Etiket: bilinmeyen asya

#Trans Sibirya Turu

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Trans Sibirya Turu

trans1Trans Sibirya yolculuğu denilince genellikle, Moskova’ dan en doğu uçta, Pasifik Okyonusu kenarında bulunan Vladivostoka Kadar yapılan tren yolculuğu kasdedilir. Bu tur çoğunlukla iki hafta sürelidir. Bazıları tur şirketleri aracılığıyla rehberle tura çıkarlar. Bu grupların tren biletleri şirket tarafından önceden alınmış, kalacakları yerlerin rezervasyonları yapılmıştır. Ücretleri, trende yolculuk yapacağınız vagona göre ve konaklayacağınız otellerin yıldız sayısına göre değişir. Ne kadar bütçeniz varsa sizi ona göre paketleyip, çoğunlukla bir rehberle beraber gönderirler. Paketin içeriğine göre 3 000 ila 20 000 USD arasında turlar var.

Bazıları bu turu Moskova’ dan trene binilip 6,5 gün sonra Vladivostok’da inilen bir yolculuk sanıyor, bunu yapanlar da var. Tren yolculuğunu çok seviyorsanız buna bir sözüm yok ancak bu şekilde Rusya’ yı gezmiş olmazsınız. Eğer bu şekilde bir yolculuk yapmak istiyorsanız biletinizi mutlaka alt katlardan alınız, rahat edersiniz.

Diğer tarftan, Trans Sibirya turunun Trans Sibirya Treni ile yapıldığını sananlar var, bu da doğru değil. Siz Moskova’dan yola çıkıp Kazan’da ya da Yekaterinburg’da inip bir iki gece kalacaksınız, o arada tren sizi beklemeyecektir. Siz gideceğiniz hat üzerinde kalacağınız şehirleri önceden belirleyeceksiniz ve bu şehirler arasında sizin için uygun olan saatte ucuza hangi tren varsa ona bilet alacaksınız. Bu trenler nadiren Trans Sibirya treni olacaktır.

Bu seyahati tur şirketi ile yapacaksanız onların belirlediği rotada yol alacaksınız, onların belirlediği şehirlerde kalacaksınız ve onların seçtiği otel ya da hostellerede konaklayacaksınız demektir. Eğer grubunuz büyükse ve ne istediğinizi biliyorsanız size özel bir tur da planlayabilirler. Bu turu Türkiyede düzenleyen varmı bilmiyorum, turla gitmeyi hiç düşünmediğim için araştırmadım. Eğer kendi turunuzu kendiniz planlarsanız istediğiniz şehirde istediğiniz kadar kalabilirsiniz; konaklayacağınız hosteli kendiniz seçebilirsiniz vs.

Önemli bilgi: Rusya Demiryolları Şirketi’nin İngilizce web sayfasında tren bileti satışı başlamış. http://pass.rzd.ru/main-pass/public/e

Ulan Ude’ de kaldığım hostele Polonyalı bir grup geldi, dört kişilerdi ve başlarında Rusça bilen genç bir bayan rehberleri vardı, rehberle biraz sohbet ettik. Bir öğrenci değişim programı ile Türkiyede dört ay kalmış, birkaç keime Türkçe de biliyordu. Onlar da Moskova’ dan başlamışlar; Vladivostok’ a kadar gidip oradan uçakla Moskova’ ya oradan da Polonyaya döneceklerdi. Bunlarınki ucuz bir tur olduğu için hostelde konaklıyorlardı ve yemeklerini kendileri yapıyordu. Polonyalılardan bir gün sonra hostele iki İtalyan geldi, Silvio ve Bruno. Yaşları 27-28 civarındaydı; onlar da iki haftalık Trans Sibirya turuna çıkmışlar, ama turu kendileri planlamış ve ona göre tren bileti ve dönüş uçak bileti almışlar. Kalacak yeri ise gittikleri şehirde internete bağlanıp öyle buluyorlardı. Çok rahattılar ve keyifle geziyorlardı, tur şirketine yüksek paralar vermedikleri için yemeği dışarıda yiyorlardı. Yemeği de hostelde yapıp yeseler en ucuz Trans Sibirya turunu yapmış olacaklardı.Onlar da bir gün kalıp yola devam ettiler.

Baykal Gölü - Olhon AdasıGördüğünüz gibi, Trans Sibirya turu deyince kalıplaşmış bir şey anlaşılmamalı, beklentilerinizi karşılayaçak bir çok şekli olabilir.

Moskova çıkışlı bir başka tren turu da Moskova – Beijing Turu’ dur. Bu tur da iki hafta sürer ve yine dönüşü uçakladır. Tren, Ulan Ude’ den dönüp Moğolistana geçer, oradan da Çin’ e geçer. Olhon Adasında tanıştığım Alman grup bu turu yapıyorlardı. Almanyadan Moskovaya uçakla gelmişler, dönüşü de Beijingden uçakla yapacaklardı.

Peki bu turlar kendi başımıza organize edilebilir mi? Elbette edilebilir, Buruno ve Silvio kendi planladıkları turla yolculuk yapıyorlardı.

transsiberianİşin en kolay tarafından başlayalım; Kalacak yer için internetten bütçenize uygun otel ya da hostelleri tespit edip kolaylıkla rezervasyon yapabilirsiniz. Bu rezervasyonlarda sorun çıkmaz, çıksa bile seçeneğiniz çok, gittiğiniz şehirde bir kafeye oturup internete bağlanarak çayınız bitmeden yeni bir yer bulabilirsiniz.

Yemeği bütçenize göre ayarlayacaksınız, ya hesaplı esnaf lokantaları bulacaksınız ve dışarıda yiyeceksiniz, ya da elbirliği ile hostelde basit yemekler yapacaksınız, böylece fazla kilolardan bir kısmını enerjiye dönüştürme fırsatı da bulursunuz.

İşin zor diyebileceğimiz kısmı tren bileti satın almak; eğer biraz Rusça bilmiyorsanız ve biletleri internetten satın almak istiyorsanız, az da olsa Rusça bilen birisinden yardım almanız işinizi kolaylaştırır. Çünkü Rusya Demiryolları Şirketinin web sayfasında satış bölümü yalnız Rusça.  Biletleri Rusya dışında satış yapan şirketlerden kolaylıkla alabilirsiniz ama ciddi oranlarda fark ödersiniz.  Ben St. Petersburg – Moskova biletini bir Amerikalı şirketin internet sayfasından 3 600 Rubleye almıştım, aynı kupedeki diğer yolcular gardan 2 260 Rubleye almışlar. Makul komisyonlarla satış yapan şirket var mı bilmiyorum. İnternette bulduğunuz şirketlerin sayfalarındaki ücretleri Rusya Tren Yolu şirketinin sayfasındaki rakamlarla karşılaştırabilirsiniz. Belki şans yüzünüze güler ve siz karar verene kadar Ruslar satış sayfalarına İngilizce seçeneği de koyarlar :)

Soldaki bina Moskova'daki - Kazan Tren Garı
Soldaki bina Moskova’daki – Kazan Tren Garı

Bilet almak için başka bir seçenek, Moskova’ya gittiğinizde oradan planınıza uygun biletleri almak ve yola çıkmak. Moskova’ya gitmişken zaten iki gün oraya ayırırsınız, bu arada bilet işini de kolaylıkla halledebilirsiniz. Son seçenek benim uyguladığım yöntem, Moskova’ya indiğinizde öncelikle gideceğiniz ilk şehre biletleri alıp cebinize atarsınız. Moskova geziniz bitince yola çıkmak için biletleriniz hazırdır, Sonra gittiğinz şehre vardığınızda vakzalda ilk iş olarak bir sonraki şehre biletleri alırsınız ve hostelinize elinizde biletlerle gidersiniz. Vagzal sakinse ve hangi şehirde ne zaman kalacağınız belliyse bir sonraki yolculuğun biletlerini de oradan alabilirsiniz. Biletleri önceden almanın avantajı hem ucuz hem de alt katlardan bilet bulma fırsatı olmasıdır.

Ben çok araştırdım ve Ulan Ude’ den sonra görmeğe değer bir şehir yada bölge bulamadım; o yüzden sırf “ Gittim” demiş olmak için 2-3 günlük yolu gidip gelmedim. Onun yerine Sibirya’n ın güzelliklerini görmek için daha çok zaman ayırdım, sonra da Moğolistan’ a geçtim.

Trans Sibirya Turu yapmak isteyenlere de aynısını öneririm, Vladivostok yerine Moğolistan’ a gidip dönüşü de Ulan Batur’dan yapmak daha iyi bir seçenek.
Vladivostok’tan yurda dönebilmek için önce Moskova’ya uçakla gitmelisiniz, oradan da İstanbul’a yine uçakla gideceksiniz.  Ulan Batur’ dan İstanbul’a daha ucuza dönebilirsiniz.Rusya’dan Moğolistan’a gitmek gözünüzü korkutmasın, 12 saatlik( uzun gümrük molalı) bir otobüs yolculuğu sadece.
Yok illede Vladivostok’a gidip Pasifik Denizi’ni görmek istiyorsanız ve zamanınız kısıtlı değil ise, trenle Omsk’adönüp oradan uçakla İstanbula ucuza uçabilirsiniz.

Başka bir seçenek de şu şekilde olabilir; St. Petersburg ve Moskova’yı başka bir kısa tura bırakıp doğrudan Sibirya ve Moğolistanı düşünebilirsiniz. Pegasus Havayolları Omsk şehrine 160 – 170 Dolara uçuyor, oradan İrkuts’ka tren yaklaşık 40 saat sürüyor ve ücret yaklaşık 90 Dolar. 5 saatlik uçak ve güzel bir tren yolculuğundan sonra Sibiryanın kalbine ulaşmış olursunuz. Böylece Moğolistan’a geçip dilerseniz Orhon Kitabelerini de görüp iki hafta içerisinde Ulan Batur’dan İstanbul’a dönebilirsiniz.

Başka bir seçenek; Moğolistan’a geçmeyip İrkutsk’ta araç kiralayarak Baykal gölü etrafında gezmektir. Buralarda çadırda konaklamak mümkün, bu şekilde muhteşem ormanların, göllerin ve nehirlerin tadını çıkartırsınız, merakınız varsa balık avlayabilirsiniz.

Baykal Gölü kıyısı - Turka Köyü ve Turka Nehri
Baykal Gölü kıyısı – Turka Köyü ve Turka Nehri

Ben Rusya ve moğolistanı dolaşırken yeğenim de Tayland, Malezya ve Endonezya adalarında iki aydan uzun süren bir tur yaptı. Dönüşte söylediklerinden birisi şuydu : “Çok yer görmek için sürekli dolaşmak yerine daha az yer gezip gittiğim yerlerin tadını çıkartmak varmış” Bu, birşeyler yaşandıktan sonra yapılan bir değerlendirme, yaşamadan o noktaya gelmek çok zor. Siz de sonraki gezilerinizi tecrübelerinizle şekillendireceksiniz.

Yukarıdaki önerilerim, zamanı kısıtlı olan ve iki haftalık Trans Sibirya turu yapmak isteyenler içindir. Daha fazla zaman ayırabilecek olanlar elbette daha geniş programlar yapabilirler. Daha uzun bir seyahat düşünüyorsanız tura benim gibi St.Petersburg’dan başlayabilirsiniz. Ulan Ude’den Moğolistan’a geçtikten sonra Ulan Batur’ da Çin vizesi alıp Çin üzerinden Laos, Kamboçya ve Tayland’a gidebilirsiniz. Beni bu da kesmez diyorsanız, Malezya ve Endonezya adalarını da gezersiniz. Bence bu rota uzun ve güvenli bir tur yapmak isteyen sırt çantalı gezginler için ideal bir rota.

* Harita üzerinde saat farkını hesaplarken Moskovanın +3 olduğunu hatırlayın, yani Moskovaya göre saat farkını hesaplarken bölgelerin üzerindeki rakamlardan 3 saat düşmelisiniz.

Ben aklıma gelenleri yazdım, gelmeyenleri sorarsanız memnuniyetle yardımcı olmaya çalışırım.

Kaynak: http://bilinmeyenasya.blogspot.com/p/trans-sibirya-yolculugu_5.html

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...