Etiket: almanya seyahati

#Nürnberg: İkinci Dünya Savaşı’ndan kalanlar

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Nürnberg: İkinci Dünya Savaşı’ndan kalanlar

Nürnberg

Nürnberg hakkında yazılabilecek ne kadar çok şey var aslında. Çünkü tarihsel açıdan önemli bir şehir. Nasyonel Sosyalist Parti yani kısacası Naziler açısından önemli bir şehir. Partinin propagandalarının en kuvvetli şekilde yaptığı  düzenli parti toplantılarının düzenlediği, Hitler’in gözde şehri…

Tarihle ilgiliyseniz 2. Dünya Savaşı hakkında detaylı bir gezi yapabileceğiniz bu şehre gidin derim. “Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände panoromik bir tarih turu yapabileceğiniz bir mekan. Collosseum’u andıran bu bina aslında bir 50.000 kişilik bir kongre merkezi olarak tasarlanmış. Ancak planlanan haline getirilememiş ; inşaatı yarım kalmış. 1973’te ise restore edilmiş ve bugünkü son haline getirilmiş. Buranın şöyle bir özelliği var: Almanya’nın hiç bir yerinde Nazi’lerin döneminden kalma böyle bir yapı bulmak mümkün değil. O dönemden bu yana ayakta duran böylesine heybetli tekyapı bu. Yapı o kadar görkemli ki insan kendini içinde küçücük hissediyor. Aslında bu yapının çevresinde yapılması planlanmış başka yapılar da varmış. Ancak bir kısmı ya savaş sebebiyle tamamlanamamış ya da inşasına başlanamamış. Büyük bir kompleks gibi planlanmış bu yapı ve çevresi aslında. Zeplin alanı, kongre merkezi, askerlerin talim yapabileceği bir alan vb.  Bu linkten yapılarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: http://www.kubiss.de/kulturreferat/reichsparteitagsgelaende/index.htm

 

 

Nürnberg

Nürnberg

Mekanın içinde saatlerce gezebileceğiniz bir müze var. Savaş öncesi yıllardan başlayıp Hitler dönemi ve Nürnberg’teki yargılanma süreci çok detaylı bir şekilde anlatılıyor. Hem görsel, hem sesli ögelerin olduğu sergi- müze karışımı tur ise daha yarısına gelmeden 1,5 saatinizi alıyor. Videolar, resimler ve sesli anlatımlarla saatlerinizi burada geçirebilirsiniz. Işıklandırmalardan, inşaat sırasında kullanılan taşlara kadar her şey o kadar ayrıntılı ki… Gerçekten her şeyi dinlemek ve okumak isterseniz buraya baya zaman ayırmanız gerekecektir. İçerideki turu bitirip tarihsel süreci görüp Reichsparteitagsgelaende’nin dış kısmına çıktığınızda ise bu görkemli yapı artık ürkütücü gelebilir. Bana öyle oldu şahsen. Sadece görkemli ya da büyük bir tarihsel yapı olarak değil de daha çok vahşice düşüncelere tanıklık etmiş ürkütücü bir yapı vardı karşımda. İnsanın tüyleri diken diken oluyor.  Yapının dış tarafında ise daha doğrusu arka tarafında güneşli bir günde keyif yapabileceğiniz yeşil alanlar ve bir göl var.

Nürnberg - Dokumentationszentrum

 

Ulaşım : Buraya ulaşımı ise “hauptbahnhof” yani ana tren istasyonundan 9 tren ile 15 dakikada sağlayabilirsiniz.

Ücret: Dokumentationszentrum’a giriş öğrenciye 2,5 €.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz:

http://www.museen.nuernberg.de/dokuzentrum/index.html

 

 

 

Nürnberg - Mahkeme

Bu müzeden çıkıp tarih turuna devam etmek isterseniz Nürnberg Mahkemeleri’ne doğru yola koyulabilirsinizNazilerin yargılandığı mahkemede binasında yine görsel ve sesli ögelerin birleştirildiği bir sergi alanı sizi bekliyor. Mahkemede çekilmiş olan video kayıtları, suçlamalar, savunmalar, şahitler …  Bütün süreci ve mahkeme salonunu görebilirsiniz. Ancak mahkeme salonu bugün de kullanıldığı için eski halinden biraz farklı.

Ulaşım:  hauptbahnhoftan U1 hattına binip Bärenschanzstraße durağında inmelisiniz.  Sonra tabelaları takip ederek Memorium Nürnberger Prozesse  yani mahkemelere ulaşabilirsiniz.

Ücret:  Buraya giriş eğer Dokumentationszentruma gittiyseniz ve öğrenciyseniz 1.5 €.

Burayla ilgili detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz:

http://www.memorium-nuernberg.de/index.html

Nürnberg’te başka ne yapılır ?

Nürnberg

Altstadt yani şehrin eski yerleşim kısmında gezebilirsiniz. Burada neredeyse her şehirde olduğu gibi tarihi kiliseler ve eski binalar var. Bir de gezebileceğiniz bir kale. İsmi  “Kaisersburg”… Orta Çağ’dan kalma bu kalede kralın nasıl bir manzaraya sahip olduğu görebilirsiniz. Şehre hakim bir konumda olan kaleden görebileceğiniz mükemmel bir manzara yok bana kalırsa ama yine de tarihi bir yer görmek isterseniz burası en makul seçenek gibi duruyor.  Eski şehrin içinde kaleye giden yollardan birinde ünlü Alman ressam Albrecht Dürer’in evi var. Şu anda müze olarak kullanılan bu evi gezebilirsiniz. Maalesef ben pazar günü gittiğim için gezme şansı bulamadım.

 

 

Ne yenir ?

Nürnberg - Lebkuchen

Nürnberg’te yiyebileceğiniz iki şey önereceğim. Birincisi Almanların “wurst” dedikleri sosis.Nürnberger Bratwurst adındaki bu sosis küçük boyutlu daha çok atıştırmalık gibi duran bir yiyecek.İkincisi ise “Lebkuchen”. Bir tatlı olan yiyecek bademli ve tarçınlı bisküvi gibi bir şey. Anlatması biraz zor yemek lazım :) Aman aman bir şey değil ancak gitmişken lokal bir lezzet denemek lazım.Bratwurst adındaki bu sosis küçük boyutlu daha çok atıştırmalık gibi duran bir yiyecek.

 

Nerede kalınır ?

Nürnberg

Benim gibi öğrenci işi bir gezi planlıyorsanız çok uygun fiyata konaklayabileceğiniz şehir merkezinin göbeğinde sevimli mi sevimli bir hostel önerebilirim size. City Hostel adındaki bu yer bir hostelden beklediğimden çok daha temiz pak ve sevimli bir yerdi. Geceliği yatak başına 20€.

 

Nürnberg’e ulaşım

Ulaşım fiyatları tabiki nereden geldiğinize bağlı olarak değişiyor. Ben Nürnberg’e ulaşımı arkadaşlarımla birlikte Karlsruhe’den tren ile sağladım. Giderken  4,5 saat dönerken ise 3,5 saatimizi trende harcadık. Birden fazla kere aktarma yaptık :) Biraz yorucu oldu ancak epey uygun fiyata geldi. Grup halinde seyahat ettiğimiz için kişi başı toplam 20 € ödedik. Tek başınıza böyle bir seyahat yapmak isterseniz daha pahalıya mal olacaktır. Eğlenceli bir ve uygun fiyatlı bir yolculuk için en iyisi grup halinde seyahat etmek :)

 

İyi gezmeler!

İlkim Ecem EMRE

 

 

#Bamberg: Almanya’nın Venedik’i

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Bamberg: Almanya’nın Venedik’i

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan bu ortaçağ şehrinin sevimli bir hali var. 2. Dünya Savaşı’nı çok büyük yıkım ve zarar görmeden atlatan bu şehir tipik eski bir Alman şehri… Büyük şehirlerden farklı ve nostaljik bir havası olduğu için insanı etkiliyor bana kalırsa. Bavyera’nın Oberfranken bölgesine konumlanan Bamberg epeyce turistik olmasının dışında bu bölgenin Venedik’i olarak adlandırılabilir. Çünkü şehrin içinden geçen nehirde gondol turu yapabilir, şehri gezebilirsiniz. Ancak şehri keşfetmek için gondol turu yapmanız şart değil. Zaten çok büyük olmayan şehri yürüyerek bütün gezebilir; kiliseleri, sokakları keşfedebilirsiniz. Tren istasyonundan şehrin turistik tarihi kısmına doğru yürürken turist bürosuna uğrayıp, şehir turunuza başlamadan buradan birer harita alıp , bilgi edinebilirsiniz.

Ne yenir ?

Bamberg’teki en eski bira üreticisi olan “Klausterbräu”da Franken mutfağına özgü yemekler yiyebilir, lokal birayı tadabilirsiniz.

 

#Germersheim

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Germersheim

DSC_8532

Germersheim Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde bulunan küçük bir şehir. Gerçek anlamda “küçük” olan bu şehrin özelliği ise içinde bulunan kale. Daha doğrusu eski yerleşim biriminin etrafındaki surlar dersem daha doğru olacak sanırm :) Şehrin tarihi Sezar dönemine kadar uzanıyor. Zamanında  Fransa’dan gelebilecek saldırılardan şehri korumak için yapılan surları gezmek hatta rehber eşliğinde gezerseniz iç kısımlarındaki tünellere girmek mümkün. Rehber eşliğinde bir tur için 4 € ödemeniz gerekiyor. Rehber gezi sırasında hem şehrin hem de surların tarihiyle ilgili epey bilgi veriyor.  Şu an ise surlar şu an sadece birer duvar gibi  durmuyor. Surları çeşitli kültürel sanatsal etkinliklerde kullanıyorlarmış. Çeşitli festivaller hatta kurslar bile düzenleniyormuş surların içinde ve tabi ki içindeki binalarda. Ancak bu tarihi yapılardan bazılarını seneye alışveriş merkezi yapmaya karar vermişler. Bunu duyunca gerçekten üzüldüm diyebilirim. Umarım fikirlerini değiştirirler :)

Continue reading “#Germersheim” »

#Essen: Almanya’da gri bir şehir

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Essen: Almanya’da gri bir şehir

DSC_8338

Essen Almanya’nın Nordrhein-Westfallen eyaletine bağlı aslında pek de turistik olmayan bir şehir. Aslında birden fazla Alman şehrini gezme imkanınız olursa bir yerden sonra farkedeceksiniz ki hepsi birbirine benziyor. O yüzden belirli bir takım özellikleri olan şehirleri gezmek daha keyifli bana kalırsa. Essen bunlardan biri değil :) Açıkçası burada çok fazla zaman geçirmedim ancak gittiğim ve konseptini çok beğendiğim bir yerden bahsedeceğim yazımda. Mekanın ismi “Unperfekthaus”. Burası 4 katlı bir bina ve içinde bir sürü oda var. Mekanın kafe ve restoran olarak kullanılan bir bölümü var burada istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Ama burayla ilgili en ilginç şey mekanda değişik konseptlerde odaların ve atölyelerin bulunması. İsterseniz gelin arkadaşlarınızla ders çalışın, isterseniz sadece oturup kitap okuyun, isterseniz çocuğunuzla gelip zaman geçirin, isterseniz el işi ya da resim atölyelerini gezin. Kimse size niye oraya girdin niye bir şey ısmarlamıyorsun diye laf etmiyor :) Yani ücretsiz olarak zaman geçirebileceğiniz keyifli bir mekan. Ayrıca her katta istediğiniz kadar ücretsiz yararlanabileceğiniz çay, kahve ve soğuk meşrubat  tezgahları  var.

Bazı katlarda çeşitli sanat eserlerinin üretildiği atölyeler var. Bu atölyeleri gezip isterseniz bir şeyler satın alabilir isterseniz sanatçılarla konuşabilirsiniz. Resim, oyuncak, oyun, takı gibi çok çeşitli atölyeler mevcut. Çocukların zaman geçirebileceği oyuncaklar ve atölyeler var. Bir gün yolunuz Essen’e düşerse güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer.

 

Ecem Emre

 

#Duisburg

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Duisburg

DSC_8401

Çoğunlukla fabrikaların bulunduğu bu Almanya şehrinde gezecek pek fazla yer yokmuş gibi geliyor insana. Turistik olmayan Duisburg sokaklarında gezerseniz eğer her an Türkçe konuşmalar duyabilirsiniz. Pek fazla turistik olmadığı için gezmek için özellikle seçilebilecek bir şehir değil belki ama yine de yolum düşmüşken bir şehir daha tanıyayım derseniz burada yapılabilecek bir kaç şeyi sıralamak istiyorum. Şehrin gezmek ve bir şeyler yiyip içmek için en keyifli yeri Innenhafen. Burasını bir iç liman gibi düşünebilirsiniz.  Burada güzel bir havada (hava genellikle kasvetli olduğu için güzel havayı yakalamak büyük bir şans olacaktır :)) gezinti yapıp , liman kenarındaki mekanlardan birine gidebilirsiniz. Bir de eğer merakınız var Innenhafen’da bulunan Legoland’i gezebilirsiniz. Girişi  16,5 € olan Legoland’de özellikle yanınızda bir çocuk varsa onu mutlu edebilirsiniz diye düşünüyorum :)

Bir de eğer Almanya’da uzun zamandır bulunuyorsanız benim gibi ve yemek hasreti çekiyorsanız genellikle Türklerin yaşadığı sokaklardan birinde “Bizim Balıkçı” isimli yerde balık yiyebilirsiniz. Almanya’da genellikle somon tarzı kırmızı etli balıklar bulunuyor. Özellikle balık seven biriyseniz levrek, çipura gibi balıkları bulmanız tabi ki imkansız. Bu sebeple bu balıkçıda güzel mezeler ve balıklarla karnınızı doyurabilirsiniz. :)

 

Ecem Emre

#Hamburg: Doğu Almanya’ya giderken aldı da bir korku

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Hamburg: Doğu Almanya’ya giderken aldı da bir korku

Kimilerin gidişleri acı doludur, kimilerin umut. Benim ki ise sadece turistik . Aslında seyahatime İstanbul’dan başlayıp Hamburg’ta sonlandırabilirdim. Ama hep biraz daha fazla olsun isteğim beni Hamburg Hauptbahnhof’ta Güstrow’a gençlik kampına giden trene götürdü.

Continue reading “#Hamburg: Doğu Almanya’ya giderken aldı da bir korku” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...