Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Barcelona: Kısıtlı bütçe ile gezmek

Oteli ve uçak biletini önceden ayarlamanın önemi günümüzde herkes tarafından biliniyor. Bu yazımda hesaba katılması gereken ufak fakat oldukça etkili detaylar üzerinde duracağım ve size Barcelona’ya çok uygun bir harcama tablosuyla nasıl seyahat edebileceğiniz anlatacağım :)

Ulaşım

barcelona_metro_map

Barcelona’da şehir içinde ulaşım oldukça kolay. Ulaşım araçlarına (metro ve otobüs) bir biniş 2 euro. Fakat metroyu tercih ederseniz 10 euro’ya 10 kere geçiş hakkı tanıyan bir bilet çeşidi var. Bu bilet sayesinde bir gidişiniz 1 Euro’ya geliyor. Dolayısıyla bir metro haritası edinmenizde fayda var. Gece geç saatlerde toplu taşımayı kullanacaksanız gece otobüslerinin saatlerini önceden bilmeniz önemli. Yoksa otelinize yürüyerek dönmek zorunda kalabilirsiniz. :) Duraklarda yazan otobüslerden ‘N’ harfi ile baslayanlar gece otobüsleridir. Özellikle La Rambla’da her yere ulaşabileceğiniz gece otobüsleri mevcut.

Yiyecek&İçecek

Oraya gitmişken “Palau” denen pirinç ve deniz mahsullerinden yapılan yöresel yemeği yememek olmaz tabi ki. Ama yemeği seven bir toplum olarak porsiyonlar buradakilerden ufak gelebilir ve bir türlü doyamadığınız hissi yakanıza yapışabilir. Bu durumlar için de size Subway’in sandviçlerini önerebilirim. Doymuş olduğunuz hissinin verdiği güven ile burada yaptığınız yürüyüşün üç dört katını yaparken kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

Ün salmış başka bir yiyecek de “Tapas” denilen kanepelerdir.  Aperatif olarak denenebilir.İspanyol kökenli meyveli bir sarap kokteyli olan “Sangria”‘yi mutlaka deneyin derim. Üzümün verdiği burukluk ve hafif meyve aromaları çok keyifli bir tat bırakıyor ağızda. Tatlı olarak da sütlaca benzeyen “Crema Catalana” tercih edilebilir. İnsanın içini baymayan bu tatlı Catalan bölgesine has bir tatlıdır.

Gezilecek Yerler

Barceloneta Plajı: Kaynak: http://www.spanishpropertyinsight.com/spain/catalonia/barcelona/barceloneta/
Barceloneta Plajı:
Kaynak: http://www.spanishpropertyinsight.com/spain/catalonia/barcelona/barceloneta/

Sagrada Familia: Barcelona’nın en büyük kilisesi… Gaudi’nin inanılmaz eserlerinden en etkileyicisi bu kilise… Tamamlanamamış olmasına rağmen insanı şok edecek büyüklükte ve inanılmaz detaylara sahip. Girişi 13,50 Euro’dan başlıyor. Online bilet almanız durumunda kilise etrafında dolanan kuyruğu beklemenize gerek kalmıyor.

Barcelonata plaji: Yazın gidiyorsanız mutlaka bir gününüzü plajda güneşin ve denizin tadını çıkarmaya ayırın. Altın rengi kumlar ve pırıl pırıl parlayan deniz, şehir seçiminizden duyacağınız memnuniyeti kat be kat artıracaktır.

La-Rambla-barcelona
La Rambla
Kaynak: http://welt-insider.de/gunstig-in-den-urlaub-tipps-wie-man-in-barcelona-geld-spart/

La Rambla: Burası İstiklal Caddesi’ni andıran uzun bir cadde. Gezilecek yerleri ve sebze pazarlarını içinde barındırır, saklar. Gözden rahatlıkla kaçırabileceğiniz bir sokak,  sizi görmeyi çok istediğiniz bir katedrale çıkarabilir. Bu yüzden bu cadde üzerinde bir iki kere gidip gelip gözünüzü dört açmanızı öneririm.

 

Museu de la Musica: Müzik enstrümanlarının sergilendiği çok güzel bir müze. Giriş ücreti çok cuzi bir miktar olmasına rağmen müziğe ilginiz var ise buradan oldukça etkileneceksiniz. Şansınız yaver giderse ufak bir müzik dinletisine bile katılabilirsiniz.

Plaza de España Kaynak: http://www.deviajeporsevilla.com
Plaza de España
Kaynak: http://www.deviajeporsevilla.com

Placa Espana: Şehrin en büyük meydanı. Bu meydandaki en ilginç yapı Plaza De Toros. Eski bir arenanın dışını muhafaza ederek içini modern bir alıveriş merkezi haline getirmişler. Tarihi dokusunu yitirmiş olmasına rağmen görülmeye değer. Arena’nin terası andıran ve meydanı ayaklarınızın altına seren,  tepesine çıkmak için kişi başı 1€ ile çalışan bir asansör olduğu gibi alışveriş merkezinin içinden de yukarıya ücretsiz çıkma imkanınız var. İlk günün heyecanı ile asansörü tercih etmiş biri olarak ikinci yolu kullanmak üzücü bir deneyim oldu :)

 

Museu Nacional d'Art de Catalunya Kaynak: http://fjalonso.blogspot.com.tr/2011/04/barcelona-montjuic.html
Museu Nacional d’Art de Catalunya
Kaynak: http://fjalonso.blogspot.com.tr/2011/04/barcelona-montjuic.html

Museu Nacional d’Art de Catalunya: Placa Espana Meydanı’na oldukça yakın bir müze. İçini gezecek kadar vaktim olmadı, fakat özellikle akşamları müzenin dışındaki ışıklı gösteriyi izlemenizi tavsiye ederim.

Montjuic dagi: 213 metre yüksekliğe sahip bu tepeye teleferik kullanarak çıkabilirsiniz. Botanik bahçesi ve stadyum bu dağın eteklerinde yer almakta. Güne yeni başladıysanız inişi keyifli bir yürüyüş ile yapabilir, etrafı gezerek Montjuic’e veda edebilirsiniz.

Parc Guell: Barcelona’yı Avrupa’nın klasik mimarisinin dışına çıkaran ve şehre farklı bir kimlik katan Gaudi’nin evinin de icinde bulunduğu bu büyük parka giriş ücretsiz. Parkın tamamını gezebilmek için geziye bu parkla başlamakta fayda var.

 

Montjuic Tepesi Kaynak:http://bahadirunal.wordpress.com
Montjuic Tepesi
Kaynak:http://bahadirunal.wordpress.com

Casa Battlo ve Casa Mila: Gaudi’nin, dönemin zengin ve önemli kişileri için yapmış olduğu iki büyük binaya giriş için 16-17€ vermeniz gerekiyor, fakat verdiğiniz paraya değiyor. Kısıtlı bütçe ile gitmiyorsanız iki binayı da gezmenizi öneririm.

 

Mutlaka;

 ~Bir Flamenco gecesine gidin! Yarım saat süren bu yöresel gösteri sokakta pek hissedemediğiniz İspanyol havasını solumanızı sağlıyor. Giriş icin yaklaşık 10€ gibi bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

Casas Mila y Batllo  Kaynak: http://www.campinglasdunas.com/entorno-localizacion/puntos-de-interes/monumentos/casas-mila-y-batllo/
Casas Mila y Batllo
Kaynak: http://www.campinglasdunas.com/entorno-localizacion/puntos-de-interes/monumentos/casas-mila-y-batllo/

~Çantanıza dikkat edin. Çok lüks bir barda bile hırsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Özellikle telefonlarını masanın üzerine koyma alışkanlığı olanlar dikkat etmezlerse kötü bir deneyim yaşayabilirler.

 ~Birazcık İspanyolca öğrenmekte fayda var. Esnaf İngilizce bilse bile bir şey sorduğunuzda İspanyolca cevap vermeyi tercih ediyor.

 

Elçin Çakır

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...