Etiket: gezilecek yerler

Gezi Notlari: #Pisa

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

Gezi Notlari: #Pisa

Floransa’da konaklama yaparken 1 saat süren tren yolculuğuyla Pisa’ya ulaşabilmek mümkün. Günübirlik gezi olarak Pisa’ya geldik. Tren ücreti kişi başı yaklaşık 8€. Pisa’da tren istasyonuyla Eğik Kule arasını yürümek isterseniz yaklaşık 25dk. kadar sürüyor (2 km). Otobüsle de gidebilirsiniz. Biz yürümeyi tercih ettik, Arno Nehri’ni geçtik, evlere çevreye bakına bakına yürüdük.

Eğik Kule’yi görmeye geldiğinizde etrafında hediyelik eşya satan dükkanlar görürsünüz. İtalya’dan anahtarlık, magnet vb. hediyelik eşyalarınızı Pisa’dan alabilirsiniz, fiyatlar diğer yerlere göre daha uygun. Dikkat etmeniz gereken tek şey saat 19’dan sonra satış yapmaları yasak. 18:55’te ‘kapattık’ dedi adam bize, ‘dur şunu da alacağız’ dedik, ‘kapatmam gerekiyor, 19’dan sonra satış yok’ dedi. Gerçekten de 19’u geçer geçmez açık dükkan bulamadık. Acele acele alacaklarımızı aldık :)

Pisa’da Duomo meydanında bulunan Duomo, Vaftizhane, Mezarlık ve Pisa Kulesi’nden baþka gezecek yer yok. Pisa Kulesi’ne gelip meþhur pozlardan verip, çimlerde dinlenmek gayet güzeldi.

img_2972-medium
Kilise ve Pisa Kulesi
img_2952-medium
Vaftizhane

Pisa Kulesi – Eğik Kule: Kuleye çıkış ücretli, 18€. Kule’nın yapımına 1173 yılında başlanmış, 3.katı yaparken eğilmeye başlamış ve buna rağmen inşaatına devam edilmiş, 1350 yılında tamamlanmış. Kulenin tamamı 8 katlı ve mermerden yapılmış. Kuleye alttan taş desteği yapılmıştır.

Meydandaki bulunan yapılardan bir tek katedrale giriş ücretsizdir.

img_2966-medium
Pisa Kulesi

Santa Maria della Spina Kilisesi: Bu minik kiliseyi, tren garından Pisa Kulesi’ne doğru yürürken Arno Nehri’nin kenarında görebilirsiniz. Önceleri Arno Nehri’ne daha yakınmış, selden korunmak için biraz daha yukarı taşımışlar. Gotik tarzda tasarlanan bir kilise. İsa’nın dikenlerden yapılmış tacından bir dikeni (spina) barındırır.

img_2935-medium
Santa Maria della Spina Kilisesi

Floransa’dan Pisa’ya trenle gelmeyi düşünüyorsanız, tren yolculuğu dahil gezme için 4-5 saat ayırmanız yeterli. Pisa Kulesi’ni tutarcasına çekilen fotoğraflarımız için sayfanın sonundaki galeriye bakabilirsiniz.

Gezentilikle kalın.

Bu yazı için @geziverdik ekibine teşekkür ederiz.

Kaynak: Geziverdik

#Hindistan: Musonların arkasından el sallamak

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Hindistan: Musonların arkasından el sallamak

Goa-7Her eyaletin kendine has bir mimarisi vardır Hindistan’da. Sömürge döneminin izlerini, toplumun kültüründen daha çok mimarisinde gözlemleyebiliriz burada. Portekiz İmparatorluğunun doğudaki incisi Goa yemyeşil caddeleri, balık pazarları, kısa sari giyen teyzeleri ile size kucak açar. Goa’ya giriş yaptığınızı müstakil evlere kondurulmuş çatılardan, kırmızı kiremitlerden, hindu tapınaklarının yerini alan kiliselerden kolaylıkla anlayabilirsiniz.
Musonların sonuna yaklaşırken, risk alıp sezonu açmak için kendimizi Goa’da bulduk. Mapusa otogarına vardığımızda çevremizi saran taksi şoförlerinden ve motorsiklet kiralayıcılarından kıl payı kurtulup, bizi Anjuna’ya götürecek otobüsün de yer aldığı otobüs duraklarına ulaştık. Camları açıp püfür püfür seyahat edebileceğiniz otobüsler sizi 15 rupee’ye Anjuna’ya götürür. Şoförün şarkı listesine biraz da olsa eşlik edip eğlenmek ise cabası.… Continue reading “#Hindistan: Musonların arkasından el sallamak” »
#Lizbon: Bir Akdeniz seyahati

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Lizbon: Bir Akdeniz seyahati

Bir rüya kenti, yedi tepe üzerine kurulu Lizbon. İstanbul’un Atlantik’teki ruh eşi… Nostaljik sarı tramvayı, okyanusunun esintisi, arnavut kaldırımlı taş sokaklarıyla insanı büyülemek için yaratılmış gibi… Bin bir rengi ve sıcacık havası uçaktan indiğiniz anda sarmalıyor sizi. Zamanın nasıl geçtiğini fark edemeden, anın içinde kayboluveriyorsunuz, kentin büyülü atmosferinde.

 

Bu küçük ama zarif kent, kaşifler dönemine şahitlik etmiş, 1255’ten bu yana ise Portekiz’in başkenti. Bir dönem Endülüs egemenliği altında kalmış olsa da kültürünü iyi bir şekilde muhafaza etmeyi başarmış.

Her döneme ev sahipliği yaptığını mimarisiyle gözler önüne seriyor Lizbon.  Manueline olarak adlandırılan bu mimari stil, 16. yüzyılda denizlerde fırtına gibi esen Portekiz’in, İspanyol, İtalyan ve Felemenk öğelerin etkisinde kaldığının bir göstergesi.

Continue reading “#Lizbon: Bir Akdeniz seyahati” »

#Madrid: Kısa Öz

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Madrid: Kısa Öz

alcala kapısıMerhabalar,
Süper günlerimin olduğu, 10 ay boyunca beni bağrına basan Madrid hakkında tecrübelerimi, tavsiyelerimi paylaşmak isterim sizlerle. Her ne kadar tatil amaçlı orada bulunmuş olmasam da turist olarak gidecek arkadaşlar için faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Ulaşım

Ulaşım bir cennet gibi gözükecektir size. Tüm şehri kaplayan metro sayesinde her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sabah saat 06.20 civarı başlayan metro gece saat 01.30- 02.00 ye kadar devam ediyor. (Son trenler saat 01.30 olarak gözüküyor çizelgede fakat bu ilk duraktan kalkış saatidir. Her durak arasını ortalama ikişer dakikadan hesaplayarak bulunduğunuz duraktan son trenin kaçta geçeceğini hesaplayabilirsiniz.)

gran via da eylemHavaalanına indiğinizde metro istasyonuna girmeden önce turnikelerin sağındaki gişeden tüm durakların gösterildiği ufak bir harita edinebilirsiniz. Tavsiyem iki üç tane almanız çünkü kolaylıkla yıpranıp yırtılabiliyor :)

Gece otobüsleri Cibeles Meydanı’ndan kalkıyor fakat gündüz otobüse hiç ihtiyacınızın olacağını düşünmüyorum. Metro en büyük dostunuz :)

Gezilecek yerler

 • Plaza Mayor Meydanı
 • Puerta del Sol Meydanı
 • Plaza Espana Meydanı ve Don Kişot anıtı La Latina Bölgesi
 • Fuencarral Caddesi ( Calle de Fuencarral ) Gran Via Caddesi
 • Anton Martin Bölgesi
 • Lavapies Bölgesi
 • Malasanya Bölgesi
 • Debod Anıtları
 • Alcala Meydanı

plaza espana' daki don kişot heykeli

 • Prado Müzesi
 • Matadero Galerisi
 • Santiago Barnebeu Stadyumu
 • Plaza De Colon Meydanı
 • Retiro Parkı
 • Rastro Pazarı
 • Ventas Arenası
 • Kraliyet Sarayı ve karşısında bulunan katedral

Gece Hayatı

Madrid’ e gidip o meşhur partilere gitmemek olmaz :) Kapital, Joy Eslava, Gabbana büyük gece klüplerinden en ünlü olanları. Spor ayakkabısı ya da sırt çantasıyla almıyorlar, kıyafet konusunda hassaslar. Giriş ücreti 10-15 Euro arasında,fiyata bir içki dahil. Tavsiyem öncesinde içip gitmeniz, yoksa cüzdan dayanmaz, içkiler pahalı mekanlarda, her yerde olduğu gibi.
-Çarşamba günleri Gabbana’ da erasmus partileri oluyor, katılmak için illa erasmus öğrencisi olmak da gerekmiyor 00.00 – 01.00 arası içkiler bedava fakat çok büyük içkiler beklemeyin, ucuzundan bira, şarap ve şampanya hepsi bu :)

plaza de espana-Sol Meydanı’na yakın O’neills Pub’ta perşembe geceleri tekila shot 1 Euro…
-Plaza Carmen’deki Star Studio eğlenilesi bir irish pub. bazı akşamlar LMFAO’ da ki kıvırcık saçlı arkadaşa benzeyen bir dansçı çıkıp huniyle size şampanya içirtebiliyor.

-La Fontana’ da çarşamba geceleri international exchange language party oluyor.

Yeme- içme önerileri

Türk mutfağına düşkün olanlar için İspanyol mutfağı pek de zengin gelmeyebilir fakat denemek gerek yine de :)

reina sofia müzesi önüPallela : Safran ve deniz mahsullerinden yapılan bir çeşit pilav. Genelde Plaza Mayor civarındaki restoranlarda güzel oluyor. Büyük bi sac içinde gelen Pallelayı 4-5 kişi rahatlıkla yiyebilirsiniz.
Gazpacho çorbası : Soğuk domates çorbası, pek seven görmedim açıkçası :)
Tortilla: Tercihe göre soğanlı veya soğansız yapılan patatesli ispanyol omleti.
Tapas : İspanyol mezelerine verilen genel ad. Küçük porsiyonlar halinde servis ediliyor.
El Tigre barında( 2-3 şubesi var) bira veya sangria söylediğnizde size çeşitli tapasların olduğu tabaklar veriyorlar içkinizin yanında. Fiyatlar gayet uygun.
Patatas Bravas : Özel şili sosuyla servis edilen küçük elma dilim patatesler. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.
Empanada: Bir börek türü. İçerisinde domuz, dana kıyması veya deniz mahsulleri kullanılıyor.

Sangria: Meyveli şarap diyebiliriz sangria için. Kesinlikle tavsiye ederim.
Tinto de verano: Şarabın içerisine Fanta yada meyveli gazoz ekliyorlar, tapasın yanında gayet güzel gidiyor.
Churros: Tulumba tatlısına benzer, uzun kızartılmış hamurlar. Çikolataya batırılarak yeniliyor. San gines( Sol Meydanı’ndan Arenal Caddesi’ne girdiğinizde sol tarafta kalıyor) en meşhur “churros”cu. Fakat çikolatası biraz yoğun ve aromalı. Genelde İspanyollar alkol aldıktan sonra sabaha karşı eve dönerken churros yemeyi tercih ediyor, bizdeki içki sonrası işkembe
çorbası gibi :)

san ginesRestoranların bir çoğunda maalesef tapasların her biri 4-5 Euro civarında ve bence pahalı. Eğer birkaç çeşit denemek isterseniz Puerta del Sol Meydanı’ndan Plaza Mayor Meydanı’na giden sokakta sol tarafta yan yana bulunan iki restoranı tavsiye ederim.(Sol’ de Mayora giderken köedeki McDonald’s karşısındaki sokakta) Dıştan bakınca esnaf lokantası gibi gözüküyor, bütçeye uygun, bol çeşitli ve lezzetli şeyler bulabilirsiniz.

Sosyal Hayat

plaza mayora çıkan küçük sokakSiesta zamanını hemen hemen herkes duymuştur muhtemelen. Saat 14.00- 17.00 arası büyük marketler, cafeler ve barlar dışında dükkanların büyük çoğunluğu kapalı oluyor. Pazar günleri heryer kapalı. Bankalar sabah10.00- 13.00 arası çalışıyor, bankalık bir işiniz olursa bunu halletmek için sadece üç saatiniz olacak :) Ekonomik krizden dolayı çok sık protestolar oluyor. Madrid, İspanya içerisinde suç oranı en düşük en güvenli şehirlerin başında geliyor. Sadece hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle de metroda. 6 numaralı gri hatta hırsızlık olaylarıyla karşılaşmanız mümkün çünkü günün her saatinde kalabalık bir hat ve böyle olaylar olabiliyor.

Pazar günleri La Latina bölgesinde kurulan Rastro pazarı Madrid’in sembollerinden. Rengarenk flemenko elbisesi satılan standlar son ses Latin müziği çalan kasetçiler, ikinci elciler,takıcılar. Kesinlikle kaçırılmaması gerekilen bir pazar. Saat 10.00 civarı kurulup öğlen 14.30 gibi kapanıyor. La Latina bölgesi bir çok şirin cafe ve bar bulabileceğiniz bir bölge. Tavsiyem Rastro’yu gezdikten sonra öğlen bir kaç cafe bar gezip sangria eşliğinde tapas yemeniz :) Daha sonrada Retiro Parkına yürüyüş… İçinde saatlerce yürüyebileceğiniz farklı konseptlerde bahçeleri, içerisinde kayığa binebileceğiniz bir göl bulunan, pazar günleri kukla şovların, hokkabazların olduğu şahane bir park. Eğer yaz aylarında orada bulunacaksanız rahatça Retiro parkında güneşlenebilirsiniz bile.

Keyifli tatiller.

“Bir Gezgin”

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...