Etiket: kadıköy

Küçük Salon: #Faust

Etkinlik Haberleri Tiyatro

Küçük Salon: #Faust

Goethe’nin ünlü eseri Faust, Küçük Salon’da seyirci ile buluşuyor.

Goethe’nin Faust metni ele alınarak tanrı ve şeytan ilişkisi, iyilik ve kötülük, ahlak ve ahlaksızlık kavramları yeniden irdeleniyor.

Sözsüz gerçekleşen performanslarda beden ve ses kullanımı öne çıkarak seyircinin izleme formu her seferinde yeniden biçimlendiriliyor. Şiddetin nasıl tatmin edilmez bir arzu nesnesi olduğunu birebir gördüğümüz şu dönemde ötekileştirmenin verdiği dayanılmaz hafiflik ve görevini yerine getirmiş olma duygusu varlıklarımızı yapay özgürlüklere itiyor. Kimse suçlu, kimse kirli, kimse günahsız değil. Neyden utanacağımızın adı daha önce konulduğundan utanç bir erdem değil. Günah ise insana içkin bir gerçeklik… Geriye bir tek kendimizi kabullenmek kaldı.

Tek perde, 55′

07.05.2016 Küçük Salon 21:30 Kadıköy / Istanbul

Proje ve Mekan Tasarım: Emre Tandoğan
Yönetmen: Emre Tandoğan
Kostüm Tasarım: Elif Arman
Işık Tasarım: Enrico Zeber
Oyuncular: Güneş Seven, Çağıl Tekten, Emir Özden, Derya Günaydın, Müslüm Köse, Hazal Uprak

 

My  Pizza: Dilim dilim pizza

Mekan

My Pizza: Dilim dilim pizza

My PizzaKadıköy’de atıştırmalık bir şeyler mi arıyorsun? Acelen var ya da çok para harcamadan yemek mi yemek istiyorsun? O halde önerim: My Pizza.

Bahariye’den Moda’ya doğru çıkarken sağ koldaki kiliseden sağdaki sokağa girince hemen solda; Kadife Sokak’tan Agapia Meyhanesi’ni geçince soldaki sokağa girip dört yolu geçince de sağda kalıyor. Ufacık tefecik bir kaç küçük mekan var sokakta yanyana. Bunlardan biri My Pizza.

Dilim pizza konsepti olan mekanda bir sürü çeşit pizzadan istediğinizi seçiyorsunuz mekan sahibi ise içeride pizzaları yapıyor ve siz de afiyetle pizzanızı yiyorsunuz. Kaç dilim isterseniz o kadar yiyorsunuz. Öyle koskoca bir pizzayı tek başınıza bitirmeniz gerekmiyor. Dilim olarak alırsanız fiyatı 3,5 TL , normal pizza isterseniz de 14 TL’den başlıyor fiyatlar. Kilisenin hemen yanına koydukları küçük masa ve sandalyelerde oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz. Lezzet olarak gayet başarılı bence, istediğiniz pizza için hamuru hemencecik açıp tazecik malzemelerle pişitiyorlar. Kadıköy’de takılanlar bir kez denemeli.

Mekanın facebook sayfası: https://www.facebook.com/mypizzas?fref=ts

Adres: Caferağa Mh. Dr. İhsan Ünlüer Sk. No:12/B Kadıköy

Afiyet olsun :)

İlkim Ecem Emre

My Pizza

 

 

 

İstihale Buhranı // Alteration Depression

Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

İstihale Buhranı // Alteration Depression

Modulor_ 30 cm x 20 cm, karışık teknikHush Gallery, Özge Topçu’nun “İstihale Buhranı” isimli ilk solo sergisine “1 Kasım-18 Aralık 2014” tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, işleriyle Cumhuriyet Türkiye’sinin inşası ve dünyada uluslararası modernizm kanunlarının uygulamaya konmasının “eşzamanlı” oluşundan yola çıkarak ülkede yapılandırılan mimarinin ve görsel kültürün çarpıcı örneklerine ayna tutuyor. 1923-1943 yılları arasında yaşanan devrim sürecinde binaların fasatları ve insanların çehrelerinin bir senkronizasyonla değiştiği, modernist mimarinin biçimsel özelliklerinin toplum inşasıyla paralelliği sergide gözler önüne seriliyor.Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1934’te kaleme aldığı “Ankara” kitabında – kübik iç mekanı – tasvir etmek amacıyla kullandığı “İstihale Buhranı” ifadesinden adını alan sergi her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Yeldeğirmeni’nde konumlanan Hush’da gezilebilir.Continue reading “İstihale Buhranı // Alteration Depression” »

Süreyya Operası Açılış Konseri

Etkinlik Haberleri Konser

Süreyya Operası Açılış Konseri

13 Ekim October Pazartesi Monday – 20.00
AÇILIŞ: GÜLSİN ONAY PİYANO RESİTALİ
OPENING: GÜLSİN ONAY PIANO RECITAL
 Bu Chopin programıyla ilgili ‘özellikleri’, değerli piyanist Gülsin Onay izleyiciler için şöyle özetledi:
“Süreyya Operası’nın büyülü atmosferi beni her zaman çok etkilemiştir. Bu sihirli mekanda sadece Chopin’in eselerinden oluşan bir program ile sevgili müzikseverlerle buluşmaktan büyük mutluluk duyacağım.

Continue reading “Süreyya Operası Açılış Konseri” »

Süt Yumurta Reçel – Mütevazi mekanda Slow Food kahvaltısı

Gezi Notları Mekan

Süt Yumurta Reçel – Mütevazi mekanda Slow Food kahvaltısı

Kadıköy’de takılmayı sevenler Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni bilirler. Ancak önereceğim yer burası değil :) Nazım Hikmet’in azıcık ilerisinde yani Sanatkarlar Sokağı’nda kahvaltı yapabileceğiniz sevimli mi sevimli bir mekan var. Eski ahşap bir binanın hemen alt katında yer alan “Süt Yumurta Reçel” isimli mekan sadece bir kahvaltı evi aslında. Mekanda farklı konseptlerde kahvaltılar bulabilirsiniz.

Anadolu, Karadeniz, Ege-Girit, Fransız, Amerikan, Klasik gibi. Her bir kahvaltı seçeneği kendine has kahvaltılıkları içinde barındırıyor. Örneğin Fransız kahvaltısında kruvasan sunulurken Ege kahvaltısında ezine peyniri gibi yöreye has çeşitler mevcut. Kahvaltı tabaklarının dışındaki seçenekler ise omlet, menemen gibi yine kahvaltıda yiyebileceğiniz şeyler…

Mekanın bence en güzel ve bana göre önemli özelliği ise bir “Slow Food” üyesi olması. Endüstriyel, hazır, geleneksel pişirme ve yetiştirme yöntemlerinden uzak sadece tüketilmek adına üretilen yiyeceklere karşı bir oluşum aslında “Slow Food” . Bu yüzden bu mekanda mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyi beklemeyin. Yazın ortasında portakal suyu içmek isterseniz ya da kışın domates tüketmek isterseniz burada onları bulamazsınız. :) Mevsiminde ve iyi gıdalar yiyebilmek için çok güzel bir yer burası… Kahvaltılıklar taze ve kaliteli… Fiyatları da dışarıda edilen bir kahvaltı için çok uygun. Kahvaltı tabakları 14 TL’den başlıyor, 30 TL’ye kadar çıkıyor ancak bunlar arasında iki kişilik bol çeşitli seçenekler de mevcut.

Kısacası güleryüzlü ve samimi çalışanların olduğu mütevazi bir yerde taze ve mevsiminde sunulan ürünlerle dolu bir kahvaltı için Süt Yumurta Reçel’e gidebilirsiniz. Sokağa attıkları küçük masalarda kahvaltı edip Kadıköy’ün ara sokaklarının tadını çıkarın derim. :)

Cemal Süreya’nın güzel dizeleri ise bu mekanda size eşlik edecekler…

Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem                                                                                 Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Mekanın internet sayfası: http://www.sutyumurtarecel.com/

 

kahvaltı

 

 

Mekan: Kilisli Fikoooo !

Mekan

Mekan: Kilisli Fikoooo !

Hey Millet Bilenler Bilmeyenlere Bi Duyursun!

Kadıköy’ü bilirim, tamam burnu havadalık yapmayayım normal bir bilgi seviyesindeyim :)

Dış MekanAma geçenlerde erkek arkadaşımın götürdüğü Kilisli Fiko’ya hiç bir zaman yolum düşmezdi. Çünkü hem çok bilindik bir yerde (ama göremeyeceğim bir şekilde konumlanmış) hem de aşırı salaş bir yer. Bu kadar lezzetli olabileceğini hiç tahmin etmezdim. Kısacası Kilisli Fiko ön yargılarınızı alt üst edecek, hızlı ve lezzetli bir atıştırmalık için süper bir mekan. Mekan için denilen ‘Arada kalmış Cennet!’ benzetmesini çok beğendim. Benzetildiği gibi…

Kilisli Fiko’nun menüsü: Yuvalama çorbası, Urfa & Adana & Şiş & Karışık Kebap, Çiğ Köfte ve tatlı ! Gayet nezih bir menü. Kebabı sunuş şekilleri de oldukça farklı. Kesinlikle Kilisli Fiko’da bir şeyler yemenizi tavsiye ederim, kebap sevenler için iyi bir alternatif. Havuç dilim baklavayı da deneyin, onun lezzetiyle şarşıracaksınız.

Kebap

 

Mekanın oldukça enterasan 30 yıllık tarihçesi var, içerisinde bulunan fotoğrafları tek tek incelediğinizde görebilirsiniz. Eskiden adı Kebap Bus imiş. Dolmuş ve otobüs duraklarına yakın olduğu için şöförlerin de iyi bildiği bir yer.

Not: Mekanı ağaçlar biraz kapamış, yolun kenarında ve muhakkak ıslak mendil isteyin:) Islak mendilleri yazın ferahlamamız için soğuk getiriyorlar. Not 2: Vedat Milor mekan hakkında yazısı bulunmaktadır:)

Yol Tarifi: Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nden Kadıköy’e doğru inerken yol iki ye ayrılıyor, Fenerbahçe/ Kızıltoprak tabelasına doğru hemen dönerken solda kalıyor veya köşede Deniz Otel var onun karşısında veya o civarda birine ‘Demirspor Halı Sahası’nı sorun, hemen onun önünde kalıyor.

 

Adres: Şahap Gürler Caddesi No: 1 (Demirspor Kulübü Önü) Kadıköy/ İstanbul
Tel: (0216) 418 91 95 GSM: (0532) 213 49 56
http://www.mekanist.net/istanbul/restoran/kilisli-fiko

İrem AKÇAKARA

Mekan: Çiçekişleri – tasarım kafede ufak bir kahve molası

Mekan

Mekan: Çiçekişleri – tasarım kafede ufak bir kahve molası

çiçekişleri

Öncelikle hepinize merhabalar. Beklebizi.com’da yeni yazmaya başlıyorum ve bu da ilk yazım. Bir cumartesi günü,  Kadıköy’deki Türk Kahve ya da diğer adı ile Çiçekişleri’nde, sitenin yazarlarından Ecem ile buluştuk. Oldukça güzel bir gün geçirdik doğrusu. Ben de ilk yazıma, buluşmamızı gerçekleştirdiğimiz çok keyifli bir mekanı anlatarak başlamak istedim.

Öncelikle burası bir kafe değil.  Alışılagelmiş mekanların dışında… İçerisi bir el işi atölyesini andırıyor. Biraz daha yakından baktığınızda aslında mekanın bir tasarım atölyesi olduğunu anlıyorsunuz. Mekanda çalışanlar üst taraftaki atölyelerinde çalışmalarını yapıyor, alt taraftaki dükkan kafede de bunların satışlarını yapıyorlar.

Peki neler var burada?

çiçekişleri

Burada özellikle fincanlar,  saatler, anahtarlılar, askılar kısacası ev dekorasyonu ile aklınıza gelebilecek bir çok şey var. Hepsi birbirinden renkli, hepsi birbirinden samimi.  Benim favorilerim ebru desenli fincanlar, mantar tıpalar ve bıyıklı saatler oldu.

En çok hoşuma giden nokta da geleneksel Türk sanatını modern tasarımlarla birleştirmeleri oldu. Özellikle ebru desenleri, ürünlerde kullanılan çok hoş bir ayrıntıydı. Orijinal insanlara orijinal hediye bulmak için birebir burası… Fiyatlar da ürünlerin tasarım olduğunu göz önüne alırsanız oldukça uygun diyebiliriz.

Ufak bir çay kahve molası için birebir

Bu tatlı dükkanı gördükten hemen sonra, girişteki iki üç masa dikkatinizi çekiyor. Burada oturulur mu acaba diye düşünürken gelen servislerle fark ediyorsunuz ki 5-6 masalı bir kafe aslında burası =) , sıcak samimi ve renkli aynı tasarımları gibi… Güzel tahta panoya yazılmış ismi de sizi kahve içmeye çağırıyor adeta: ”Türk Kahve”

çiçekişleri

Tabi bir tasarım atölyesinin dükkânında bir şeyler içiyorsanız buranın veli nimetlerinden de faydalanıyorsunuz. Kahvenizi ya da çayınızı ebru desenli özel dizayn bardaklarla yudumluyorsunuz. Bu ufak kafede çok çeşit olamamasına karşın, güzel bitki çayları da mevcut. Elmalı tarçınlı bitki çayı oldukça güzeldi. İtiraf etmek gerekirse, çay yapımı için kullanılan o elmaları yememek için kendimi zor tuttum. Kafede bir tuvalet yok ama yan taraftaki dükkâna sizi yönlendiren güler yüzlü çalışanları var. Bu kafeye uzun saatler oturmak için değil de ufak birer çay kahve molası vermek için gitmenizi tavsiye ederim. İnsana sanki bir eş dostunu ziyaret etmiş de bir de kahvelerini içmiş hissi uyandırıyor.

AVM’ler, kahve zincirleri, büyük mekanlar derken böyle samimi yerleri ve hisleri özledik sanırım… O sebeple eğer siz de bu yerleri özlediyseniz Çiçek işlerine uğrayın,  bir çay kahvelerini içip ürünlerine de bir bakın derim. Yüzünüzde güzel bir gülümseme ile bu güzel atölyeden ayrılacağınıza eminim.

çiçekişleri

 

Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Betül DOĞRU

Dipnot: Fotoğraflar Facebook sayfalarından alınmıştır.

https://www.facebook.com/cicek.isleri?fref=ts

#Karaköy: Turistik gezi tadına

Gezi Notları Mekan Türkiye Gezileri

#Karaköy: Turistik gezi tadına

Şöyle bir boğaz havası alayım, dolanayım ve biraz da yemek yiyeyim iyice keyifleneyim diye düşünüyorsanız,  rotamız KARAKÖY!

Üsküdar veya Kadıköy’den kalkan bir vapura atlayıp kolayca Karaköy’e varıyoruz. Yoğun kalabalığı aşıp Rıhtım Caddesi’nden ilerlemeye devam ediyoruz. Azıcık mola verip İstanbul’un eşsiz manzarasını fotoğrafladıktan sonra katlı otoparkın önüne geliyoruz.

Continue reading “#Karaköy: Turistik gezi tadına” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...