Etiket: lezzet durakları

#Kapadokya: Periler Diyarı – 1. bölüm

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Kapadokya: Periler Diyarı – 1. bölüm

BALON 4Şimdi size desem ki güzel atlar ülkesi ne anlarsınız veya ne tahmin edersiniz? Yada biraz kopya daha veriyim peri bacası, ıhlara vadisi. Evet, doğru cevap Kapadokya. Bundan 60 milyon önce lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların yağmur ve rüzgârın aşındırmasıyla oluşmuş eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Her mevsimi ayrı güzellikte. Kışı ayrı baharı ayrı güzel. Yıllar önce gitmiştim Kapadokya’ya, bir yer ne kadar değişebilir ki yıllar sonra demedim, tekrar gitmeye kara verdim. İster uçakla ki artık Nevşehir’e uçuş var yada arabayla gitmek mümkün.
Kafaya koyduk, planı yaptık ve Kapadokya’ya merhaba dedik. Öncelikle Kapadokya otelleri arasında seçim yapmak epey zor, konaklama seçenekleri çok fazla. İster peri bacalarının içine kurulmuş otellerde kalın ister 5 yıldızlı otelde. Ben tercihimi Ürgüp’te bulunan Burcu Kaya Otel’den yana kullandım. Biraz otel’den bahsedeyim. Öncelikle otel aile işletmesi. Çok yıllar önce kendi evleriyken, orijinal halini koruyarak, aynı mimaride bir bina daha yapmış Ahmet bey ve başlamışlar misafirlerini ağırlamaya. Zaten etrafa baktığınızda sanki bir mahalle içinde konaklıyormuşsunuz hissi veriyor. Otelin bir artısı ise yemeklerde kullanılan malzemeler organik. Bizzat kendi tarlalarında yetiştirdiklerini misafirlerine sunuyorlar. Personel bir o kadar yardımsever ve güler yüzlü. Kıssadan hisse benden artı puan.

Continue reading “#Kapadokya: Periler Diyarı – 1. bölüm” »

Süt Yumurta Reçel – Mütevazi mekanda Slow Food kahvaltısı

Gezi Notları Mekan

Süt Yumurta Reçel – Mütevazi mekanda Slow Food kahvaltısı

Kadıköy’de takılmayı sevenler Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni bilirler. Ancak önereceğim yer burası değil :) Nazım Hikmet’in azıcık ilerisinde yani Sanatkarlar Sokağı’nda kahvaltı yapabileceğiniz sevimli mi sevimli bir mekan var. Eski ahşap bir binanın hemen alt katında yer alan “Süt Yumurta Reçel” isimli mekan sadece bir kahvaltı evi aslında. Mekanda farklı konseptlerde kahvaltılar bulabilirsiniz.

Anadolu, Karadeniz, Ege-Girit, Fransız, Amerikan, Klasik gibi. Her bir kahvaltı seçeneği kendine has kahvaltılıkları içinde barındırıyor. Örneğin Fransız kahvaltısında kruvasan sunulurken Ege kahvaltısında ezine peyniri gibi yöreye has çeşitler mevcut. Kahvaltı tabaklarının dışındaki seçenekler ise omlet, menemen gibi yine kahvaltıda yiyebileceğiniz şeyler…

Mekanın bence en güzel ve bana göre önemli özelliği ise bir “Slow Food” üyesi olması. Endüstriyel, hazır, geleneksel pişirme ve yetiştirme yöntemlerinden uzak sadece tüketilmek adına üretilen yiyeceklere karşı bir oluşum aslında “Slow Food” . Bu yüzden bu mekanda mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyi beklemeyin. Yazın ortasında portakal suyu içmek isterseniz ya da kışın domates tüketmek isterseniz burada onları bulamazsınız. :) Mevsiminde ve iyi gıdalar yiyebilmek için çok güzel bir yer burası… Kahvaltılıklar taze ve kaliteli… Fiyatları da dışarıda edilen bir kahvaltı için çok uygun. Kahvaltı tabakları 14 TL’den başlıyor, 30 TL’ye kadar çıkıyor ancak bunlar arasında iki kişilik bol çeşitli seçenekler de mevcut.

Kısacası güleryüzlü ve samimi çalışanların olduğu mütevazi bir yerde taze ve mevsiminde sunulan ürünlerle dolu bir kahvaltı için Süt Yumurta Reçel’e gidebilirsiniz. Sokağa attıkları küçük masalarda kahvaltı edip Kadıköy’ün ara sokaklarının tadını çıkarın derim. :)

Cemal Süreya’nın güzel dizeleri ise bu mekanda size eşlik edecekler…

Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem                                                                                 Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Mekanın internet sayfası: http://www.sutyumurtarecel.com/

 

kahvaltı

 

 

#Burger Dosyası

Mekan

#Burger Dosyası

Dükkan Steak House

dükkanburger

Dükkan Steak House’un Dükkan Burger’ı bir burgerda aradığım tüm özellikleri taşıyor. Özel yapılmış ve ızgarada ısıtılmış lezzetli bir hamburger ekmeği, kaliteli köfte üzerine cheddar, karamelize soğan ve en tepesine de dana füme et ve karşınızda Dükkan Burger. Bana göre İstanbul’un en iyisi. Ama hamburgeri kızarmış patates yerine haşlanmış patatesle sunmaları benim için büyük eksiklik. Gittikten sonra anlattığım pek çok kişi Dükkan’ın tüm şubelerinin kapatıldığını sandığını, hala hizmet verdiğini bilmediğini söyledi. Dükkan ilk şubesi olan Küçükarmutlu’da harikalar yaratmaya devam ediyor, bilgilerinize.

 

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mah. Atatürk Caddesi No:6 Küçükarmutlu, İstanbul
Tel: (212) 277 88 60

 

Continue reading “#Burger Dosyası” »

DİLLERE DESTAN BİR PİDE #FATİH KARADENİZ PİDECİSİ

Mekan

DİLLERE DESTAN BİR PİDE #FATİH KARADENİZ PİDECİSİ

pide6

O kadar methettiler ki şuana kadar gitmediğime inanın hem hayıflandım hem de üzüldüm.  Ne diyelim geç olsun da güç olmasın dimi? Giden gitmiştir, belki benim gibi gitmeyenlere ithaf olsun bu yazı. Haydi, bakalım, bu kez yolumuz Karadeniz Pidecisinden geçti. Ama ne geçmek…

Continue reading “DİLLERE DESTAN BİR PİDE #FATİH KARADENİZ PİDECİSİ” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...