Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Antibes: Cote d’Azur

 

Antibes #164

MÖ 5. Yüzyılda Phokaia’lılar(bugunkü adı ile Foçalılar) tarafından keşfedilen Antibes, bugün Fransa’da turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor. Wikipedia’nın da dediğine göre dünyadaki ikiz mekânlarından birisi de Bodrum. :)

 

Ben de Antibes’i yazıldığım bir dil okulu sayesinde tanıdım. 3 haftalık kursumu tamamladıktan sonra tadı damağımda kalan bu şirin beldeyi ertesi sene tekrar ziyaret ettim.

 

Buraya ulaşımı Nice üzerinden sağlayabilirsiniz. Direkt havaalanından gelen otobüsler var; en son gittiğimde tek yön tarifesi 8-9€ civarındaydı. Havaalanından 17 km uzaklıkta bulunan Antibes’e taksi ile de gidebilirsiniz ama daha pahalıya patlayacağı aşikâr. Nice’ten gidiyorsanız Massena Meydanı’ndan kalkan 200 numaralı otobüs, Antibes merkezine uğrayıp  1€’ya Cannes’a kadar gidiyor.

 

302288_10150298804627303_2097520796_nİlk gittiğimde Juan les Pins bölgesinde pansiyon benzeri bir yurtta kalmıştım; tabi burayı bize okul ayarladı.İkincisinde ise tekrar Antibes’in ilçelerinden olan Juan les Pins’te Hotel Aldo‘da kaldım. Juan les Pins plajlarına yakın mesafedeki otelimin rezervasyonunu trivago web sitesi üzerinden gerçekleştirdim. Otelleri kıyaslama konusunda oldukça faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Burası yazları gece hayatı ile nam salan mekânlardan. İlk defa ziyaret edecek olan ve Juan les Pins’de konaklayacak olanlara tavsiyem Antibes şehir merkezine yaya olarak gitmeye çalışmamaları; yollar biraz karışık ve kaybolma ihtimaliniz oldukça yüksek; onun yerine otobüs ya da tren kullanabilirsiniz.

Antibes’e nereden gelirseniz gelin otobüs kullandığınız takdirde General Gaulle Meydanı’nda inmeniz. Bu meydanın giriş kısmında turizm info bürosu var ve buradan şehir hakkında bilgi alabilir, harita temin edebilirsiniz. Ayrıca bu meydanda her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Monoprix’de yer alıyor.

Meydanın öteki köşesine ilerleyip yolu takip ettiğinizde eski şehre giriş yapabilirsiniz. Eski şehir girişinin sağ tarafında bir otobüs terminali var; güzergâh haritaları, biletler buradan temin edilebilir.

 

316123_10150298805272303_252923646_n

Eski şehre giriş yaptığınızda sizi şirin pastaneler, sokaklarında tipik Fransız cafeleri ve küçük butikler karşılıyor. Eski şehirdeki ana meydanlardan biri Place Nationale, buradaki lokantalarda öğlen yemeği yiyebilirsiniz. Genelde öğlen saati fiks mönüler olur. Örneğin,  günün ana yemeği, bir içecek ve tatlı 10-15€ civarında bir fiyat olur. Tipik akdeniz mutfağı burada da hakimdir; deniz mahsulleri oldukça kaliteli ve uygun fiyatlıdır.

 

Nationale Meydanı’ndan devam ettikten sonra Marche Provencal’in oraya çıkıyorsunuz. Büyük keyifle gezeceğinize inandığım bu mini pazarda meyve, sebze, et ve yerel ürünlerin yanı sıra hazır pişmiş yiyecekler de bulabilirsiniz. Riviera, her Akdeniz yerleşiminde olduğu gibi zeytin ve yağıyla ünlüdür. Onun dışında lavantası çok güzeldir; lavantalı bal bile satıyorlar… Marche Provencal hakkında daha bilgi veremeyeceğim, gidenlere sürpriz olsun! :)

 

297709_10150298805032303_1611991761_n

 

Pazarın öteki tarafındaki sokaklara girdiğinizde karşınıza Antibes kartpostallarından tanıdığımız Chateau Grimaldi çıkacak. Günümüzde burası Picasso eserlerinin sergilendiği bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Picasso hayranı olmasanız da bu müzeyi ziyaret etmenizi şiddetle öneriyorum çünkü içeriden manzara harika!

 

Müzeden çıktıktan sonra sol istikameti takip edip marinaya ulaşabilirsiniz; tekne severler için güzel bir yer. Sağ istikameti takip ettiğinizde ise plajların olduğu yere gidebilirsiniz. Antibes’in en güzel yanı, gördüğünüz her plaja rahatça girebilmenizdir. Plajları genellikle kumlu, denizi de sığdır. Herkes çok rahattır ve kimse sizi rahatsız etmez, hırsızlık pek olmaz; ama siz yine de önleminizi alın.

 

308029_10150298804062303_1793268366_n

Ayrıca Antibes sokaklarında perşembe ve cumartesi günleri antika pazarı kuruluyor. Perşembe günleri Boulevard d’Aguillion’da, cumartesileri ise Place Nationale’de kuruluyor, merkalılarına duyurulur!

Yaz akşamları eski şehir cıvıl cıvıl oluyor, insanlar kafelerde oturup içkilerini yudumluyor, hoş sohbetin tadını çıkarıyorlar. Marche Provencal’in yerine lokantalar masalar koyup leziz yemekler servis ediyorlar. İlginç bir şeyler denemek isterseniz Moules Marinieres’i önerebilirim; kocaman bir tencerede bi’ dolu midye, yanında da çıtır patates cipsi sunuyorlar.

Cote d'Azur : AntibesBir gün batımını Juan les Pins kum plajlarından birinde piknik yaparak geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Yan tarafta da gün batımında çekmiş olduğum bir fotoğrafı paylaşıyorum.

Deniz, kum, güneş… Bunlara estetik güzelliği olan bir şehir de ekleniyor. Gidecek olanlara şimdiden Bonnes Vacances!

 

Ecenur Doğan

 

 

 

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...