Etiket: beyoglu

SALT Araştırma Fonları – Salt Galata’da

Alternatif Etkinlik Haberleri

SALT Araştırma Fonları – Salt Galata’da

SALT’ın 2014’te toplam 60 bin TL’lik araştırma fonuyla desteklediği altı projenin sunumu 8 Aralık​,​ Pazartesi günü SALT Galata’da yapılacak.
 
SALT, görsel ve maddi kültür araştırmalarına katkıda bulunmak üzere, geçen Nisan ayında toplamda 60.000TL değerindeki SALT Araştırma Fonları’nı araştırmacıların kullanımına sundu. 161 başvuru arasından 6 araştırma projesi seçildi. Sekiz aylık çalışma sürecinin sonunda, 8 Aralık Pazartesi günü, SALT Araştırma Fonu araştırmacıları seçici kurula projelerinin sunumlarını gerçekleştirecekler.
Projelerin sunum toplantıları ve takip eden kokteylde siz basın mensubu dostlarımızı da aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Ekteki basın bülteninde detaylarını bulabileceğiniz projelerin araştırmacılarıyla röportaj talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Continue reading “SALT Araştırma Fonları – Salt Galata’da” »

Tiyatro Gerçek:  “Üstü Kalsın” Ocak’ta da Sizlerle…

Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

Tiyatro Gerçek: “Üstü Kalsın” Ocak’ta da Sizlerle…

562199_414465098581365_1515661834_n“Böylece bir kere daha boynunlayız sayılı yerlerinden
En uzun boynun bu senin dayanmaya ya da umudu kesmemeye
Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız
Birden nasıl oluyor sen yüreğimi elliyorsun
Ama nasıl oluyor sen yüreğimi eller ellemez
Şevişmek bir kere daha yürürlüğe giriyor
Bütün kara parçalarında, Afrika dahil”

“Üvercinka” şiirinin ilk dizesiyle başlamak istedim yazıma. İlk dizelerin vuruculuğu kadar son kelimesine kadar yıkıcı  bir şiir “Üvercinka” . Sihir gibi bir şiirdir üvercinka. bütün güzel şiirler gibi hissettirdiği kalın şeritlerle sınırlarını çizmiş, tanımları yapılmış ve taraflara kaldırılmış “kelime”lerle açıklanamaz.
Anlatabilir miyim bilmiyorum ama bazen birinin sadece olması bile yeter. Birinin yanında olmaktan filan bahsetmiyorum, tanımış olmaktan ve varolduğunu bilmekten bahsediyorum. Işte üvercinka, birinin sadece varolmasının tek başına hayatı güzelleştirebilmesine benzer.
Üvercinka bir kez okunduktan sonra, hiç birşey eskisi gibi olmaz. Şimdilerde Hakan Gerçek’in sesiyle tekrar hayat buluyor.

Üstü Kalsın, Cemal Süreya’nın şiirlerinden ve bazı düzyazı metinlerinden oluşan, müziğin şiirlere eşlik ettiği tek perdelik bir gösteri. Simgeler ve çağrışımlarla düzenlenmiş sahne atmosferinde Hakan Gerçek şairin büyüleyici şiirlerini seslendiriyor; Gerçek’e, Tilbe Salim eşlik ediyor.”

26 Aralık saat 20:30′da Maya Cüneyt Türel Sahnesi‘nde  Dante ve Beatris’inkine fena halde öykünenleri bekliyor!

10 – 23 -25 Ocak tarihlerinde Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde.

 

Caner Ulupınar

SALT’ta Basın Ön Gösterim: Rabih Mroué

Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

SALT’ta Basın Ön Gösterim: Rabih Mroué

BasinOnGosterim (1)Rabih Mroué, 1990’da sona eren Lübnan İç Savaşı’ndan sonraki 10 yılda öne çıkmış olan Lübnanlı sanatçılar kuşağından bir aktör, tiyatro yönetmeni, oyun yazarı ve görsel sanatçıdır. 
 
SALT, erken dönem video işlerinden Suriye’deki iç savaşı ele aldığı çok katmanlı The Pixelated Revolution’a [Pikselli Devrim] (2012) uzanan bir çeşitlilikte, Mroué’nin kişisel sergisini sunuyor.
SALT’ta L’Internationale koleksiyonundan İşler: Marina Abramović

Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

SALT’ta L’Internationale koleksiyonundan İşler: Marina Abramović

AAA_3Marina Abramović ve Ulay, karşılıklı olarak dizlerinin üstüne çökerek birbirlerinin gözlerine bakmaya başlarlar. Önce aynı monoton sesi çıkarırlar ama zamanla bu bir yarışa döner: Kim daha yüksek bir sesle ve daha uzun bir süre boyunca bağırabilecek, haykırabilecek ve çığlık atabilecektir? İlk pes eden Ulay olur. Abramović sesi kısılana kadar bağırdıktan sonra ilk pozisyonlarına dönerler.

Bu performans, Abramović’in aynı şekilde sesi kısılana kadar bağırdığı Freeing the Voice [Sesi Serbest Bırakmak] (1976) performansını çağrıştırır. O performansta beden ve zihni temizlemek ön plandayken AAA-AAA (1978) iki sevgilinin arasındaki ilişki üzerine kuruludur. Eşit konumda başlayarak birbirlerini geçmeye çalışırlar.

Bu performansın iki versiyonu bulunur. Biri (daha uzun ve renkli bir versiyon) Liège şehrinde, diğeri ise Amsterdam’da kaydedilmiş; ikisi de seyircisiz stüdyo ortamında gerçekleştirilmiştir. Liège’deki performans Barry van der Sluis tarafından televizyonda yayımlanmak üzere, Amsterdam’daki ise Louis van Gasteren tarafından belgesel amaçlı çekilmiştir. (Kaynak: LIMA)

Marina Abramović’in AAA-AAA işi SALT Beyoğlu’nda 6 Nisan

 

Koray Candemir Beyoğlu Hayal Kahvesinde

Etkinlik Haberleri Konser

Koray Candemir Beyoğlu Hayal Kahvesinde

Uzun bir aradan sonra solo çalışmalarına başlayan Koray Candemir, Beyoğlu Hayal Kahvesinde

sevenleriyle buluşacak. 17 – 24 – 31 Ocak her Cuma Beyoğlu Hayal Kahvesinde dinleyicileriyle buluşacak olan Koray Candemir yeni ekibi ve repertuarıyla sahnede olacak.

Etkinliğin konser başlangıç saati ise 00:30’ dur. Sevenleriyle hasret giderecek olan Koray Candemir 2. Solo albüm çalışmalarına başlayacak. Etkinliğin bilet fiyatı şöyle: 34.50 TL.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...