Etiket: fransa seyahati

#Monako: Küçük bir prens

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Monako: Küçük bir prens

311047_10150298839612303_699227690_n

Kara sınırları Fransa ile çevrili Monako Prensliğini bir bütün olarak ele aldığınızda tipik bir avrupa kenti beklemek yanlış olur. İhtişam, zenginlik ve kumar… bu üç kelimeden ibaret bu şehirde daha çok son model arabalara, gecesinde şık insanlara ve en çok ta turistlere rastlamanız mümkün:)

Monako’ya ulaşımı Nice üzerinden sağlayabilirsiniz, uçak ile Nice’e vardıktan sonra havalimanında Monako’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz, tek yön 8 euro civarı. Hali hazırda Nice’te konaklıyorsanız ve bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız önünüzde taksi ve araba ile gitmek dışında 2 seçeneğiniz var. İlk alternatif, Nice Garı’ndan(SNCF) tren ile gidebilirsiniz, tek yön yaklaşık 5 euro. Diğer alternatif ise benim için daha cezbedici; hem daha keyifli hem daha hesaplı, otobüs kullanarak ulaşım… Massena meydanının sahile doğru olan kısmında Katedral Durağının oradaki duraklardan birinden(sorun lütfen) 100 numaralı otobüse binebilirsiniz, 1 euroya süper bir manzara eşliğinde Monako’ya gidiyorsunuz, trenin aksine ufak köylerin, mahallelerin arasından geçiyor, görmediğiniz yerleri tecrübe ediyorsunuz.

Continue reading “#Monako: Küçük bir prens” »

#Antibes: Cote d’Azur

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Antibes: Cote d’Azur

 

Antibes #164

MÖ 5. Yüzyılda Phokaia’lılar(bugunkü adı ile Foçalılar) tarafından keşfedilen Antibes, bugün Fransa’da turizm merkezlerinden biri olarak biliniyor. Wikipedia’nın da dediğine göre dünyadaki ikiz mekânlarından birisi de Bodrum. :)

 

Ben de Antibes’i yazıldığım bir dil okulu sayesinde tanıdım. 3 haftalık kursumu tamamladıktan sonra tadı damağımda kalan bu şirin beldeyi ertesi sene tekrar ziyaret ettim.

 

Buraya ulaşımı Nice üzerinden sağlayabilirsiniz. Direkt havaalanından gelen otobüsler var; en son gittiğimde tek yön tarifesi 8-9€ civarındaydı. Havaalanından 17 km uzaklıkta bulunan Antibes’e taksi ile de gidebilirsiniz ama daha pahalıya patlayacağı aşikâr. Nice’ten gidiyorsanız Massena Meydanı’ndan kalkan 200 numaralı otobüs, Antibes merkezine uğrayıp  1€’ya Cannes’a kadar gidiyor.

Continue reading “#Antibes: Cote d’Azur” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...