Mekan

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

okkalıEğer baslığı görür görmez TDK’nin sözlüğüne Okkalı yazıp bakacak olursanız karşınıza “Kiloca fazla olan, ağır çeken” anlamı çıkacaktır. Fakat kelimenin manasını Beşiktaş civarlarında yaşayan bir kahve tiryakisine soracak olursanız kelime asıl anlamını çoktan kaybetmiş ve yerine “birbirinden lezzetli Türk kahvelerini doyasıya içebileceğiz bir mekan” manası ile yer değiştirmiş olacaktır.

Evet bu yazımda Beşiktaş’ın merkezinde bulunan, kaç kez ve kaç kişiyle gittiğimi unuttuğum sevimli kahveci Okkalı’yı anlatacağım sizlere… Okkalı, dışarıya her çıktığımızda arkadaşlarımızla oturduğumuz İngiliz, Amerikan hatta Türk kahve zincirlerine bir alternatif….Bize adeta ders verir gibi Türk Kahvesi’nin kalitesini ve zenginliğini hatırlatıyor…

Mekanda ismen duyduğunuz ya da belki hayatınızda hiç duymadığınız ama yaşadığınız topraklarda yüzyıllardır  içilen çeşit çeşit kahvelerimizi öğrenmek ve tatmak mümkün. Bunlardan bazıları Menengiç, Dibek kahvesi, Hatay Kahvesi, Kervansaray… Kervansaray demişken bence mekanın en favori kahvelerinden biridir kendileri. Adıyaman’a özgü ve içerisinde birçok malzemeden oluşan bir kahve karışımıdır; merak edenler internetten içindekileri araştırabilirler ya da Okkalı’ya uğrayıp samimiçalışanlarından kahvenin içindekileri dinleyip hemen oracıkta tadına bakabilirler… Bu kahve kendiliğinden biraz şekerli olduğu için kahvenizi nasıl içiyorsanız bir doz altını sipariş etmeniz gerektiğiniz aklınızda bulunsun. Örneğin az şekerli içiyorsanız şekersiz sipariş etmeniz daha iyi olur. Bir de  Kervansaray’ı sipariş ederken sakın “okkalı” istemeyi unutmayın… Okkalı kahve demek sipariş ettiğiniz kahvenin bir boy büyüğü fincanlarda servis edilmesi demek… Yani kahve keyfiniz ve arkadaşlarınızla edeceğiniz sohbeti biraz daha uzatmak için güzel bir bahane doğrusu.  Kervensaray’la başlayan keşfinize diğer kahve türlerini de deneyerek devam edebilirsiniz. Şahsen sade ve şekersiz kahve içen bendeniz genelde her gittiğimde Kakuleli’yi tecih ediyorum. “Ben daha da sert kahve severim” derseniz dibek ve Hatay kahvelerini denemenizi öneririm.

okkalı 3Kahveleri anlatmaya kendimi kaptırdığımdan, menüdeki diğer seçeneklerden ve mekandan hiç bahsedemedim. Hemen onlarla ilgili de düşüncelerimi kısaca paylaşayım. Okkalı’nın çok güzel bitki çayları ve tatlıları da mevcut. Eğer bir hastalığınız varsa doktordan önce buraya gidip menüye bakarak hangi bitki çayı neye iyi geliyormuş öğrenip (menüde hangi bitki çayının neye iyi geldiği yazıyor) ilacınızı hazırlatabilirsiniz. Tatlılara gelince de hepsi ev yapımı ve kahvelere tüm albenileriyle eşlik ediyorlar. Tiramusu ile havuçlu kek de favoriler arasında.

Mekan ise samimiyetini hissettirecek biçimde ufak bir alana kurulmuş. Masalar ve sandalyeleri de küçük ve sevimli…Üst katta balkon kısmı var ama benim favorim hava karardığında,  dışarıda alt kattaki girişteki ışıkların altında oturmak ya da oturmasam bile geçerken Okkalı’nın ışıkları altında oturup sohbet eden insanları bir tabloya bakıyormuş gibi seyretmek. Gittiğinizde yer bulamamanız, istediğiniz yerde oturamamanız mekan ile ilgili karşılaşacağınız tek sorun olabilir.  Ayrıca duvarlarda mekanın ismi yazılı olan çok güzel illüstrasyon tablolar ve her baktığımda beni mutlu edebilen kırmızı kahve öğütme makinası da mekanın samimi atmosferini oluşturan vazgeçilmez öğelerinden. Tabi bu kadar anlattıktan sonra fiyatları da merak edeceksiniz ama hiç merak etmeyin çünkü fiyatlar oldukça uygun. okkalı

okkalı 4Son olarak, Okkalı’nın sahiplerine yabancı kahve zincirlerinin etkisiyle kaybetmeye yüz tutmuş geleneksel kahve kültürümüzü bize hatırlattıkları için bir teşekkür borcumuz olduğunu düşünüyorum ve geleneksel kahveleri yakından tanıma ve tatma olanağını bana ve arkadaşlarıma sağladıkları için teşekkür ediyorum. Umarım bir gün, geleneksel Türk kahvesini tanıtan ve hazırlayan ünlü kahve zincirlerine de sahip olabiliriz.

Bu kadar laftan sonra kahve kültürümüzün zenginliğini keşfetmek ve arkadaşlarınızla ufak bir mola vermek için Okkalı’ya uğrayıp kahvelerini içip lokumlarından bir yiyin derim.

Betül Doğru

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...