Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Milet: Antik Ege’ye yolculuk – 1.bölüm

Antik kentler açısından çok zengin olan ancak pek de önemseyip değer göstermediğimiz Ege bölgemize antik bir gezi …

Milet ya da klasik Yunanca’daki ismiyle Miletus döneminin 12 iyon kentlerinin en önemlilerinden biri. Meşhur teoremiyle bilinen Thales’in yaşadığı bu şehir Priene gibi önemli bir antik kent. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği antik kent Priene’ye yaklaşık 10 km uzaklıkta.

Milet de diğer bir çok antik şehir gibi deniz kıyısında bulunmaktaymış. Ancak şimdi şehir denizden uzakta, etrafında ise zengin alüvyonlu topraklarıyla Söke Ovası hüküm sürmekte.

 

Milet’te insanı bence insanı en çok büyüleyen yer şehrin 10.000 kişilik tiyatrosu. Onun dışında şehre ait bir sürü mermer blok bastığınız her yerde sizi karşılamakta. Koruma açısından yetersiz kalınmış olsa da şehre ait kalıntılar hala  güzelliklerini koruyorlar.

Şehirden sonra hemen yakındaki müzeyi gezebilir şehir hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Şehri gezmek ücretsiz iken müze girişi için 7-8 tl civarında cüzi bir ücret talep ediliyor.

 

Ayrıca Hacettepe Üniversitesi’nin verdiği destekle tasarlanan bir çok hediyeliği hediyelik eşya dükkanından satın almak mümkün. Hediyelikler arasında Didim- Milet t-shirtleri, kalemler, çantalar ve daha bir sürü farklı şey mevcut.

 

Milet’te şehri gezdikten sonra soluklanabileceğiniz yegane yer hem şehrin girişindeki gözlemeci. Eğer geziyi yazın gerçekleştiriyorsanız kavurucu sıcaktaki geziden sonra gözleme ve ayran ikilisi epey  iyi gelecektir.

 

Ecem Emre

 

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...