Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#DenHaag: Bir yolcu

thy-amsterdamSabah 8.30 THY Amsterdam uçağı ile Hollanda yolculuğumuz başladı. Yolculuğa çıkmadan bir hafta önce biletimi aldığım için 457 € ödemek zorunda kaldık.Grundtvig projesi kapsamında dönemsel olarak tekrarlanan mobility toplantısına katılmak için çalıştığım STK adına Den Haag şehrine yol alıyordum. Bu noktada Den Haag’tan bahsetmem gerekir; Den Haag bilinen diğer adıyla Lahey; Hollanda hükümetinin, bakanlıkların, parlamentonun ve Hollanda Yüksek Mahkemesinin bulunduğu şehirdir. Ayrıca yabancı ülke elçilikleri yine bu şehirdedir. Fakat Lahey( Den Haag) başkent değildir.

DSC04227Öğlen 12 dolaylarında Amsterdam’ın Schiphol havalimanına indik,  daha sonrasında Havalimanı’ndan çıkıp tren istasyonuna geçtim. Den Haaga ulaşmak için 5 veya 6 Nolu peronlardan her 15 dakikada bir tren kalkıyor, ulaşım konusunda belirtmem gerekir ki, her öğrenci gibi ücretsiz ulaşımı tercih ediyoruz ve bazen bir kaç Euro için yüksek cezalar ödemek zorunda kalıyoruz. Onun için karar sizin, ben sadece sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Schiphol Havalimanı’ndan Den Haag 8.30€ . Yol yaklaşık olarak yarım saat sürüyor. Den Haag Centraal’a vardıktan sonra kalacağım otel olan Court Garden’a gitmek için 3 Nolu trama biniyorum. Bu noktada yine fiyat konusunda bilgilendirme yapmam gerekir. Tren içinde ara ara denetim oluyor ve bilet almanızda fayda var! Biletinizi eğer trendeki makineden alırsanız 3 € gibi bir ücreti oluyor. Bir diğer alternatif ise centraalda “chipcard” dedikleri karttan almak ve ona para yüklemek. 4 günlük Den Haag ziyaretimde kullanmak için chipcarda 10€ yüklettim ve oldukça yeterli oldu benim için.
Den Haag Centraal’dan bindiğim 3 Nolu tram ile Van Speijkstraat durağına kadar gittim.  Sonrasında da 5 dakikalık bir yürüyüş.

DSC04253

The court garden hotel 3 yıldızlı ama konforlu bir otel. Hollanda’nın genelinde  olan pahalı otel furyasına bu otelde kapılmış belli ki, tek kişilik oda için ilk iki güne 85€ ödedim, son gün ise 146€. Üç yıldızlı bir otel için, üstelik kahvaltı bile dahil olmayan hizmete bu fiyatı çekmek korkunç! Fiyatların bu kadar pahalı olduğu bir otel için başka kötü bir özellik bulamadım. Odalar temiz ve konforlu,sadece biraz ufak.

Dünya barışı, barış eğitimi ve bunlar için gereken metodlar üzerine katıldığım toplantılar sonrasında gezme fırsatım oldu. Bunlardan biri cartooning for peace. Dünyaca ünlü karikatüristlerinin barış ve savaş konulu eserlerine dair bir sergi sergilenmekte. Müze Laan Van mordervoort üzerinde, giriş ücretsiz. Müze’den sonra ister trama binebilir isterseniz de yürüyebilirsiniz. Şehir merkezi dediğimiz yer olan Spui, tram ile ulaşılabildiği gibi yürüyerek de ulaşılabile bir yer. Şehir kütüphanesi ve Peace gallary yine “City Hall” da Spui de görebileceğiniz mimari harikalar.DSC04224Spui de dolaşırken bize ait izler görmek mümkün. Bunlardan biri “simit sarayı”. Avrupa’ya açılan yerli firmamız Den Haag şehrine de bir şube açmış. bence gelmişken denemekte fayda var.
Sokaklarının cıvıl cıvıl olduğu bir şehir burası. Sokaklarında sağlı sollu lüks mağazalar, restaurantlar, kafeler ve barlar mevcut.  Favorilerimden biri Spui de bulunan  Dudok restaurant. Yemekleri lezzetli, çalışan personel oldukça güler yüzlü, fiyatlar da makul düzeyde. Bir diğer önerim “De belg Van den Haag”. Spui den yürüme mesafesi uzaklıkta, Princegeracht caddesi üzerinde. Daha çok bir Cafe Barı andıran bir yer, menüsünde de içki daha çok yer tutuyor. Özellikle de Brüksel biraları. Bunlardan biri “Delirium” bir diğeri de “Duval”

DSC04311

Hemen karşısında Srakandi adında Endonezya restaurantı mevcut.  Uzak Doğu yemeklerini seven, acılı şeyleri sevenlere tavsiye olunur. Domuz eti yemeyenler için alternatifleri az ama balık ve tavuk ürünleri var. Doyarak kalkacaksak 14 € civarında bir para vermemiz yeterli.

Avrupa’da hava mevsim farketmeksizin hep soğuk. Sadece soğuk olmaz üstelik bir de yağmur yağar ve sizi bezdirir dolaşırken. Bunun için yanınıza kalın şeyler alın ve tabi ki bir tane de şemsiye.

Photo 20-09-13 18 50 16

Şehrin merkezinden deniz kıyısına gitmek istediğinizde ulaşım yine oldukça kolay. Şehrin merkezi denizden uzak ama metro ve tramway ağı ile oldukça hızlı bir şekilde deniz kenarı olan Scheveningen’e ulaşabiliyorsunuz. Burası Kuzey Denizi’ne kıyısı olan bir yer. Çok uzun sahili olan, sahilin hemen yukarısında sıralanmış lüks konutlarıyla görülmeye değier bir yer. Havanın soğuk ve rüzgarlı olması sizi caydırıyorsa denize girmekten ya da sahildeki beach clublarda takılmak istemiyorum derseniz de hemen Scheveningen merkezinde bir tane Holland Casino mevcut ve orada şansınızı deneyebilirsiniz. :)

Photo 22-09-13 12 28 33Dönüş yolunda biraz rotamda değişiklik yaptım. Den Haag’dan Amsterdam Centraal’a gidecektim ve daha sonra havalimanına geçecektim. Havalimanı, Amsterdam merkezi ile Den Haag arasında kalıyor, bu sebeple hem tren ücreti hem de süresi daha fazla. Ücreti 11,10 € ve yolda yaklaşık 50 dakika sürüyor. (Tren içinde sıkılmamanız içine ücretsiz wi-fi mevcut) Amsterdam’da 14 veya 15 nolu peronlardan Schiphol Havalimanına tren kalkıyor, onun da ücreti 4,40 €.

Kısaca özetlemek gerekir ki, evet Den Haag ve Amsterdam görülmesi gereken şehirler, ama oldukça pahalı sayılır. Havası soğuk ve sizi bir süre sonra hasta edebilir. Her yerde olduğu gibi orada da Türklere rastalamanız kaçınılmazdır :) Benden bu kadar bir sonraki gezide buluşmak dileğiyle, hoşçakalın.

beklebizi ekip

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...