Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Kınalıada: Kızıl adaya gezi

Gezip görmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. İstanbulluların burunlarının dibinde tatil kasabalarını aratmayan bir yer var aslında: Prens adaları.

Yazımda Kınalıada’ya yapılabilecek günübirlik bir geziden bahsedeceğim

İstanbullular belki biliyordur ama İstanbul dışından gelenler için “Nasıl gidilir?” sorusunun cevabını vermek lazım. Şöyle ki ; adaya İDO deniz otobüsü, Şehir Hatları Vapuru ve Mavi Marmara’ya ait motorlarla ulaşmak mümkün. Kabataş, Sarıyer, Bostancı, Kadıköy gibi birden fazla yerden ulaşım var. Yaklaşık bir kişinin adaya gidiş gelişi 5-10 tl’ye mal olur.

Kınalıada’ya ulaştığınızda isminin neden “kınalı” olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çünkü ada üzerindeki kayaların rengi kızıla yakın bir renkte.

Adayı gezmek için en güzel yol bisiklet turu. 15-25 lira arasında değişen fiyatlarla günlük bisiklet kiralayabilirsiniz ve adanın etrafında gezebilirsiniz. Ada çok büyük olmadığı için yürüyerek bile ada etrafında tam bir tur atmak mümkün. Ancak adanın arka taraflarında biraz dikkatli olmak lazım , biraz ıssız oluyor , nolur nolmaz.

Eğer yaz sezonunda giderseniz ada denize girmek için güzel bir tercih olabilir. Ancak deniz zaman zaman yosunlu olabiliyor. Denize girilen tesisler var ancak bunlar genelde 30-40 tl civarında fiyatlarda ve verdiğiniz paraya değmiyor. Daha uygun ve mütevazi bir yer arıyorum derseniz iskelede indikten sonra sol taraftaki yolu takip edin, adanın arka tarafına doğru yol alın. Önünüze iki tesis çıkacak. Bu iki tesis 10-20 tl arası giriş parası alıyor, içeride yeme içme de uygun fiyatlı

Yeme içme kısmına gelince; adaya gelmişken balık yememek olmaz tabi. İskeleden sola dönün sağdan ilk sokağa girin. Orada balık lokantalarını göreceksiniz. Fiyatı en uygun olan yer Cunda isimli mekan. Tam meydanda bulunan çınarın altında, büyük biraz fıçılarından yapılmış masalarda serin serin oturup balığınızı keyifle yiyebilirisiniz. Balık fiyatları tabi duruma göre değişiyor ancak 12-20 tl arasında. Salataydı içecekti derken kişi başı ortalama 25 tl’ye çıkarsınız.

  

İyi gezmeler…

İlkim Ecem EMRE

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

Comments (3)

  1. Merhabalar,

    Heybeliada ve Büyük Adayı görmüştüm;bu yazıdan sonra Kınalıadaya olan merakım da kabardı.Umarım yakın zamanda güzel,güneşli hafta sonları görürüz de gezmeye fırsat bulabiliriz.Güzel yazı olmuş,size de iyi gezmeler !

  2. Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don’t really provide anything that attract others, but I’m most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...