Mekan

Mekan: Eskişehir’de Balaban Kebabı

Eskisehir-balaban-5Bir insan yemek uğruna ne kadar yolu gidebilir? Daha açık bir şekilde sorarsak, bir insan İstanbul’dan Eskişehir’e sırf Balaban Kebabı var diye 5 saatlik otobüs yolculuğu yapar mı? Bana sorarsanız, evet bence yapar :)

Aralığın 6. gününde gece yarısı İstanbul Taksim’den servise binip sabahleyin gözlerini Eskişehir’de açmanın hikayesi bu… :) Hava buz gibiydi, abartılacak durum yok gerçekten de ama hava sıfırın altındaydı. İlk sorum ne işim var abi benim burada oldu. :)

Sabah 6’da Eskişehir’e indiğimizde tramvay ile şehir merkezine indik, soğuktan içimiz üşümüz halde açık bir çorbacı, çay yapan herhangi bir yer aradık; yokluktu çektiğimiz aslında. Açık bir çorbacı bulup, mercimeğe pek de benzemeyen çorbayı içip ısındık. Sonrasında da öğlene kadar işlerimizi halledip Eskişehirlilerin bile pek bilmediği “balaban kebabını” yemek için bu işin ustası olan Abdüsselam Balaban Kebap Salonu’nu bulmaya giriştik. Sora sora Bağdat bulunur lafı hikayeymiş,  sora sora hiç bir şey bulunmuyor. Pek çok eskişehirli “balaban” kelimesine oldukça yabancıydı. Biz de biraz web sitesindeki adres biraz da gps sayesinde dükkanı bulabildik.

Eskisehir-balaban-2Pasajın içinde bir lokanta

Ufak bir tabelası vardı girişte; fazla dikkat çekmeyen, sanki sadece müdavimlerinin ziyaretini bekler gibi… Pasaj içinde uzun bir koridor sonunda eski cam bir kapı ve ardında duvarlarında kurucuları olan Abdüsselam ve sonrasındaki kuşaklara ait fotoğraflar…

İçeri girip bir masa bulduk ve siparişi verdik: 1,5 bol tereyağlı karışık balaban :) 3 çeşit balaban var. Birisi Tamekli Balaban, Yoğurtlu Balaban ve Karışık Balaban. Tamekli Balaban dediğimiz domates soslu,  yoğurtlu ise sadece kenarına yoğurdun konması durumu, karışık ise bunların harmanlanmış hali. Etine gelirsek; balaban kebabında şiş et ve köfte bulunuyor. Bunun üzerine domates sosu ve yoğurt. En altta ise pide ekmeği. Üzerinde tereyağ gezdirilip en sonunda da sofraya getiriliyor.

Yemek Sonrası

Yedik , içtik. 1,5 balaban kebabı biraz fazla geldi, bunların sebebi hep aç gözlülükten. :) Yemek sonrası hesap da oldukça makul bir rakam oldu. 4 kişi 1,5 porsiyon karışık balaban kebabı ve 2 şişe kola 72 TL gibi bir rakam tuttu.

Şimdi soracaksınız: Yediniz içtiniz, İstanbul’dan Eskişehir’e balaban kebabı yemek için geldiniz. Peki değdi mi ? Aslında gelip yenmesi ve bilinmesi gereken lezzet bu… Eti çok lezzetli ve değişik bir tat kısaca… Bence gelin ve siz de tadın. Ama geldiğiniz mevsime dikkat edin! :)

Adres : Arifiye Mahallesi Belediye Sokak No:63/7 Eskişehir

Telefon1 : +90 222 231 1444

beklebiziekip

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...