Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Hindistan: Günlük – 4. bölüm

P1010424Kuş sesleri yaylalara yayılır!

Klimalı yataklı otobüslerde verilen battaniye sabaha karşı camdan gelen soğuk havanın da etkisiyle fayda etmemeye başlar. Bunu hissettiğim gibi gözlerimi Tamil Nadu’ya açtım. Otobüs, feribot kuyruğunu andıran bir kalabalık arasında kaybolmuş. Ooty yaylalarına giden yol korunaklı bölge, doğal park. Ormanda yaşayan hayvanları koruma amaçlı ormanın kapıları güneşin doğuşuyla açılıyor. Güneşin doğuşuyla beraber cama yapışıp, yol kenarına yaklaşan filleri, maymunları, zürafaları izlemek serbest. Dolambaçlı Ooty yolları çay tarlalarıyla kaplı, yemyeşil.

Ooty’ye varır, varmaz şehir merkezine yakın pansiyonları ziyaret edip, en makul fiyatlısında kalmaya karar verdik. Pansiyonların kalitesi çoğu zaman aynı. Aradaki fiyat farkı turistlerin kesesine, tipine göre değişiyor. İyi pazarlık yaptık, mutluyuz.

Yine Ooty merkezinde bulunan taksilerle anlaşıp, Ooty turuna başladık. İngilizlerin ülkeye bıraktığı en güzel miras botanik bahçeleri! Geniş bir alana yayılmış Ooty Botanik Bahçesi bulundurduğu tropikal çiçek bahçeleriyle görülmeye değer ama genel olarak hintli genç delikanlıların istilasına uğramış durumda. Fotoğraf çekilmekten bir adım öteye geçmeniz zor oluyor bazen.

Hill station’da olduğumuz için her dolambaçta manzarayla fotoğraf çektirmek bir nevi görev bizim için.  2,637 metreye tırmanarak gördüğüm en güzel manzaralardan birine vardık. Doddabetta peak… Güney Hindistan’ın en yüksek dağı. Tabi araçla ulaşım sağlanabildiğinden genelde çok kalabalık ama bundan rahatsız olmayıp maymunlarla dans etmeye gitmeniz gerekir. 

Ooty, tüm Hindistan’a çay ve çikolata ihraç ediyor. Bir sonraki rotamız bu ihracatın en çok gerçekleştirildiği çikolata ve çay fabrikası. İçerisi tertemiz. Yaprağın geçtiği aşamaları birebir gözlemlemek bambaşka bir his. (Soldurma, Kıvırma, Oksidasyon, Kurutma, Tasnif)  Çay toplama işlemi elle tek tek yapıldığı için yapraklardan gelen öz çok lezzetli. Çay fabrikasının bitiminde başlayan çikolata fabrikasının kokusu tüm Ooty’yi sarıyor. Çeşit çeşit çikolataları denemek için sıraya girip, tüm çeşitlerinden azar azar almak için sabırsızlanıyoruz. Fabrika çıkışında sırt çantalarımıza attığımız çay ve çikolatalarımız ile bir sonraki durağımıza yani Ooty Gölü’ne doğru yola çıkıyoruz.

Ooty Gölü’ne vardığımızda, bizi yemyeşil bir göl karşıladı. Yazlıktaki emekli amcaların dediği gibi göl çarşaf gibiydi. Bot turuna katılıp, gölün çevresine göz atmak istiyoruz. Ootyliler şehirlerine çok güzel bakıyor. Tertemiz bir şehir. Hatta eyalet kuralları gereğince şehirde” plastik” yasak. Geri dönüşüme çok önem veriliyor. Hindistan için olumlu bir gelişme.

Havanın kararması ile birlikte şehir merkezine geri dönüş yapıyoruz. Meşhur Ooty çikolatacısına uğramadan geceyi noktalamak imkansız. Uzun kuyrukların ardından çikolatalarımıza kavuşup, pansiyonumuza doğru yola çıkıyoruz. Yarın sabah erkenden safariye çıkacağız. Heyecan dorukta!

Güneş doğmadan Ooty’nin buz gibi yayla havasına uyanıp, doğal yaşam alanı olan Mudumalai’a doğru yola koyulduk. Mudumalai Wildlife Sanctuary Mysore ile Ooty arasında bulunan yaban hayatı safarisi için turistlerin akın akın geldiği bir bölge. Mudumalai merkeze vardığınızda hemen sarafi jeeplerini ve yarı açık otobüsleri görmeniz mümkün. Jeeple biraz daha yavaş gidip, turu daha uzun sürede bitirmeniz mümkün. Otobüsler daha ucuz olduğu için daha kalabalık fakat ikisi de aynı rotayı izliyor. Zaten safari kesinlikle şans işi. Bizden önceki grup, kaplan videolarıyla geri dönerken biz bir kaç baykuş ve beyaz tavuskuşu ile yetinmek durumunda kaldık. Buruk bir şekilde Pykara’ya doğru yol alırken yolda başıboş gezen fillere selam vermeyi unutmadık tabi. 

Pykara Gölü ve Pykara Şelalesi uzaktan görünüyor. Taksilerin bekleme alanları gölden biraz uzakta. Motor gürültüsünden uzaklaşacağımız için seviniyoruz. Göle ayaklarımızı sokma deneyimimiz başarısızlıkla sonuçlanıyor, çünkü su buz gibi, çok soğuk. Pykara’da biraz vakit geçirip yeni kızarmış mis gibi samosa kokusu eşliğinde Ooty Golf Center’a doğru yola çıkıyoruz. Golf oynamanıza, hatta içeri girmenize izin verilmiyor. Usulca yandan sahaya bakıp alışveriş için Ooty merkeze dönmeye karar veriyoruz. 

Elinizde lonely planet varsa orda size önerilen tüm restoranlara gidebilirsiniz. Güney Hindistan veg thali her bölge de farklı sunulsa da genel olarak çok lezzetli. Plain dal ve stream rice benim favorilerim. Dönüşte yine Ooty çikolatacısına uğrayıp, kendinize biraz yolluk yapmayı unutmayın.

Hadi rastgele!

Dilan Çağlar

 

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...