Etiket: pera müzesi

#TISFEST Teen International Shorts Festival

Etkinlik Haberleri Sinema

#TISFEST Teen International Shorts Festival

22 Nisan- 26 Nisan 2014

Pera Film, 22 – 26 Nisan tarihleri arasında Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali’ni ağırlıyor.
Türkiye’de 13-19 yaş arası gençlere yönelik uluslararası tek kısa film yarışması olan TISFEST Kısa Film Yarışması, Teen International Shorts Festival kapsamında, yaş sınırı haricinde başka kısıtlaması olmadan, herkese açık olarak bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Amacı öğrencilere genç yaştan sinema sevgisi kazandırarak Türk ve dünya sinemasının geleceğine katkıda bulunmak olan yarışma, genç yönetmen adaylarına fırsatlar sunuyor.… Continue reading “#TISFEST Teen International Shorts Festival” »

PERA MÜZESİ: Sophia Vari, Heykeller ve Resimler; Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar

Etkinlik Haberleri Sergi ve Gösteri

PERA MÜZESİ: Sophia Vari, Heykeller ve Resimler; Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar

Pera Müzesi’ne gitmeyeli epey bir oldu. Değişik bir etkinlik ararken sizler için süreli etkinliklerden “Sophia Vari, Heykeller ve Resimler”i (09 Ekim 2013 – 19 Ocak 2014) ve koleksiyon sergilerinden “Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar”ı seçtim.

Eğer benim gibi heykel sergisine gitmeyeli uzun zaman olduysa “Sophia Vari, Heykeller ve Resimler”i ilginizi çekebilir. “Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar”ı ise Osmanlı döneminini, elçilerini, Osman Hamdi Bey’in yaşamı ve sanatını inceleyebileceğiniz bir sergidir.

Detaylar:

“Sophia Vari, Heykeller ve Resimler” (09 Ekim 2013 – 19 Ocak 2014)

"Sophia Vari, Heykeller ve Resimler"i (09 Ekim 2013 - 19 Ocak 2014)Sophia Vari Akdeniz’den ilham alan renkleri ve kendine özgü anıtsal formlarıyla Türk sanatseverlerle ilk kez 9 Ekim 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde buluşuyor.

Sophia Vari, Bir Yunanlı olarak doğmuş fakat bir dünya vatandaşı olarak yetişmiş. Yola bir ressam olarak çıktıktan sonra kendisini özgürleştirecek bir ifade aracının peşine düşmesi onu, içinde duyduğu ihtiyacı güçlü bir iradeyle karşılamak üzere heykelle buluşturmuş. Geometriyi, hacmi ve şekilleri alıp onları boşlukta insansılaştırma amacıyla yola çıkan sanatçı, ağır mermer ve bronzdan anıtsal heykellerinden kıymetli madenlere uzanan bir malzeme çeşitliliği içinde çalışıyor. Sergi salonlarına olduğu kadar dünyanın dört bir yanında meydanlara da konuk olan Vari, tuvallerinde ise kolaj ve boyamaları ile yine hacim, katman ve yüzeyler arası ilişkiler üzerinde arayışlarını sürdürüyor.

Marisa Oropesa ve Maria Toral küratörlüğünde hazırlanan sergi Vari’nin heykel ve resimlerini bir araya getirirken sanatçının sanatındaki zamansızlığa vurgu yapıyor. Belirli bir zaman dilimi ya da mekâna sığdırılması güç eserler fiziksel, mantıksal olanla duyusal olanı, düzle hacimliyi bir araya getiriyor.1

“Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar”

…Elçiler ve ressamlar, resimlerin sessiz ama bir o kadar da zengin ve renkli diliyle bizlerle konuşmaya; raporlarını, mektuplarını sunmaya, kendi çağlarını, dünya görüşlerini, gezip gördüklerini, katıldıkları törenleri anlatmaya devam ediyorlar. Onların bu olağanüstü öykülerini dinlerken kaybolmuş bir çağın güzellikleri kadar görkemine de kapılmamak elde değil…kesişen dünyalar 3 kesişen dünyalar 1

Osman Hamdi Bey

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan yapıtlarıyla Osman Hamdi Bey’in yaşamı ve sanatı Tanzimat Dönemi’nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını… Resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarında, bir ömre ancak sığdırılabilecek zenginlikte ve çeşitlilikte katkılar yapmış bir kişilik…

Osman Hamdi Bey’in ardında bıraktığı miras, ölümünden 100 yıl sonra bile şu ya da bu biçimde sanatçıların, bilim insanlarının eserlerinde, kurumlarda, müzeciliğimizde yaşamaya devam ediyor. O her zaman gündemin ön sıralarına oturmayı, dikkati çekmeyi, sesini duyurmayı, hararetli tartışmaların konusu olmayı başarıyor. Pera Müzesi’nin Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi’nde Osman Hamdi Bey’e ayrılan özel bir bölüm, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’nda yer alan yapıtlarıyla, Onun tutkunu olduğu resim sanatıyla ilişkisinin farklı yönlerini sergileyen örnekler sunarken bu çok yönlü kişiliği bir kez daha selamlıyor.2kesişen dünyalar 2

Ulaşım ve İletişim için: http://www.peramuzesi.org.tr/Icerik/bize-ulasin/17
Not: “Genç Çarşamba (öğrenciler) günü” girişler ücretsiz, diğer günler indirimli 5 TL, tam 10 TL.(Müze Pazartesi günleri kapalıdır.)

 

İrem AKÇAKARA

http://www.peramuzesi.org.tr/Yayin/Sophia-Vari/138/2

http://www.peramuzesi.org.tr/Sergi/Kesisen-Dunyalar/77?back=http%253a%252f%252fwww.peramuzesi.org.tr%252fAjanda

Etkinlik Haberleri Sinema

Aklın Gözü François Caillat Belgeselleri

Pera Film, 2013 yılının ilk programında, l’Institut français işbirliğiyle, François Caillat’nın dört etkileyici belgeselini sunuyor. Caillat’nın çalışmaları arasından farklı temaları inceleyen Aklın Gözü programı, tarih, zaman ve bellek kavramlarını belirli olaylara odaklanarak araştıran, çok katmanlı makalemsi belgesel filmlerle seyirci karşısına çıkıyor. Caillat için artık içgüdüsel olan görsel ve ses, özgün deneysel bir hikaye anlatımının kilit öğeleri olarak yansıyor. Caillat, kameranın ardında olmadığı zamanlarda da, Editions L’Harmattan’ın tartışma, makale ve senaryo yayınlarından oluşan Cinéma Documentaire koleksiyonunu yönetiyor.

ETkinlik Bülteni ve Program : Aklın Gözü PDF & AklinGozubro_program

Etkinlik Süresi : 11 – 26 Ocak 2013

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...