Mekan

Vefa Bozacısı

DSC_1650“Vefa” kimileri için bir semtten ibaret olsa da bizim için bir semtten öte… Yolumuzun Fatih ve Şehremini civarına düştüğü bir günde olmazsa olmazlarımızdan olan, Vefa semtindeki Vefa Bozacı’sına uğradık. 1876 yılından beri şuan bulunduğu yerde üretim yapan ve büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş. 150 yıla yakın süredir bu taş binada üretimine devam eden Vefa Bozacısı  yaz – kış boza yapıyor ve satışını gerçekleştiriyor.

İçeri girdiğinizde ufak bir salon, duvar diplerinde de masa ve sandalyeler… Kapının solunda yeni yapılan boza, cam bardaklara doldurulur ve tarçın ile yeni gelen müşterilere sunulur. Müşteriler de geldiklerinde bozalarını alırlar ve lezzetle içerler. Hafif koyu kıvamda olması nedeniyle kaşık da verilir. :) Bu sebeple boza aynı zamanda yenebilen bir şey denilebilir.

Dükkanın içinde bir duvarın üzerinde ufak bir rafta Yüce Önderimiz Atatürk’ün zamanında buraya gelip, boza içtiği bardak var. O güne ait bardak hala cam mahfazada muhafaza edilmekte…

Fiyatlara gelirsek bardağı 3 TL, litre ile almak isterseniz 9 TL ödemeniz yeterli.

Not: Vefa Bozacısı’na girmeden önce hemen karşısında Vefa Kuruyemişcisi’ne girip sarı leblebi almayı unutmayın. Vefa’da boza sarı leblebi ile yenir :)

Caner Ulupınar

 

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...