Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Bozcaada: Yeni Başlangıçlar

İki yıl aradan sonra tekrar toprağına adım attım. Sıcak bir temmuz gününde, güneş tepemde, feribottan inip ağır ağır sokaklarına çıkıyordum işte. İki yıl önceydi, bir eylül hazanı, bir eylül esintisi, bir küçük eylül meselesiydi adeta. Tanışmamız, seni sevmem ve aradan geçen iki yılın ardından yine sana dönmem.

Uzun bayram tatilini fırsat bilenlerden olup yoğun ve sıkıcı bir o kadar da yorucu iş hayatından, sınırlar içinde hapsolmuş küçük dünyamızdan sıyrılıp yola koyulan ben. Ada her zamanki gibi konuklarına sıcak ve misafirperver.  Denizden esen rüzgar serinlik ve mis gibi yosun ve tuz kokusunu size getiriyor, insanlar kendi halinde, sokaklarda tatilcilerin tatlı ve tebessüm ettiren telaşları, şarap evlerinde tadımcılar, şişe şişe şarap alanlar, kafe ve restaurantlarda tatilcilerin öğle yemeklerine ortak olmaya çalışan kediler ve ada otları ile rengarenk olmuş pazarı.

Biraz yemek biraz alışveriş ve sonrasında eşyalarımızı bırakmak için otelimizin yolunu tutuyoruz. Şehir merkezinde irili ufaklı bir çok otel mevcut. Ancak otellerin büyük bir kısmı şehrin biraz dışında, bağların içinde konuşlanmış durumda. Daha önceki gelişimde Talay Bağlarının konukevinde kalmıştık. Şarap üreticiliğiyle meşhur bir aile adada. Bağlarının içinde de çok güzel bir konukevine sahiptirler. Bu gelişimde ise Adaçayı otelini tercih ettim. Sahibi Yasemin hanımın ilgi, alakası, misafirperverliği ve onun enfes reçelleri bahsedilmeye değer. Ada insanlarının genel özelliği olsa gerek fazlasıyla güler yüzlü ve ilgililer.

bozcaada_tayyareDeniz, güneş ve yemekler. Gün erken başlıyor adada. Serin bir su sizi ayıltmaya, canlandırmaya yetiyor. Güneş sizi ısıtıyor sonrasında, aşırı tuzlu olmayan suyu rahatsız edici de değil. Belki biraz kalabalıktan şikayet edebilirsiniz, bayram tatili nedeniyle tatilciler adaya akın etmiş durumda. Güneşlendikten sonra karnınız acıkır ve adanın lezzetlerini tatmak istersiniz. Bunlardan biridir Tayyare Pizza. Şehrin biraz dışında, zeytin ağaçlarının gölgesinde lezzetli ada otlarıyla çeşitlendirilmiş pizza ve ada şarapları.  Adanın kuzeybatısından esen serin rüzgar deniz havasını getiriyor, her yudumda ferahlığı hissediyorsunuz, pizzaya biraz acı zeytin yağı döküyorsunuz. Ve evet “damakta serçe gibi seken bir şarap gibi, bir çözülme dilimde sulardan yıldızlardan…”

Gün geceye kavuşuyor, heyecanla. Akşamları gidilecek yerler, yenilecek mezeler, içilecek içkiler var. Efil efil eser rüzgar adada. Yüzüne vurdukça ayılırsın beşinci altıncı kadehte. Sonra düşünürsün bolca. Zamanın vardır çünkü. Gecenin sessizliği vardır orada, senin gibi insanlarla doludur masalar ve herkes kendi halinde sessizce anı yaşarlar. Bir yanında ay vurur denize, yakamoz. Bir yanda Bozcaada kalesinin geceyi aydınlatan turuncu ışıkları.

Dar sokaklardan, arnavut kaldırımı döşeli, yanlara kenarlara masalar sandalyeler atılmış, meze ve rakı kokan, damlarından begonvil sarkan evlerin arasından yürürsün. Tanıdık bir yüz ararsın ve belki birkaçına da rastlarsın orada. Sonra. Sonrası gece sabaha karışır. Serinlik kaplar herbir yanı. Issız bir koya gidersin. Dalgaların sesini hala ninni gibidir o an. Güneş bile tam aydınlatmamıştır oysa henüz orayı. Kumsalda yürürsün, dalgalar usul usul vurur ayaklarına. Sessizlik hakimdir doğaya ve sana.

bozcaada_cabaliBir gece Cabalı’da rakını yudumlayıp yakamozu izleyedurursun, bir gece şarabını alır güneşi batırırsın Polente’de. “Kuşlar uçuyor üstünde, gökyüzü var üstünde…”, sessizce seyredalarsın ufku, gökyüzünü, kuşları. Bozulmamaya yeminli doğa gibi, “…yaprağını dökecek ağaç yok burada, ama ışık sökebilir olanca renklerini, sürekli iş başındadır belleğin, tanık şairler arasında , oyuncu arkadaşlar arasında…”

Bozcaada’da insanın ömrü uzar mı bilemem, huzur bulur ruhu, mutlu olur bedeni bundan eminim. Bozcaada biraz hüzün, mahrumiyet şehridir, biraz aşk biraz meşk şehridir.

Nerde kalınır: Talay Bağları Konuk Evi , Adaçayı Otel, Patiska Bağevi

Nerede Yenir: Asma6 , Cabalı Meyhane, Ada’m, Tayyare Pizza, Çınaraltı kahvesi (sakızlı muhallebiyi deneyin)

Mutlaka Gidin: Polente Feneri, Beylik Koyu, Akvaryum koyu

Güzel günlerde, güzel yerlerde buluşmak üzere, sevgiyle kalın, hoşçakalın….

beklebizi.com

 

Gezmeyi ve keşfetmeyi seven birkaç arkadaş bir araya geldik sevdiğimiz yerleri paylaşıyoruz. Bekleyin bizi; gezip gezip yazacağız...

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...