Etiket: festival

Merhaba #İstanbul’un Caz Hali

Etkinlik Haberleri Konser

Merhaba #İstanbul’un Caz Hali

Duymayanlara duyurulur: “BİLETLER SATIŞA ÇIKTI!”imany-1

Gözümü 21 Ekim 2016’da Volkswagen Arena İstanbul’da sahne alacak olan Imany konserine diktim, hedefe kitlendim o konsere muhakkak gidilmeli… Don’t Be So Shy ve “The Good, the Bad and the Crazy” remixli şarkılarını ve “You Will Never Know” şarkısını bolca bu yaz dinliyorum. Imany’nin sesindeki güç ve romantik havası gerçekten etkileyici. Ve başka bir sürü değerli sanatçılar da etkili sahne performanslarıyla “Şehrin Caz Hali” ne katkılarını sağlayacaklar, benden söylemesi:) Kulaklarımızın pası gitsin, yere bir kez daha güçlü basabilelim ve hayatı çekingen olmadan yaşayabilelim diye aşağıdaki şarkı size gelsin.

İrem Akçakara

26. Akbank Caz Festivali, 12-23 Ekim tarihleri arasında cazın yıldız isimlerini ağırlıyor.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 26. yaşını kutlayacak.

Geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith, Enrico Rava, John Scofield & Joe Lovano, Manu Katché, David Sanborn gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 26. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 26. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında Ron Carter “Golden Striker Trio” ve Imany yer alıyor.

İlk yılından itibaren organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen  26. Akbank Caz Festivali, 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Drama Sahnesi’nde Ron Carter “Golden Striker Trio’yu ağırlayacak. Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden biri olan, iki Grammy Ödülü sahibi Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio’yla festivali onurlandıracak.

26. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konserde caz tutkunlarıyla buluşacak.

*Axess ve Wings kart sahiplerine %10 indirim uygulanmaktadır. (Öğrenci biletlerinde Axess ve Wings indirimi geçerli değildir.)”

Kaynak: BİLETİX

#Bozcaada: Bir Küçük Eylül Meselesi

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Bozcaada: Bir Küçük Eylül Meselesi

DSC_0331Herkesin içinde unutamadığı bir mesele vardır, bir mesele ki sen nereye gidersen git peşinsıra gelir ve seni bulur. Bir eylül meselesi de belki en uygun kelimedir bu ufak gezi için.

“Tanrı insanları uzun ömürlü olsun diye Bozcaada‘yı yaratmış.” Evet, Bozcaada’ya girdiğinizde bir evin duvarında gözünüze çarpan yazı tam olarak böyle. Heredot söylemiş zamanında. Eski adı Tenedos olan Bozcaada, Heredot’un yazılarında sık sık geçmekte. Mitolojik öyküleri var aynı zamanda bu masalsı adanın. Alabildiğine üzüm bağları, şarapları, nefis yemekleri, serin denizi, bozulmamış doğası, küçük sevimli koyları, güneşinin batışının güzelliği, keyifli insanları; keyif insanları ile ünlü, aşık olunası yer Bozcaada. Kafanızı meşgul eden her şeyi bir kenara bırakın ve gelin bu masalın bir parçası olun. Bu, sizin masalınız olsun.

Aylardan eylül, yazın sıcakları henüz geçmeden 5 arkadaş, bir kısmı birbirini ilk kez görüyor, istanbul’dan bir hafta sonu kaçamağı için Bozcaada yollarına düşer. Ve hikayemiz başlar.… Continue reading “#Bozcaada: Bir Küçük Eylül Meselesi” »

Bridgestone presents: Chill – Out Festival Istanbul 2014

Etkinlik Haberleri Konser

Bridgestone presents: Chill – Out Festival Istanbul 2014

Bridgestone presents: Chill – Out Festival Istanbul 2014
25 Mayıs 2014, Pazar
Life Park

Sanatçılar

Goldfrapp
Mulatu Astatke
Brandt Brauer Frick
Da Lata
Jaqee
Nôze &  Ornette
Boogie Belgique
Baba Zula
Bob Moses
Django Django – DJ Set
Ten Walls
Kadebostan
Robot Koch
Cantanca
Yakuza
Barış K
Ahu
Oceanvs Orientalis
Jazztrover
O-Bee

ve daha fazlası…

Yılın en mutlu pazar günü… 25 Mayıs’ta festival sezonu açılıyor…

Chill-Out Festival Istanbul, Lounge FM takipçileri ve festival tutkunlarına 2006 yılından bu yana en mutlu pazar gününü yaşatmaya devam ediyor.

8 sene boyunca müzik kalitesi, hizmet anlayışı ve özgün atmosferiyle müzikseverlerde bağımlılık yaratmış olan ve bir klasik haline gelen Chill-Out Festival Istanbul, 2014 yılında tüm bu değerlerini geliştirerek festival kültürüne sıradışı standartlar getiriyor.

Geçtiğimiz yıl 15.000 müzikseveri bir araya getiren Chill-Out Festival, İstanbul’un en büyük ormanlık alanında ve doğanın tam ortasında yer alan Life Park’ı dev bir festival kasabasına dönüştürüyor. Chill-Out Festival İstanbul, birbirinden farklı 4 sahnede 20’den fazla müzisyen ve grubu dinleyecek olan festival katılımcılarına, 12 saat boyunca çok çeşitli sanatsal ve kültürel aktiviteleri de deneyimleme imkanı sunarak bugüne kadar alışılagelmiş kendi standartlarının bir adım ötesine geçecek…

Yeryüzündeki Cennet için şimdiden yerinizi ayırın. Bilet için tıklayınız…

21. İzmir Avrupa Caz Festivali

Alternatif Etkinlik Haberleri Konser

21. İzmir Avrupa Caz Festivali

İzmir’de bir caz festivali…İlk olarak 1993 yılında “İzmir Avrupa Caz Günleri” adıyla yapılan etkinlik günümüze kadar devam etmiş ve “İzmir Avrupa Caz Festivali” adını almıştır. Bu yıl 21.’si düzenlenecek olan caz festivali, 10 Mart – 20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Detaylı bilgi için tıklayınız…

12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

Etkinlik Haberleri Sinema

12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

Kadınlar tarafından kadınlar için yapılan, kadın dayanışmasından başka bağı olmayan, bağımsız Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali umut, direnç ve gönençle, 12. kez İstanbul, ilk kez Adana, Mersin ve Muğla-Bodrum’da.

Bul yıl Kendine Ait Bir Cüzdan, Gelir, Bütçe diyerek yola çıkan festivalde 22 ülkeden altmış film, tema bölümleri, toplu gösterimler, açılış, kapanış etkinlikleri, panel, söyleşi ve atölyeler var. Bu yıl yeni bir bölüm- atölye-tartışmamız daha olacak: Kaleydoskop. Sadece kadın yönetmenlerin filmlerine yer veren festival, bu yıldan itibaren, bu bölümde  bir erkek yönetmeni ve filmini konuk ederek tartışmaya açacak.

Altın Bamya ödülleri ise festival kapanışında yine ‘gelecek yıllar verilmemesi dileğiyle’, altıncı kez sahiplerini bulacak.

Festival, 15-23 Mart’ta İstanbul’da, 5-6 Nisan Mersin, 12-13 Nisan Adana, 19-20 Nisan Muğla-Bodrum’da olacak.

Festivalde:

Kadınların Sineması Bölümü’nde dünyadan ve Türkiye’den kadınların son yılda yaptığı uzun metraj, belgesel ve kısa filmler var.

Bedenimiz Bizimdir bölümünde dünyanın dört bir yanından kadınların bedenimiz bizimdir diyen filmleri yer alıyor.

Kendine Ait Bir Cüzdan bölümünde kadınların cüzdanı, geliriyle kendi ayakları üzerinde durma hikayeleri perdede olacak.

Cins-iyet-ler bölümündeki cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair ezber bozan filmler var.

Ve iki toplu gösterim var:

Cüretkar Bir Kadın: Catherine Breillat

Ölümünün Yirminci Yılında: Bilge Olgaç toplu gösterimleri…

Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü: Bu dayanışma ödülü, yine, kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, muhafazakar/ataerkil baskının kıskacında kadınların öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlerin yönetmenlerine verilecek.

Festivalde buluşmak dileğiyle…

 

Kaynak: www.filmmor.org

 

Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden

Etkinlik Haberleri Sinema

Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden

İstanbul Film Festivali, Groupama işbirliğiyle yedi yıl önce başlattığı “Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden” bölümüyle Türkiye sinemasının önemli yapıtlarının restore edilip yıllar sonra sinema perdesinde yeniden gösterilmelerini sağlıyor.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek özel gösterimde bu yıl 2005 yılında festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alan Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, başrollerinde Şener Şen, Uğur Yücel ve Sermin Hürmeriç’in yer aldığı, 1988 İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan 1987 yapımı Muhsin Bey filmi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema–TV Merkezi tarafından restore edilerek izleyicilere sunulacak. Filmde başrolü üstlenen Şener Şen 2006 yılında, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı 2013 yılında festivalin Sinema Onur Ödülü’nü almıştı. Filmin yapımcısı Abdurrahman Keskiner ve özgün müziklerini besteleyen Attila Özdemiroğlu da bu yıl Sinema Onur Ödülü’nü alacak.

Continue reading “Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden” »

12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

Etkinlik Haberleri Sinema

12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

15 -23 Mart

İstanbul Modern Sinema, bu yıl 12. yaşına giren Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl kadın emeğini odağına alan festival, yine dünyadan ve Türkiye’den kadınların son yılda yaptıkları uzun metrajlara, belgesellere ve kısa filmlere yer veriyor. Filmmor’un bu yılki İstanbul Modern programında, “Bedenimiz Bizimdir”, “Kadınların Sineması”, “Kendine Ait Bir Cüzdan” adlı tema bölümlerinin yanı sıra; sinema yapmak için pek çok fedakârlıkta bulunmuş, Türk sinemasının değerli yönetmeni Bilge Olgaç’ın ölümünün yirminci yılı dolayısıyla bir anma günü gerçekleşecek.
SÖYLEŞİ

20 Mart Perşembe, 19.30

Olgaç’ın İpekçe, Açlık ve Kaşık Düşmanı filmlerinin gösteriminin ardından Füsun Demirel ve Perihan Savaş’ın katılacağı “Ölümünün 20. Yılında Bilge Olgaç” başlıklı bir söyleşi yapılacak.

Program için tıklayınız… 

42. İstanbul Müzik Festivali

Etkinlik Haberleri Konser

42. İstanbul Müzik Festivali

42. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs – 27 Haziran 2014 tarihleri arasında “Doğanın Şarkısı” temasıyla bizlerle buluşuyor. Programında senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 26 konserin yer aldığı 42. İstanbul Müzik Festivali bu yıl farklı mekanlarda ve açık havada müzik severlerle buluşacak. Festivale Burgazada Meydanı’nı, Aya İrini Müzesi, Süreyya Operası, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Kültür Merkezi, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall ev sahipliği yapacak. İstanbul Müzik Festivali bu yıl ayrıca “Pazar Klasikleri” başlıklı ücretsiz olacak konserleriyle de sizlerle olacak. Festival biletlerini Biletix ve İKSV aracılığı ile elde edebilirsiniz. Şimdiden iyi dinletiler..:)

Detayli bilgi için tıklayınız…

Ekşi Fest 2013

Etkinlik Haberleri Konser

Ekşi Fest 2013

eksi

Ortalama 40.000 yazarı bulunan kutsal bilgi kaynağı Ekşi Sözlük’ün 2011 yılından itibaren sadece Ekşi Sözlük yazarları ve artı bir misafirleri için ücretsiz olarak gerçekleştirdiği EKŞİFEST, bu sene 14 Eylül’de, Lifepark’ta…

Ekşifest, Ekşi Sözlük yazarları ile sınırlı sayıda satılan biletler ile sizi de doyasıya eğlenceye davet ediyor. FestivaldeAthena, Hayko Cepkin & Kurtalan Ekspres, Boğaziçi Caz Korosu, Firewater, Melis Danişmend, Can Gox sahnealacak. Ayrıca gün boyu alternatif sahnede de performanslar devam edecek.

Festivalde çeşitli oyunlar, yarışmalar ve doğa aktiviteleri ile çok renkli ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz…

Continue reading “Ekşi Fest 2013” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...