Etiket: fransada gezilecek yerler

#Strasbourg: Fransa ve Almanya arasında

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Strasbourg: Fransa ve Almanya arasında

Almanya ile Fransa arasında kalan bu şehri Avrupa’yı az çok bilen herkes duymuştur. Özellikle Almanya’nın güney batısındaki sınırına çok yakın olan bu şehir Alman ve Fransız karışımından oluşuyor bana göre.  Eğer Almanya’dan geliyorsanız turistik mekanlarda anlaşmakta zorluk çekmezsiniz.

Neresi gezilir ?

Strassbourg’un sokaklarında yürüyüş yapabilir ve bu hüzünlü şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Meydanda bulunan katedral görülebilir. Ayrıca Petit France yani küçük Fransa anlamına gelen bölge görülebilir.

Ne yenir ?

Turistik mekanlarda tabiki yiyecek açısından sıkıntı çekmezsiniz ancak bazı mekanlar gündüz saatlerinde kapalı oluyor yaz döneminde. Siesta gibi bir şey yapıyorlar anladığım kadarıyla. Örneğin 2’ye kadar açık olup sonra akşam üstü 6’ya kadar kapalı oluyorlar sonra akşam için tekrar açılıyorlar.

Fransa’ya gelmişken baget ekmeğine yapılan sandviçlerden ve fransız tatlılarından yerin derim. Katedralin bulunduğu meydana çıkan sokaklardan birinde şu an ismini hatırlayamadığım bir kurabiye ve şeker dükkanı var. Renk renk kutulardan ve çeşitli kurabiyelerden istediğinizi seçip kendinize tatlı dakikalar hediye edebilirsiniz.  Ayrıca bir çok mekanda Almanya’ya özgü olan pizzaya benzeyen “Flammkuchen” isimle yiyeceği burda da bulmanız mümkün. Pizzaya benzeyen Flammkuchen pizzadan çok daha ince bir hamura yapılan çok hafif bir yiyecek, Almanya’ya gitmeyecekseniz Fransa’da bulmuşken deneyin derim.

İyi gezmeler!

İlkim Ecem EMRE

#Nice: Cote d’Azur

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Nice: Cote d’Azur

 

 

İstanbul’dan 3 saatlik bir uçuş sonunda Cote d’azur havalimanına vardık, güzel bir detay ise karaya inerken adeta denizlerin üzerine iniyorsunuz!

kiss and fly :)

Havalimanı denize sıfır. Buraya 2 havayolu şirketi İstanbul’dan direkt uçuş sağlıyor, bunlardan biri Türk Hava Yolları; diğeri  ise Air France. Havalimanı şehir merkezine çok yakın. Nice derli toplu bir şehir olduğundan ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi temin edebilirim. Terminalden çıkışta otobüs tabelalarını takip ederseniz  şehre giden otobüslerden birine atlayabilirsiniz veya taksiyi tercih edebilirsiniz. Eğer tren garına yakın bir otele yerleşecekseniz, taksi yaklaşık 20-25 Euro tutuyor. Daha uygun bir taşıma tercih etmek istiyorsanız ve yükünüz de kolay taşınabilecek ayarda ise ana caddeye kadar yürüyüp (100 m) buradan 200 numaralı otobüse binebilirsiniz (1 euro) ve Massena Meydanı’na kadar gidebilirsiniz.

Nice, Cote d’Azur turunuzu gerçekleştirebileceğiniz eşsiz bir durak; 4-5 gününüzü ayırıp tüm bölgeyi keşfedebilirsiniz ama tabi tamamen sindirmek isterseniz daha fazla kalmanızı tavsiye ederim. Tren ve otobüslerle dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz; Monaco, Menton, Antibes-Juan les Pins, Cannes, Grasse, Saint-Paul de Vence gibi… Bu yerlerden gelecek yazılarımda ayrıntılı olarak söz ediyor olacağım :)… Continue reading “#Nice: Cote d’Azur” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...