Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Kapadokya: Periler Diyarı – 1. bölüm

BALON 4Şimdi size desem ki güzel atlar ülkesi ne anlarsınız veya ne tahmin edersiniz? Yada biraz kopya daha veriyim peri bacası, ıhlara vadisi. Evet, doğru cevap Kapadokya. Bundan 60 milyon önce lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların yağmur ve rüzgârın aşındırmasıyla oluşmuş eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Her mevsimi ayrı güzellikte. Kışı ayrı baharı ayrı güzel. Yıllar önce gitmiştim Kapadokya’ya, bir yer ne kadar değişebilir ki yıllar sonra demedim, tekrar gitmeye kara verdim. İster uçakla ki artık Nevşehir’e uçuş var yada arabayla gitmek mümkün.
Kafaya koyduk, planı yaptık ve Kapadokya’ya merhaba dedik. Öncelikle Kapadokya otelleri arasında seçim yapmak epey zor, konaklama seçenekleri çok fazla. İster peri bacalarının içine kurulmuş otellerde kalın ister 5 yıldızlı otelde. Ben tercihimi Ürgüp’te bulunan Burcu Kaya Otel’den yana kullandım. Biraz otel’den bahsedeyim. Öncelikle otel aile işletmesi. Çok yıllar önce kendi evleriyken, orijinal halini koruyarak, aynı mimaride bir bina daha yapmış Ahmet bey ve başlamışlar misafirlerini ağırlamaya. Zaten etrafa baktığınızda sanki bir mahalle içinde konaklıyormuşsunuz hissi veriyor. Otelin bir artısı ise yemeklerde kullanılan malzemeler organik. Bizzat kendi tarlalarında yetiştirdiklerini misafirlerine sunuyorlar. Personel bir o kadar yardımsever ve güler yüzlü. Kıssadan hisse benden artı puan.


ıhlara vadisi1Kapadokya gezimize ilk önce Ihlara vadisinden başladık. Ama ne vadi. Ihlara beldesinden başlayıp, Selim beldesinde son bulan vadi tam tamına 14km. Mevsim itibarıyla doğa uyanmış, her yer yemyeşil. Erken saatlerde gitmek büyük avantaj yoksa kalabalık bir bastırıyor ki, vallahi müze kart ile geçiş bile kurtaramaz sizi. Güvenlik kapısından geçtikten sonra en tepeden görünen manzara harika. Yukarıdan güzelmişte bakalım aşağısı nasılmış diyerek, merdivenlere yöneldik. Ya Allah Bismillah diyerek merdivenlerden inmeye başladım, alt tarafı yaklaşık 400 basamak inip, çıkacağım canım. Abartmaya hiç gerek yok dimi? Neyse ki sorunsuz bir inişten sonra aşağıda şırıl şırıl akan ırmak beni karşıladı. Sonrasında vadi boyunca kiliseler var. Fakat çoğu kilise maalesef harap durumdaydı. Define avcıları tarafından çalınan freskler yetmezmiş gibi bir de kilisenin içinde isimler yazılıydı. Gerçekten içler acısı vallahi. Herhalde tarihi mirasları hor kullanan bizden başka bir millet yoktur. Etrafı gezdikten sonra yukarıya bir iki diyerek çıktım. İnerken iyi de, çıkarken yerleri öpecektim ama değdi doğrusu.
Bir sonraki durağımız ise Narlı Göldü. Gerçekten gördüğüm en güzel krater göllerden biriydi diyebilirim. Narlı Göl’ün olduğu yer termal bölgesi. Hatta göle yakın bir otelde mevcut. Fakat gözlemlediğim kadarıyla pek bir albenisi yoktu. Suyun rengi değişik bir yeşil tonu ve etrafı sazlıklarla çevrili. Tepeden bakmak en iyisi çünkü gölün etrafı balçık halde. Ihlara Vadisi sonrası mutlaka buraya istikametinizi çevirin. Harika bir fotoğraf molası vermiş olursunuz.
KAYMAKLIKısa bir fotoğraf molası ve göz banyosu sonrası istikametimiz Kaymaklı Yer altı şehriydi. Müze kartım olunca rahat bir şekilde geçiş yaptım. Öncelikle kapalı yerlerde kalamayanlar, kalp ve bel, boyun fıtığı olanlar aman dikkat. Sakın içeri girmeyin zira içerisi bayağı basık ve dar tünellerden oluşuyor. Yer altı şehri yerin 40mt aşağısında ve 8 kattan oluşuyor. Fakat şuana kadar sadece 4 katı açılabilmiş. Bende tüm korkularımı bir yana bırakarak, içeriye girdim. İçerisi gerçekten muazzam, yüzyıllar öncesi nasıl yapılmış, nasıl yaşanmışlıklar oluşmuş, hayretler içinde kalmamak mümkün değil. Açılan tüneller o kadar dar ki, bu insanlar buralardan nasıl geçmişler insanın aklı almıyor gerçekten. Yer altı şehrinde inanın bir insanın yaşaması gereken tüm alanlar düşünülmüş. Şaraphaneden tutun da mutfağa, masaya kadar. Tarihin derinliklerine inmek isteyenler mutlaka burayı ziyaret etsin.

Kapadokya gezisinin birinci bölümün sonuna geldiniz… Yazının devamı 22.09.2014 tarihinde ulaşılabilir olacaktır.

Pınar Bostancı

gezenyer.com

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...