Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Malta: Tanıtım

Pek çok kişinin aklına Malta eriği tamlamasını getiren bir Akdeniz ülkesi Malta. Öncelikle Malta eriğinin orada yetişmediğini belirtmeliyim ki bunu öğrendiğimde nedense üzüldüm. Malta üç büyük, iki küçük adadan oluşan bir Avrupa Birliği ülkesi. Ayrıca Avrupa’da Büyük Britanya dışında İngilizce’nin resmi dil olduğu tek ülkedir.

Başkenti  Valetta’da ve Mdina bölgesinde tarihi yerler güzelce korunmuş ve bu bölge şehirden ayrı bir kale içinde bulunmaktadır. Tarihi yerler daha çok başkentte bulunmakta. Valetta’da her cumartesi günü “fishmarket” dedikleri bir pazar kurulmaktadır. Kendinize ve sevdiklerinize harika hediyeler bulabileceğiniz bir yer burası, buraya mutlaka gitmelisiniz.

 

Ada ülkesi olduğu için akla ilk gelen soru büyük ihtimalle denizin nasıl olduğudur. Malta’da güzel plajlar olmasına karşın denize girmek için Comino Adası’nı tercih etmenizi öneririm. Eşsiz güzelliğe sahip bu ada gerçekten görülmesi gereken bir yer. Gozo Adası da kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Denize girerken unutmamanız gereken şeyse deniz anaları! Bir çok arkadaşım deniz analarından nasibini aldı. Zaten her plaja deniz analarının cinslerini ve ısırmaları durumunda yapılması gerekenleri anlatan bir tabela konmuş.

 

Bana göre Malta için en uygun tamlama kesinlikle yüzden diskodur. Eğlence mekanları size göre değilse bile St.Julians ve Paceville’e gidip o atmosferi görmenizi öneririm. Yüzden fazla  disko olduğundan bira oldukça ucuz. Büyük bir bardak Malta biraz 1.25 € ve aynı zamanda lezzetli .

 

 

Malta’ya özgü yiyebileceğiniz şeyler at ve tavşan etinden yapılmış yemeklerdir. Tatmadığım için yemekler konusunda yorum yapamayacağım fakat bizim damak tadımızdan oldukça uzak.

Ada içinde otobüslerle ulaşım rahatça sağlanmaktadır. Gün içinde 1€’ya bir otobüs bileti alarak onu gün sonuna kadar bütün otobüslerde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Sliema şehrinden Valetta, Gozo ve Comino’ya motorlar bulunmaktadır.

Malta’nın bir resmi dili de İngilizce olduğu için İngilizce eğitimi için de ideal bir ülke. Bundan dolayı her milletten insana rastlamak mümkün. Tabii ki biz Türkler olarak Malta’da da kebapçı ve dönercilerimizle varız.

 

Herkesin güler yüzlü olduğu yüzen bir diskoda geçirdiğim iki hafta hayatımın en güzel zamanlarından biriydi. Kesinlikle tekrar görüşeceğiz Malta!

 

Zeynep Altun

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

Comments (1)

  1. Merhaba, uzun zamandır maltaya gitmeyi planlıyordum. tabi bunun için biraz cesarete ve malta hakkında yazılmış bir kaç güzel hikayeye ihtiyacım vardı. Teşekkürler

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...