Etiket: almanya seyahat günlükleri

#Germersheim

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Germersheim

DSC_8532

Germersheim Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde bulunan küçük bir şehir. Gerçek anlamda “küçük” olan bu şehrin özelliği ise içinde bulunan kale. Daha doğrusu eski yerleşim biriminin etrafındaki surlar dersem daha doğru olacak sanırm :) Şehrin tarihi Sezar dönemine kadar uzanıyor. Zamanında  Fransa’dan gelebilecek saldırılardan şehri korumak için yapılan surları gezmek hatta rehber eşliğinde gezerseniz iç kısımlarındaki tünellere girmek mümkün. Rehber eşliğinde bir tur için 4 € ödemeniz gerekiyor. Rehber gezi sırasında hem şehrin hem de surların tarihiyle ilgili epey bilgi veriyor.  Şu an ise surlar şu an sadece birer duvar gibi  durmuyor. Surları çeşitli kültürel sanatsal etkinliklerde kullanıyorlarmış. Çeşitli festivaller hatta kurslar bile düzenleniyormuş surların içinde ve tabi ki içindeki binalarda. Ancak bu tarihi yapılardan bazılarını seneye alışveriş merkezi yapmaya karar vermişler. Bunu duyunca gerçekten üzüldüm diyebilirim. Umarım fikirlerini değiştirirler :)

Continue reading “#Germersheim” »

#Duisburg

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Duisburg

DSC_8401

Çoğunlukla fabrikaların bulunduğu bu Almanya şehrinde gezecek pek fazla yer yokmuş gibi geliyor insana. Turistik olmayan Duisburg sokaklarında gezerseniz eğer her an Türkçe konuşmalar duyabilirsiniz. Pek fazla turistik olmadığı için gezmek için özellikle seçilebilecek bir şehir değil belki ama yine de yolum düşmüşken bir şehir daha tanıyayım derseniz burada yapılabilecek bir kaç şeyi sıralamak istiyorum. Şehrin gezmek ve bir şeyler yiyip içmek için en keyifli yeri Innenhafen. Burasını bir iç liman gibi düşünebilirsiniz.  Burada güzel bir havada (hava genellikle kasvetli olduğu için güzel havayı yakalamak büyük bir şans olacaktır :)) gezinti yapıp , liman kenarındaki mekanlardan birine gidebilirsiniz. Bir de eğer merakınız var Innenhafen’da bulunan Legoland’i gezebilirsiniz. Girişi  16,5 € olan Legoland’de özellikle yanınızda bir çocuk varsa onu mutlu edebilirsiniz diye düşünüyorum :)

Bir de eğer Almanya’da uzun zamandır bulunuyorsanız benim gibi ve yemek hasreti çekiyorsanız genellikle Türklerin yaşadığı sokaklardan birinde “Bizim Balıkçı” isimli yerde balık yiyebilirsiniz. Almanya’da genellikle somon tarzı kırmızı etli balıklar bulunuyor. Özellikle balık seven biriyseniz levrek, çipura gibi balıkları bulmanız tabi ki imkansız. Bu sebeple bu balıkçıda güzel mezeler ve balıklarla karnınızı doyurabilirsiniz. :)

 

Ecem Emre

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...