Etiket: beklebizi istanbul

#Karaköy: Arka sokaklar

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Karaköy: Arka sokaklar

Kısa ve öz bir yazı olacak sanırım. Yıllardır Karaköy’e gidip de görmediğim sokaklardan bir kaçına bir gün tesadüfen girince epey şaşırdım. Eski binalar ve grafitilerle dolu sokaklar insanda garip duygular uyandırıyor. Bir yandan ürküyorsunuz bir yandan da şehrin göbeğinde bu tarih kokan eskimişlik ve modern zamanın sanatlarından biri olan grafitilerle karşılaşınca şaşırıyor insan.

Bu sokaklar Karaköy’de köprünün hemen altından geçip hırdavatçıların olduğu tarafa doğru sahili takip edince karşınıza çıkıyor.

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

Mekan

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

okkalıEğer baslığı görür görmez TDK’nin sözlüğüne Okkalı yazıp bakacak olursanız karşınıza “Kiloca fazla olan, ağır çeken” anlamı çıkacaktır. Fakat kelimenin manasını Beşiktaş civarlarında yaşayan bir kahve tiryakisine soracak olursanız kelime asıl anlamını çoktan kaybetmiş ve yerine “birbirinden lezzetli Türk kahvelerini doyasıya içebileceğiz bir mekan” manası ile yer değiştirmiş olacaktır.

Evet bu yazımda Beşiktaş’ın merkezinde bulunan, kaç kez ve kaç kişiyle gittiğimi unuttuğum sevimli kahveci Okkalı’yı anlatacağım sizlere… Okkalı, dışarıya her çıktığımızda arkadaşlarımızla oturduğumuz İngiliz, Amerikan hatta Türk kahve zincirlerine bir alternatif….Bize adeta ders verir gibi Türk Kahvesi’nin kalitesini ve zenginliğini hatırlatıyor…… Continue reading “Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...