Alternatif Etkinlik Haberleri

EKOIQ’nun Yeni Sayısı Çıktı!

Türkiye’nin ilk karbon nötr dergisi EKOIQ 33. sayısında “Sürdürülebilirlik ve İnsan Hakları” konusunu ele alıyor: İnsan hakları sürdürülebilirliğin yumuşak karnı mı? 

 

ekoiq-kapak-33-811x1024

* İnsan Hakları, Sürdürülebilirliğin Yumuşak Karnı mı?

Dünyada şirketler ve insan hakları meselesi nasıl bir standarda kavuştu, Türkiye’de son zamanlarda konu üzerine hangi olumlu gelişmeler yaşanıyor? Çalışma hayatında en sık yaşanan insan hakları ihlalleri neler?

* “İnovatif Sürdürülebilirlik” Ödülleri Dağıtıldı

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) düzenlediği “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması”nın kazananları belli oldu.

* Dosya: Sürdürülebilir Finansmanın Şimdi Tam Zamanı 

Sürdürülebilir olmayan yatırımlara yönelik finans ve kredi akışını keser, sürdürülebilir olanlara doğru kolaylaştırır ve ucuzlatabilirseniz, dünyanın gidişatını da değiştirebilirsiniz. Peki, ama nasıl?

* Hem Kuru Hem de Ekolojik Temizlik

Çoğumuz kuru temizleme dükkânlarının kullandıkları kimyasal madde nedeniyle kendi hayatlarımızı ve ekolojiyi nasıl etkilediğinden bihaberiz. Peki, bu işin daha çevre dostu olanı yok mu?

* Bir Arkadaş Sizinle Yolculuk Yapmak İstiyor

İnternet üzerinde Eylül ayında hayata geçen yolyola.com adlı yolculuk paylaşım platformu, sürücüleri ve yolcuları bir araya getirerek yola çıkan araç sayısını düşürmeyi hedefliyor.

* Rio 2016, Sürdürülebilirlik Maratonu Hazır!

2020 Olimpiyatlarını kaybetmemizin travması bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Peki alsaydık neler yapacaktık veya yapmalıydık? Bunu tartışmanın en iyi yollarından biri, Rio 2016’ya bakmak olabilir…

* “İklim Değişiyor, Antalya Geleceğini Planlıyor” 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Antalya’nın artık bir Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEEP) var.

* Anadolu Efes’ten Sürdürülebilir Turizm için Başarılı Modeller

Anadolu EfesT.C. Kültür ve Turizm BakanlığıUNDP ortaklığı ve Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı işbirliğiyle 2007 yılında hayata geçirilen Gelecek Turizmde Projesi, şimdi de yolunaSürdürülebilir Turizm Destek Fonu ile devam ediyor.

* IPCC’nin En Son İklim Raporu: “En az %95 ihtimalle sorumlu biziz”

1990 yılından beri 5-6 senede bir yayınlanan IPCC İklim Değişikliği raporlarından bu sonuncusunun en önemli dayanağı, yeryüzü sıcaklığının son 3 on yıllık dönemde art arda yükselmiş olması.

* Değişim İçin Bilişim

Bilişimin, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlemesi için önemli olanaklar taşıdığını düşünen Bölgesel Çevre Merkezi – REC TürkiyeVodafone Türkiye’nin desteğiyle, bir “Sürdürülebilir Kalkınma için Bilişim” raporu hazırladı.

 

Daha fazla bilgi için:

Barış Doğru, EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni

baris@ekoiq.com

 

EKOIQ’ya abone olmak için Tıklayınız.

 

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...