Etiket: istanbul mekan

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

Mekan

Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve

okkalıEğer baslığı görür görmez TDK’nin sözlüğüne Okkalı yazıp bakacak olursanız karşınıza “Kiloca fazla olan, ağır çeken” anlamı çıkacaktır. Fakat kelimenin manasını Beşiktaş civarlarında yaşayan bir kahve tiryakisine soracak olursanız kelime asıl anlamını çoktan kaybetmiş ve yerine “birbirinden lezzetli Türk kahvelerini doyasıya içebileceğiz bir mekan” manası ile yer değiştirmiş olacaktır.

Evet bu yazımda Beşiktaş’ın merkezinde bulunan, kaç kez ve kaç kişiyle gittiğimi unuttuğum sevimli kahveci Okkalı’yı anlatacağım sizlere… Okkalı, dışarıya her çıktığımızda arkadaşlarımızla oturduğumuz İngiliz, Amerikan hatta Türk kahve zincirlerine bir alternatif….Bize adeta ders verir gibi Türk Kahvesi’nin kalitesini ve zenginliğini hatırlatıyor…… Continue reading “Okkalı – 40 yıllık hatır 400 yıllık gönül dostumuz : Kahve” »

Galata Roof’ta Blogger Gecesi #geziko

Etkinlik Haberleri Mekan

Galata Roof’ta Blogger Gecesi #geziko

Geçtiğimiz günlerde Geziko sitesinde “Türkiye’nin İlham Dolu Seyahat Blogları Listesi” yayımlandı. Listede sitemiz de yer aldı ve 27 Haziran’daki #Geziko TalkandTravel gecesine davet edildik. Haliyle gitmemek olmaz dedik ve web sitemiz adına katılacağımı bildirdim.

Serin bir havada güzel bir ortamda gerçekleşen yemek için organizasyon sahibi #geziko Galata’da bulunan Galata Roof isimli mekanı seçmişti. Oldukça başarılı bir tercihti aslında. Manzarasına söylenecek bir kelime yoktu gerçekten de. Bir tarafta asırlık Galata Kulesi diğer tarafta tarihi yarımada ve Topkapı Sarayı , bir diğer tarafta da kız kulesi ve Üsküdar sahili…

Türkiye’deki önde gelen seyahat blogu sahiplerinin aynı masada oturup birlikte deneyimlerini paylaştığı, yeni yerlere dair planlarını anlattıkları gece benim adıma oldukça eğlenceli , bir o kadar da eğitici oldu. Bir araya gelmemizi sağlayan Geziko web sitesine bu anlamda teşekkür etmek gerekir. Yine fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel‘in fotoğraf macerası üzerine yaptığı minik sunum da ilgi çekiciydi oldukça. Sonrasında başlayan yemek ve jazz konseri de gecenin eksiksiz geçmesi için yeterliydi.

Kimler vardı peki bu gecede?

Gezmeninsonuyok ile Seyhan Ahen, Sarenesse, Azgezmiş ile Hakkı Ceylan, Fatih Yollarda ile  Fatih Kibar, Yoldaki İzler ile Fatih Yıldız, Gezgin Çift, GezentiGurmeAnne , beklebizi.com ile Caner Ulupınar, Gezmelerdeyim ile Kenan Yıldırım, Gezivia.com, yildirimozan.com ile Ozan Yıldırım, Gezecegiz.com, Cokgezenadam.com, gidipgormeli.com ve kesfetsene.com geceye katılan blogerlardan sadece bir kaçıydı!

 

Caner Ulupınar 

 

Mekan: Bayramoğlu Döner – Kavacık

Mekan

Mekan: Bayramoğlu Döner – Kavacık

Döner… Muhtemelen birçoğumuzun severek yediği,mutfağımıza özgü o güzel lezzet :)
Yazım kısa öz ve acıktırıcı olacak. Dönerini tavsiye edeceğim bir yerden bahsedeceğim. Kavacık’ta Bayramoğlu Döner diye bir mekan var. Kendi çapında bilinen bir yer olduğunu gittiğimde anladım. Çünkü öğleden sonra gitmeme rağmen çok rağbet gören bir yerdi.
Fastfood bir lokanta gibi çalıştığını söylesem yalan olmaz herhalde. Oturuyorsunuz ve 5-10 dakika sonra masanızda yiyecekleriniz beliriyor.
Yiyebileceğiniz yegane şey tabi ki döner. Dönerin yanında salata, patates kızartması ve tandırda yapılmış incecik ve sıcacık lavaş ikram olarak geliyor. Döneri isterseniz pilav üstü isterseniz tek olarak söyleyebiliyorsunuz. Çok fazla birşey yazamayacağım sanırım, gidip yiyin, deneyin diyorum. Tadı damağınızda kalacak.Bayramoğlu Döner

Şimdiden afiyet olsun!
Adresle ilgili ayrıntı içinse mekanın kendi web adresinden yararlanabilirsiniz.

http://www.bayramogludoner.com.tr/

İlkim Ecem EMRE

 

 

 

 

 

 

Mekan: Çiçekişleri – tasarım kafede ufak bir kahve molası

Mekan

Mekan: Çiçekişleri – tasarım kafede ufak bir kahve molası

çiçekişleri

Öncelikle hepinize merhabalar. Beklebizi.com’da yeni yazmaya başlıyorum ve bu da ilk yazım. Bir cumartesi günü,  Kadıköy’deki Türk Kahve ya da diğer adı ile Çiçekişleri’nde, sitenin yazarlarından Ecem ile buluştuk. Oldukça güzel bir gün geçirdik doğrusu. Ben de ilk yazıma, buluşmamızı gerçekleştirdiğimiz çok keyifli bir mekanı anlatarak başlamak istedim.

Öncelikle burası bir kafe değil.  Alışılagelmiş mekanların dışında… İçerisi bir el işi atölyesini andırıyor. Biraz daha yakından baktığınızda aslında mekanın bir tasarım atölyesi olduğunu anlıyorsunuz. Mekanda çalışanlar üst taraftaki atölyelerinde çalışmalarını yapıyor, alt taraftaki dükkan kafede de bunların satışlarını yapıyorlar.

Peki neler var burada?

çiçekişleri

Burada özellikle fincanlar,  saatler, anahtarlılar, askılar kısacası ev dekorasyonu ile aklınıza gelebilecek bir çok şey var. Hepsi birbirinden renkli, hepsi birbirinden samimi.  Benim favorilerim ebru desenli fincanlar, mantar tıpalar ve bıyıklı saatler oldu.

En çok hoşuma giden nokta da geleneksel Türk sanatını modern tasarımlarla birleştirmeleri oldu. Özellikle ebru desenleri, ürünlerde kullanılan çok hoş bir ayrıntıydı. Orijinal insanlara orijinal hediye bulmak için birebir burası… Fiyatlar da ürünlerin tasarım olduğunu göz önüne alırsanız oldukça uygun diyebiliriz.

Ufak bir çay kahve molası için birebir

Bu tatlı dükkanı gördükten hemen sonra, girişteki iki üç masa dikkatinizi çekiyor. Burada oturulur mu acaba diye düşünürken gelen servislerle fark ediyorsunuz ki 5-6 masalı bir kafe aslında burası =) , sıcak samimi ve renkli aynı tasarımları gibi… Güzel tahta panoya yazılmış ismi de sizi kahve içmeye çağırıyor adeta: ”Türk Kahve”

çiçekişleri

Tabi bir tasarım atölyesinin dükkânında bir şeyler içiyorsanız buranın veli nimetlerinden de faydalanıyorsunuz. Kahvenizi ya da çayınızı ebru desenli özel dizayn bardaklarla yudumluyorsunuz. Bu ufak kafede çok çeşit olamamasına karşın, güzel bitki çayları da mevcut. Elmalı tarçınlı bitki çayı oldukça güzeldi. İtiraf etmek gerekirse, çay yapımı için kullanılan o elmaları yememek için kendimi zor tuttum. Kafede bir tuvalet yok ama yan taraftaki dükkâna sizi yönlendiren güler yüzlü çalışanları var. Bu kafeye uzun saatler oturmak için değil de ufak birer çay kahve molası vermek için gitmenizi tavsiye ederim. İnsana sanki bir eş dostunu ziyaret etmiş de bir de kahvelerini içmiş hissi uyandırıyor.

AVM’ler, kahve zincirleri, büyük mekanlar derken böyle samimi yerleri ve hisleri özledik sanırım… O sebeple eğer siz de bu yerleri özlediyseniz Çiçek işlerine uğrayın,  bir çay kahvelerini içip ürünlerine de bir bakın derim. Yüzünüzde güzel bir gülümseme ile bu güzel atölyeden ayrılacağınıza eminim.

çiçekişleri

 

Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Betül DOĞRU

Dipnot: Fotoğraflar Facebook sayfalarından alınmıştır.

https://www.facebook.com/cicek.isleri?fref=ts

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...