Etiket: boğaz

#Rumelihisarı: İstanbul’a tepeden bir bakış

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Rumelihisarı: İstanbul’a tepeden bir bakış

RumelihisarıBu karmaşık ve güzel şehrin en güzel yeri belki de Boğaz… Boğaz’a tepeden bakıp güzel bir günde manzaranın tadını çıkarmak isterseniz eğer Rumeli Hisarı’na gidebilirsiniz. Hele ki benim gibi İstanbul’da yaşayıp da bir kere bile hisarın tepesine çıkmamışsanız İstanbul’da yapılması gereken şeylerden biri bu bence. 5 tl verip hisarın içine giriyorsunuz. Hisarın içinde inişler çıkışlar yani çokça basamak var. Hem hisarın arka tarafındaki cici mi cici evleri hem de ön taraftaki müthiş boğaz manzarasını görebilirsiniz. Tabi ki Boğaz’ı izleyebileceğiniz bir çok nokta var sahil şeridi boyunca ancak böyle tarihi başka bir yapıdan manzaraya bakma imkanını mutlaka yaşamalı.

Tepede bol bol fotoğraf da çekebilirsiniz. Fotoğraf çekecekseniz tabi akşamüstü ya da sabah saatlerinde gitmenizi öneririm güzel kareler ve ışık yakalayabilmek adına. Boğaz’ın güzelliğine tepeden bakarken İstanbul’un ne kadar eşsiz bir şehir olduğunu fark ediyor insan….

 İlkim Ecem Emre

 

#Kanlıca: Sakin bir gün

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Kanlıca: Sakin bir gün

Belki de İstanbul’un gezmek için en klasik yerlerinden biri Boğaz’ın kıyısındaki bu güzel semt… Kanlıca’ya dair yazmak istedim; hiç gitmeyenler gitsin görsün, uzun zamandır yolu buraya düşmemişlerin aklına düşsün diye…

kanlıca

Kanlıca’da ne yapmalı ?

– Tabi ki meşhur Kanlıca Yoğurdu yenmeli. :) Güzel bir günde gelip hem Kanlıca’nın hem de manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Çınaraltı ya da  hemen yanındaki adını öğrenemediğim kahvede yoğurt yiyebilir, simidinizi alıp  çayınızı , kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

kanlıcakanlıca

– Kuşlara yem verebilir onları anlık da olsa sevindirebilirsiniz.

kanlıca

– Tekne kiralayıp karşı tarafa geçebilirsiniz. Kişi başı 5 tl karşılığında sizi karşı tarafa götüren tekneler var. Tekneler hemen iskelenin yanından, kahvenin ön tarafından kalkıyor.

kanlıca

– Boğaz’a geldik balık yemeyecek miyiz derseniz. Hemen iskelenin öbür yanındaki Yakamoz Restoran’da balık yiyebilirsiniz.

kanlıca

– İkinci el kitap satan amcanın kitaplarını karıştırabilirsiniz.

kanlıca

– Soğuk havada avuçlarınızın içini bir paket kestane alarak ısıtabilirsiniz. :)

kanlıca

– Antika süsler ve paralar satan amcadan bir şeyler alabilirsiniz.

kanlıca

– El sanatları çarşısını gezebilirsiniz.

kanlıca

– Sahil tarafından içeri girdiğinizde ise çarşının içinde mantı, yumurta ve yufkası güzel bir dükkan var. Oradan alışveriş de yapabilirsiniz. Küçük esnafı da sevindirmeyi unutmayın. :)

kanlıca

Haydi iyi gezmeler !

İlkim Ecem EMRE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...