Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Meksika

meksika_beklebiziDünya turum bitmiş olabilir ancak gezilerim tam gaz devam ediyor. Sıradaki durak ise tekilanın, mariachi’lerin başkenti Meksika. Aslında sekiz aylık yolculuğumun son parçası olarak düşünmüştüm bu renkli ülkeyi, bir ay boyunca Orta Amerika’yı arşınladıktan sonra günlerimi Meksika’da geçirmek çok güzel bir son olacaktı benim için. Ancak bildiğiniz gibi yolculuğu yarıda kesmek durumunda kalmış ve 23 Mayıs’ta Panama’dan geri dönüş yapmıştım.

Orta Amerika’da aslında tek merak ettiğim ülkeydi Meksika, ben de İstanbul’da işleri düzeltir düzeltmez oraya tekrar nasıl giderim diye araştırırken bedava gidiş-dönüş bileti buldum (normal fiyatı 3167TL) ve hemen gezi planlarımı yaptım: 27 Haziran’da yani iki gün sonra yola çıkıyorum :) Fazla değil, 2 hafta kalacağım ve daha çok turistik yerleri içeren bir gezi olacak bu. Gönül isterdi ki daha çok gezeyim, her köşesini görmeden dönmeyim ama şu durumda yurtdışında bu süreden fazla zaman geçirmem pek mümkün değil. Vize konusunda da halihazırda Amerikan vizem bulunduğu için Meksika vizesine başvurmama gerek kalmaması büyük rahatlık oldu. Yolculuk planı şöyle:

  • Lufthansa Havayolları’nın Frankfurt aktarmalı toplam 21 saat sürecek iki uçuşunun ardından Mexico City’e varıp dört gün kalacağım. Teotihuacan, Zapotec gibi tarihi Maya yerleşimlerine ziyaretin yanında şehri gecesi ve gündüzüyle yaşamaya çalışacağım.
  • 1 Temmuz’da Mexico City’den Karayip kıyılarındaki tatil yeri Cancun’a uçuyorum (Viva Aerobus-104$). Yaklaşık üç günü Cancun’un bembeyaz kumlarında yayılarak, “cenote” denilen ünlü sualtı mağalarında dalış yaparak geçireceğim.
  • Dünyanın yedi harikasından biri olan Chichen Itza tapınağı Cancun’a birkaç saat uzaklıkta. Burayı gördükten sonra zamanım kalırsa yakınlardaki eski Maya köylerini de ziyaret edebilirim. Zaten Yucatan Yarımadası Maya kültürünün mirasına tanık olmak için en iyi yer.
  • Ardından sahile dönüş. Kalan bir haftamı tatil yerleri Playa del Carmen, Cozumel Adası ya da Isla Mujeres’ten biri ya da ikisinde geçireceğim. Özellikle Isla Mujeres açıklarında yer alan, 2012 Nisan ayında faaliyete geçmiş ünlü sualtı müzesinde dalış yapmayı çok istiyorum. Fotoğraflarını görmüş olabilirsiniz, deniz tabanına yerleştirilen onlarca insan heykeli ile günümüzde dünyanın en özel dalış noktalarından biri.
  • 10 Temmuz’da yine Lufthansa ile Cancun Havaalanı’ndan New York-Münih aktarmalı toplam 17,5 saatlik üç uçuşun ardından 11 Temmuz’da İstanbul’a dönüş.

Dünya turunda nasıl yazdıysam, Meksika için de aynı şekilde anılarımı aktarmaya çalışacağım. Hiç düşünmeden bana kendi profesyonel fotoğraf makinesini ödünç veren dostum İbrahim Özbek’e de buradan çok teşekkürler, sayesinde fotoğraflar her zamankinden daha renkli, daha anlamlı olacak. Böylece son bir haftayı İspanyolca kitaplarını karıştırarak,  ülkeyi araştırarak ve genelde dinlenerek geçirdim. Artık yeni bir yolculuğa hazırım :)

Berkan Sarsılmaz

Kaynak: http://www.bekransarsilmaz.com/5/rota-meksika

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...