteşem güzellikteki lagündür(deniz kulağı) elbet..Ölüdeniz plajının batısında yer alan ve koruma alanı olan bu bölge çam ağaçları ile çevrili tepelerin arasında denize dar bir geçiş hakkı verir.Hava şartlarının zorladığı günlerde Belcekız plajı dalgalarla boğuşurken lagünün göl kıyısı görüntüsünü görünce şaşırmayın..

Ölüdeniz çevresinde Saklıkent (30 km),Patara Antik Kenti(80km),Kayaköy(7 km.)Kıdrak koyu(3 km),Tlos Antik kenti(42 km) gibi gezilebilecek çok fazla yer var.Biz konaklama için Kıdrak koyunda Kıdrak Motel’i tercih etmiştik.Tam bir aile işletmesi olan motelin şletmecisi Erdoğan Bey bizi o kadar güzel ağırladı ki,bu yıl tatil rotamızda olmamasına rağmen kahvesini içme bahanesi ile yine uğradık:) Bungalov evler gibi çadır seçeneği de mevcut. Likya yürüyüşçülerinin uğrak noktası olan bu yer sırtını Babadağ’a dayamış sakin,sessiz bir konumda kurulmuş ve Faralya köyü yolu üzerinde olması büyük artı tabii..Eğer hayatınızı en sakin plajını görmek istiyorsanız bu fırsat ayağınızın dibinde,Kıdrak Milli Parkı içinde olan bu plaj Ölüdeniz kalabalığından uzak kalmak isteyenler için tam bir cennet..

kayaköy-beklebizi

 

Faralya köyü demişken kesinlikle Kelebekler Vadisi görmeden dönmeyin.Çoğu tatilci Kelebekler Vadisi’ne tekne turu sırasında uğrarken biz Faralya Köyü’nden inmeyi tercih ettik, muhteşem bir deneyimdi.Gerekli tertibatı sağlarsanız bu yolu tercih edin derim,sakın sandaletle gitmeye kalkmayın çünkü bu yol fotoğrafta göreceğiniz üzere 3 zorlu etaptan oluşuyor.Kumsalın tam tersi istikamette bir de şelale var,biz yürüyüşçülere doğal duş imkanı sağlıyor.Bazı yerlerde halatla iniş-çıkışlar sağlanıyor.Hemen Faralya Köyünün diğer yamacında Kabak Vadisi vardır ki,o da başka cennet köşesi..

Eğer tekne turuna katılmak isterseniz tur şirketini iyi araştırmanızı öneririm.Talep ve duraklar fazla olduğu için ödeme esnasında vaad edilen durak sayısında azalma olabiliyormuş, tatilim esnasında bu nedenle olan bir çok tartışmaya üzülerek şahit oldum. Babadağ’a yamaç paraşütü cenneti derler,doğru.Gökyüzünde süzülen bir çok paraşütçü sizi cesaretlendirmeye yetmez ise , turkuaz rengindeki denizde dalış deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Tatile gittiğiniz yere özel bir yerde yemek isterseniz Tlos Yakapark Restaurant araçla ulaşabileceğiniz mesafede. Bir alabalık tesisinden çok öte bir yer,barında içeceğinizi yudumlarken barı ikiye bölen kanaldan geçen balıkları görebilirsiniz.Eğer yemeği yedik birazda Antik kentler görelim bol bol fotoğraf çekelim derseniz,Patara Antik kenti veya Kayaköy’ü öneririm.Ufak bir hatırlatma,Kayaköy’e giderken mutlaka yanınızda su ve şapka bulundurun ve mümkünse daha serin olan sabah saatlerini seçin. Patara Antik Kenti çok geniş bir alana sahip olduğu için rahat bir ayakkabı giymenizi öneririm.Antik Kent,Patara Plajına çok yakın olduğu için eğer denize de girelim derseniz mayonuzu yanınıza almakta fayda var.

saklıkent-beklebiziBizim tatilimiz 1 hafta olduğu için biraz koşturmacalı olsa da her yeri gezmeye çalıştık.Eğer tatil beklentiniz bizim gibi deniz,kum,güneş üçlüsünden öte gezelim-görelim,yiyelim,yüzelim her yeri keşfedelim ise Ölüdeniz ve çevresi biçilmiş kaftan..Araç ile gitmenizi öneririm,biz araç kiralamıştık ve en doğru şeyi yaptığımızı gezi esnasında bir kere daha anladık.Bir de Ölüdeniz pazarını öneririm çünkü her şey organik,çevre köylerden traktörleri ile getirdikleri bahçe mahsullerini çok ucuza alabilirsiniz.

İyi tatiller..

 

Gülay Öz

 

 

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...