Alternatif

Alternatiflere Geçme Vakti: Bisiklet

22 Eylül Cumartesi günü Otomobilsiz Yaşam Günü çerçevesinde bir bisiklet turu düzenlendi. Tur güzergahı şu şekilde planlanmıştı: Bağdat Caddesi’ndeki Göztepe ışıklardan başlandı.

 

Fenerbahçe Parkı’na kadar devam etti. Parkta yapılan ikramlardan sonra sahilyolundan devam edip Suadiye Oteli’nin olduğu sokaktan Bağdat Caddesi’ne çıkıldı ve yine Göztepe ışıklarda son buldu.

Çevreyi  korumak adına yapılabilecek en güzel şeylerden biri de alternatif ulaşım araçlarına olan talebi arttırmaktan geçiyor. Bunların başında bisiklet geliyor. Sadece çevre değil üstelik sağlık açısından da önemli… Ancak Türkiye’de bisiklet ulaşım aracından çok çocuk oyuncağı olarak görülüyor. Halbuki doğru ve yaygın bir şekilde kullanılabilse topluma çok faydalı olacak bir araç aslında.

Ayrıca turun düzenlendiği gün metrobüs ve ototbüslere bisikletle binilebiliyordu. Hem de ücretsiz! Türkiye’de hiç de alışık olmadığımız bir durum olsa da teşvik edilmesi gereken bir şey bu.

 

 

Bu tip turlar veya etkinlikler insanların bisiklete bakış açısını belki biraz değiştirir. İstanbul’da milyonlarca insan bu şehre sığamazken, her gün giderek yükselen binaların ve çoğalan araçların gölgesinde artık alternatiflere geçmenin vakti gelmiştir!

 

 

 

 

 

Bol bisikletli günler !

İlkim Ecem Emre

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...