Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

İstanbul Opera Festivali

opera 9*12.3 copyUluslararası İstanbul Opera Festivali
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, 2010 yılında, İstanbul’un  “2010 Avrupa Kültür Başkenti” seçilmesi sürecinde başlatarak, İstanbul şehrine armağan ettiği “Uluslararası İstanbul Opera Festivali” ile 15 milyonluk nüfusuyla birçok Avrupa ülkesinden iki katı büyüklükte bir dünya metropolü olan tarihi kent İstanbul’un bir opera festivaline kavuşması, kültürel gelişiminin boyutunu göstermek bakımından ciddi bir adımdır.


Uluslararası İstanbul Opera Festivali, başladığı tarihten itibaren;  programı ve içeriği ile her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşmayı hedeflemiş,  kentin sahip olduğu tarihsel mekânlarıyla sanatseverleri bütünleştirerek, İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmiş festivalimizin sanatseverlerden gördüğü büyük ilgi gurur ve heyecan vericidir .
Festival kapsamında, Topkapı Sarayı, Aya İrini, Süreyya Operası, Haliç Kongre Merkezi,  Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde Türk ve dünya opera alanındaki önde gelen isimleri ve toplulukları ağırlanarak, kültürlerarası iletişimde ileri adımlar atılmıştır.
Konuk toplulukların sahnelediği birbirinden ilgi çekici eserlerin yanı sıra Saraydan Kız Kaçırma, Yıldırım Bayezid, IV. Murat gibi Türk kültürü ve yaşantısını konu alan operalar orijinal tarihi dekorlarda ve pırıl pırıl İstanbul gecelerinde izleyici ile buluşmaktadır.
Önemli kültür merkezlerinde geleneksel hale gelmiş uluslararası opera festivallerinin bir benzerinin İstanbul’da gerçekleştirilmesi bu güzel ve gizemli kentin dünya sanat haritasındaki yerini kalıcı kılmak bakımından büyük önem arz etmektedir.

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...