Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Brugge: Orta Çağ’dan kalma bir yer

Belçika’ya giden ve tarihe meraklı herkesin mutlaka görmesi gereken bir şehir. Belçika’nın Venedik’i diyebileceğimiz bir şehir Brugge. Muhtemelen bir çok erkeğin ünlü futbol takımı Club Brugge vesilesiyle şehrin ismini duymuştur.

Ancak Brugge adı sadece bir futbol takımıyla anılamayacak bir güzelliğe sahip. Orta çağdan kalmış ve çok iyi bir şekilde korunmuş şehir denize yakınlığı sebebiyle liman kenti olarak biliniyor. İnsan burada kendini tarihin ortasında buluyor. Genellikle gotik mimarinin hakim olduğu şehir neredeyse orijinal haliyle halen ayakta.

Küçük olduğu ve her yeri birbirine benzediği için bence 1 günlük kapsamlı bir gezi yeterli olacaktır. Şehirde konaklama genellikle çok pahalı. Ancak şehirde konaklamadan da yapılabilecek keyifli aktiviteler var. Şehrin içindeki kanallarda Venedik vari tekne gezisi yapmak mümkün. Gezi sırasında şehri içeriden görmek binaları incelemek mümkün. Tekne Almanca ve İngilizce anlatımlar yapan rehber bulunuyor ve geçip görülen yerler hakkında bilgi veriyor. Özellikle binalar çok etkileyici.

    

Şehirde gezinti için bir başka seçenek ise heybetli atlarla yapılan fayton gezisi.

Belçika’ya gelmişken midye ve patates kızartası yemeden olmaz. Beyaz şarapla pişirilen bizim midye dolmaya pek de benzemeyen midyelerin tadına bakmak lazım. Yanında da Brugge birası güzel gider.

   

Belçika demişken tabiî ki çikolata yemeden olmaz. Çikolata müzesini gezdikten sonra oradan alışveriş yapmak mümkün ve çikolatalar sevenlerini tatmin edecek seviyede güzel J

Hediyelik bir şeyler alayım derseniz t-shirtler 12, magnetler 3-4  € civarından başlıyor. Ama gelmişken Club Brugge forması alayım derseniz onlar 90 € civarından başlıyor.

Ulaşımı Brüksel üzerinden her gün düzenli kalkan trenlerle sağlamak mümkün.

 

Ecem Emre

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...