Etiket: beşiktaş

Kahvaltı: Beşiktaş Beş Taş’ta Kahvaltı

Mekan

Kahvaltı: Beşiktaş Beş Taş’ta Kahvaltı

Beşiktaş’a giden hemen herkes kahvaltıcılar sokağını bilir. Buradaki kahvaltıcılar benim maalesef çok sonradan keşfettiğim mekanlar… Keşfettiğim günden beri ise ne zaman birileriyle dışarıda kahvaltı edilecek olsa ilk önerdiğim yer Beşiktaş oluyor çünkü buradaki mekanların her biri birbirinden sevimli…

Gidilebilecek bir sürü mekan arasından seçim yapmak zor. Ben her gittiğimde farklı bir yere gidip yeni bir yer denemek istiyorum. Şu ana kadar hiç birine gitmekten pişman olmadım hatta diyebilirim ki hemen hemen hepsi aynı kalitede servis veriyor. Çok afilli bir kahvaltı beklentiniz de yoksa burada her mekan abartısız ve uygun fiyatlı kahvaltı sunuyor.

Bir gidişimde “Beş Taş” isimli mekana gittim. Gittiğimiz gün hava epey soğuktu ancak içeride yanan kuzine içimizi ısıtıyordu. Ben zaten kuzineyi görünce mekana tav oldu diyebilirim. :)

Beş Taş sevimli dekorasyonu, güler yüzlü çalışanları ve mini kitaplığıyla bize kendini sevdirdi. Diğer mekanlar gibi buranın da fiyatları abartılı değil. Porsiyonları da bir kişi için uygundu. Yani öyle iki kişi bir şey alalım bölüşelim yapmak isterseniz doymama ihtimaliniz var haberiniz olsun :)

İyi gezmeler!

İlkim Ecem Emre

Farklı bir yer mi arıyorsunuz? Adres: Nöbetçi Kültür Kafe

Mekan

Farklı bir yer mi arıyorsunuz? Adres: Nöbetçi Kültür Kafe

Beşiktaş’ta civardaki üniversitelerden kaynaklı çok sayıda öğrenciye rastlamak mümkündür. Fakat maalesef ki onların dostu olan çok sayıda mekâna rastlamak o kadar da mümkün değildir. Ne mutlu ki  “Nöbetçi Kültür Kafe” bu sorunu görmüş ve hem öğrencilere hem de sosyal ve kültürel meselelere ilgili/duyarlı her yaştan insana derman olacak bir mekân açmış.nöbetçi kafe 2

Kültür Kafe’den adımınızı atar atmaz değişik bir yer olduğunu hissediyorsunuz. Duvardaki Dostoyevski, Mevlana yazıları cam bir kitaplık içinde bulunan Kuran-i Kerim ve Lenin kitabı aslında size girer girmez mesajını çoktan vermiş oluyor. Kafe demeğe dilimin varmadığı, bir kafeden çok daha fazla mana içeren bu mekânda sosyal ve kültürel etkinlikler yapılıyor: film okumaları, dans seansları ya da kendinizin düzenleyeceği herhangi bir etkinlik… Bana sorarsanız, burası fiziksel bir alan sağlamaktan öte sosyal ve kültürel bir alan yaratarak ruhunuzun kafe ihtiyacını karşılıyor gibi… Üstelik fiyatlar da oldukça uygun .. Hele öğrenci iseniz size % 20 indiriminiz siz söylemeden yapılıyor..

nöbetçi kafeArkadaşınızla buluşup, Beşiktaş’ın gürültüsünden kurtulmak, kitap okumak, mekândaki barkovizyondan yararlanarak toplantılarınızı gerçekleştirmek ya da ders çalışmak istediğinizde buraya gidebilirsiniz. Siz konuşurken sipariş verin diye gözünüzü üzerinize diken çalışanlar olmadan sakin huzurlu vakit geçirebilirsiniz.

Tüketimin ve rantın bu kadar önemli hale geldiği 21. yüzyıla inat böyle bir mekan açma erdemini gösterdiği için mekanın sahibine teşekkürlerimizi sunuyor ve uzun bir müddet bu mekânın Beşiktaş’ta nöbet tutmasını diliyoruz.

Dipnot:
Facebook sayfasında kafede düzenlenen etkinliklere, güzel yazılara veya sözlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sahibinin dilinden mekânı anlamak için aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm: http://blog.radikal.com.tr/yemek-tarifleri-mekan-onerileri/besiktasta-bir-kultur-kafe-66072

Facebook: https://www.facebook.com/nobetcikulturkafe

Twitter:https://twitter.com/nobetcikafe

Betül Doğru

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

Mekan

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

okkalıEğer baslığı görür görmez TDK’nin sözlüğüne Okkalı yazıp bakacak olursanız karşınıza “Kiloca fazla olan, ağır çeken” anlamı çıkacaktır. Fakat kelimenin manasını Beşiktaş civarlarında yaşayan bir kahve tiryakisine soracak olursanız kelime asıl anlamını çoktan kaybetmiş ve yerine “birbirinden lezzetli Türk kahvelerini doyasıya içebileceğiz bir mekan” manası ile yer değiştirmiş olacaktır.

Evet bu yazımda Beşiktaş’ın merkezinde bulunan, kaç kez ve kaç kişiyle gittiğimi unuttuğum sevimli kahveci Okkalı’yı anlatacağım sizlere… Okkalı, dışarıya her çıktığımızda arkadaşlarımızla oturduğumuz İngiliz, Amerikan hatta Türk kahve zincirlerine bir alternatif….Bize adeta ders verir gibi Türk Kahvesi’nin kalitesini ve zenginliğini hatırlatıyor…… Continue reading “Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...