Etiket: istanbul sokakları

#Rumelihisarı: İstanbul’a tepeden bir bakış

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Rumelihisarı: İstanbul’a tepeden bir bakış

RumelihisarıBu karmaşık ve güzel şehrin en güzel yeri belki de Boğaz… Boğaz’a tepeden bakıp güzel bir günde manzaranın tadını çıkarmak isterseniz eğer Rumeli Hisarı’na gidebilirsiniz. Hele ki benim gibi İstanbul’da yaşayıp da bir kere bile hisarın tepesine çıkmamışsanız İstanbul’da yapılması gereken şeylerden biri bu bence. 5 tl verip hisarın içine giriyorsunuz. Hisarın içinde inişler çıkışlar yani çokça basamak var. Hem hisarın arka tarafındaki cici mi cici evleri hem de ön taraftaki müthiş boğaz manzarasını görebilirsiniz. Tabi ki Boğaz’ı izleyebileceğiniz bir çok nokta var sahil şeridi boyunca ancak böyle tarihi başka bir yapıdan manzaraya bakma imkanını mutlaka yaşamalı.

Tepede bol bol fotoğraf da çekebilirsiniz. Fotoğraf çekecekseniz tabi akşamüstü ya da sabah saatlerinde gitmenizi öneririm güzel kareler ve ışık yakalayabilmek adına. Boğaz’ın güzelliğine tepeden bakarken İstanbul’un ne kadar eşsiz bir şehir olduğunu fark ediyor insan….

 İlkim Ecem Emre

 

#Karaköy: Arka sokaklar

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Karaköy: Arka sokaklar

Kısa ve öz bir yazı olacak sanırım. Yıllardır Karaköy’e gidip de görmediğim sokaklardan bir kaçına bir gün tesadüfen girince epey şaşırdım. Eski binalar ve grafitilerle dolu sokaklar insanda garip duygular uyandırıyor. Bir yandan ürküyorsunuz bir yandan da şehrin göbeğinde bu tarih kokan eskimişlik ve modern zamanın sanatlarından biri olan grafitilerle karşılaşınca şaşırıyor insan.

Bu sokaklar Karaköy’de köprünün hemen altından geçip hırdavatçıların olduğu tarafa doğru sahili takip edince karşınıza çıkıyor.

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...