Etiket: almanya’da gezilecek yerler

#Freiburg: Kara Orman’da bir gün

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Freiburg: Kara Orman’da bir gün

Almanya’nın Baden – Württemberg eyaletinde konumlanan, etrafı Fransa ve İsviçre ile çevrili Freiburg yazın güzel bir havada gezilebilecek şehirlerden biri. Almanya’nın güney batısında yer alan “Schwarzwald” bölgesinin başkenti diyebiliriz buraya. Schwarzwald ülkenin en ünlü orman bölgesi. Çok geniş bir alana yayılmış olan bu yeşil örtü inanılmaz manzaralarla sizi karşılıyor. Freiburg, Almanya genelinde pek sık rastlayamacağınız bir özelliğe sahip bu şehir; burası Almanya’nın en güneşli ve ılıman iklime sahip şehirlerinden biri.

Şehrin içinde trenler,dükkanlar, insanlar arasında başınız biraz dönebilir. Özellikle okulların tatil, havanın güzel olduğu zamanlarda alışveriş severlerin uğrak noktası olduğu için şehrin merkezinde epeyce kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.

Freiburg’ta en çok hoşuma giden şey şehir merkezinde sokaklar arasında dolaşan su kanalları. Bir yaz günü buraya uğrarsınız sıcaktan bunalıp ayaklarınızı suya sokup serinleyebilirsiniz.Şehrin için bahsettiğim gibi bir sürü dükkan var alışveriş için çevre şehirlerden ziyaretçileri çeken sebep buymuş öğrendiğim kadarıyla.

Ne yenir ? 

Yemek yemek için önerebileceğim belirli bir yer yok ancak bir çok cafe ve restoran seçeneğini bulmanız mümkün.

Ne yapılır ? 

Freiburg’ta yapılmasını önerebileceğim şey ise Schwarzwald yani ormanın içinde yapabileceğiniz aktiviteler. Ağaçlarla dolu tepeye çıkarak doğanın ve güzel bir havanın keyfini sürebilirsiniz. Şehrin merkezinden ilk önce trene binmeniz sonra da sizi dağın eteğine götürecek otobüse binmeniz gerekiyor. Yukarı çıkmak için ister yürüyün isterseniz teleferiğe binin. Orası size kalmış :) Dönüş yolunda da aynı şekilde isterseniz yürüyerek aşağı inebilirsiniz. Bilet alırken buna karar vermeniz gerekiyor.

Tek bilet alırsanız 8,5 € iki yönlü bilet alırsanız 12 € ödüyorsunuz. Öğrenci indirimi ise 1 € .

Teleferikle yukarı çıkmayı tercih ederseniz 20 dakikalık bir yolculuk sonrası  kendinizi ormanın içinde, gökyüzüne daha yakın bir yer bulacaksınız. Kışın kayak merkezi olan bu bölgede kar olmadığı zamanlar yürüyüş , koşu yapabilir; dağ bisikletiyle kendinizi tepelerden aşağı bırakabilirsiniz. Yok ben spor yapmak istemiyorum derseniz yemyeşil manzaraya karşı oturup yemek yiyebileceğiniz bir restorant da mevcut. Freiburg’a gelmişken doğanın tadını çıkarın derim.

Şehirle ilgili İngilizce ve Almanca daha fazla bilgiye ulaşmak içinse şu linkleri öneriyorum:

http://www.schwarzwald.com/freiburg/

http://www.schauinslandbahn.de/

İyi  gezmeler !

İlkim Ecem EMRE

 

#Germersheim

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Germersheim

DSC_8532

Germersheim Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde bulunan küçük bir şehir. Gerçek anlamda “küçük” olan bu şehrin özelliği ise içinde bulunan kale. Daha doğrusu eski yerleşim biriminin etrafındaki surlar dersem daha doğru olacak sanırm :) Şehrin tarihi Sezar dönemine kadar uzanıyor. Zamanında  Fransa’dan gelebilecek saldırılardan şehri korumak için yapılan surları gezmek hatta rehber eşliğinde gezerseniz iç kısımlarındaki tünellere girmek mümkün. Rehber eşliğinde bir tur için 4 € ödemeniz gerekiyor. Rehber gezi sırasında hem şehrin hem de surların tarihiyle ilgili epey bilgi veriyor.  Şu an ise surlar şu an sadece birer duvar gibi  durmuyor. Surları çeşitli kültürel sanatsal etkinliklerde kullanıyorlarmış. Çeşitli festivaller hatta kurslar bile düzenleniyormuş surların içinde ve tabi ki içindeki binalarda. Ancak bu tarihi yapılardan bazılarını seneye alışveriş merkezi yapmaya karar vermişler. Bunu duyunca gerçekten üzüldüm diyebilirim. Umarım fikirlerini değiştirirler :)

Continue reading “#Germersheim” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...