Mekan

Mekan: Çiçekişleri – tasarım kafede ufak bir kahve molası

çiçekişleri

Öncelikle hepinize merhabalar. Beklebizi.com’da yeni yazmaya başlıyorum ve bu da ilk yazım. Bir cumartesi günü,  Kadıköy’deki Türk Kahve ya da diğer adı ile Çiçekişleri’nde, sitenin yazarlarından Ecem ile buluştuk. Oldukça güzel bir gün geçirdik doğrusu. Ben de ilk yazıma, buluşmamızı gerçekleştirdiğimiz çok keyifli bir mekanı anlatarak başlamak istedim.

Öncelikle burası bir kafe değil.  Alışılagelmiş mekanların dışında… İçerisi bir el işi atölyesini andırıyor. Biraz daha yakından baktığınızda aslında mekanın bir tasarım atölyesi olduğunu anlıyorsunuz. Mekanda çalışanlar üst taraftaki atölyelerinde çalışmalarını yapıyor, alt taraftaki dükkan kafede de bunların satışlarını yapıyorlar.

Peki neler var burada?

çiçekişleri

Burada özellikle fincanlar,  saatler, anahtarlılar, askılar kısacası ev dekorasyonu ile aklınıza gelebilecek bir çok şey var. Hepsi birbirinden renkli, hepsi birbirinden samimi.  Benim favorilerim ebru desenli fincanlar, mantar tıpalar ve bıyıklı saatler oldu.

En çok hoşuma giden nokta da geleneksel Türk sanatını modern tasarımlarla birleştirmeleri oldu. Özellikle ebru desenleri, ürünlerde kullanılan çok hoş bir ayrıntıydı. Orijinal insanlara orijinal hediye bulmak için birebir burası… Fiyatlar da ürünlerin tasarım olduğunu göz önüne alırsanız oldukça uygun diyebiliriz.

Ufak bir çay kahve molası için birebir

Bu tatlı dükkanı gördükten hemen sonra, girişteki iki üç masa dikkatinizi çekiyor. Burada oturulur mu acaba diye düşünürken gelen servislerle fark ediyorsunuz ki 5-6 masalı bir kafe aslında burası =) , sıcak samimi ve renkli aynı tasarımları gibi… Güzel tahta panoya yazılmış ismi de sizi kahve içmeye çağırıyor adeta: ”Türk Kahve”

çiçekişleri

Tabi bir tasarım atölyesinin dükkânında bir şeyler içiyorsanız buranın veli nimetlerinden de faydalanıyorsunuz. Kahvenizi ya da çayınızı ebru desenli özel dizayn bardaklarla yudumluyorsunuz. Bu ufak kafede çok çeşit olamamasına karşın, güzel bitki çayları da mevcut. Elmalı tarçınlı bitki çayı oldukça güzeldi. İtiraf etmek gerekirse, çay yapımı için kullanılan o elmaları yememek için kendimi zor tuttum. Kafede bir tuvalet yok ama yan taraftaki dükkâna sizi yönlendiren güler yüzlü çalışanları var. Bu kafeye uzun saatler oturmak için değil de ufak birer çay kahve molası vermek için gitmenizi tavsiye ederim. İnsana sanki bir eş dostunu ziyaret etmiş de bir de kahvelerini içmiş hissi uyandırıyor.

AVM’ler, kahve zincirleri, büyük mekanlar derken böyle samimi yerleri ve hisleri özledik sanırım… O sebeple eğer siz de bu yerleri özlediyseniz Çiçek işlerine uğrayın,  bir çay kahvelerini içip ürünlerine de bir bakın derim. Yüzünüzde güzel bir gülümseme ile bu güzel atölyeden ayrılacağınıza eminim.

çiçekişleri

 

Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Betül DOĞRU

Dipnot: Fotoğraflar Facebook sayfalarından alınmıştır.

https://www.facebook.com/cicek.isleri?fref=ts

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

Comments (1)

  1. Merhaba Betül,

    Mekana bayıldım! Gitmem gereken mekanlar listesine ekledim :)
    Ve fincanlar çok güzel bir hediyelik eşya olabilir, tekrardan hoşgeldin.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...