Etiket: cote dazur

#Antibes: Cote d’Azur

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Antibes: Cote d’Azur

 

Antibes #164

MÖ 5. Yüzyılda Phokaia’lılar(bugunkü adı ile Foçalılar) tarafından keşfedilen Antibes, bugün Fransa’da turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor. Wikipedia’nın da dediğine göre dünyadaki ikiz mekânlarından birisi de Bodrum. :)

 

Ben de Antibes’i yazıldığım bir dil okulu sayesinde tanıdım. 3 haftalık kursumu tamamladıktan sonra tadı damağımda kalan bu şirin beldeyi ertesi sene tekrar ziyaret ettim.

 

Buraya ulaşımı Nice üzerinden sağlayabilirsiniz. Direkt havaalanından gelen otobüsler var; en son gittiğimde tek yön tarifesi 8-9€ civarındaydı. Havaalanından 17 km uzaklıkta bulunan Antibes’e taksi ile de gidebilirsiniz ama daha pahalıya patlayacağı aşikâr. Nice’ten gidiyorsanız Massena Meydanı’ndan kalkan 200 numaralı otobüs, Antibes merkezine uğrayıp  1€’ya Cannes’a kadar gidiyor.

Continue reading “#Antibes: Cote d’Azur” »

#Nice: Cote d’Azur

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Nice: Cote d’Azur

 

 

İstanbul’dan 3 saatlik bir uçuş sonunda Cote d’azur havalimanına vardık, güzel bir detay ise karaya inerken adeta denizlerin üzerine iniyorsunuz!

kiss and fly :)

Havalimanı denize sıfır. Buraya 2 havayolu şirketi İstanbul’dan direkt uçuş sağlıyor, bunlardan biri Türk Hava Yolları; diğeri  ise Air France. Havalimanı şehir merkezine çok yakın. Nice derli toplu bir şehir olduğundan ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi temin edebilirim. Terminalden çıkışta otobüs tabelalarını takip ederseniz  şehre giden otobüslerden birine atlayabilirsiniz veya taksiyi tercih edebilirsiniz. Eğer tren garına yakın bir otele yerleşecekseniz, taksi yaklaşık 20-25 Euro tutuyor. Daha uygun bir taşıma tercih etmek istiyorsanız ve yükünüz de kolay taşınabilecek ayarda ise ana caddeye kadar yürüyüp (100 m) buradan 200 numaralı otobüse binebilirsiniz (1 euro) ve Massena Meydanı’na kadar gidebilirsiniz.

Nice, Cote d’Azur turunuzu gerçekleştirebileceğiniz eşsiz bir durak; 4-5 gününüzü ayırıp tüm bölgeyi keşfedebilirsiniz ama tabi tamamen sindirmek isterseniz daha fazla kalmanızı tavsiye ederim. Tren ve otobüslerle dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz; Monaco, Menton, Antibes-Juan les Pins, Cannes, Grasse, Saint-Paul de Vence gibi… Bu yerlerden gelecek yazılarımda ayrıntılı olarak söz ediyor olacağım :)… Continue reading “#Nice: Cote d’Azur” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...