Etiket: seyahat günlükleri

#NewYork: Mega kentten gezi notları

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#NewYork: Mega kentten gezi notları

New York City, Amerika’ya gitmişken görmeden dönülmemesi gereken bir şehir…Adını sıkça Amerikan filmlerinden duyduğumuz bu popüler şehir, ünlü Times meydanıyla birçok insanın bildiği, ismini sıkça duyarak aşina olduğu, tanıdık bir yer aslında.Work and Travel katılımcısı olarak son bir buçuk hafta gezdiğim New York şehri, daha küçük bir kasabada 2 ay kalıp çalıştıktan sonra bana İstanbul’u hatırlattı. Aynı zamanda arkadaşlarım ve ben New York’ta hiç yabancılık çekmedik. Türk nüfusu oldukça fazla. Times meydanını dolaşırken göz göze gelmemek, selamlaşmamak olası değil. Hatta New York’ta Türk günü bile düzenleniyor. Yöresel yemeklerin, folklorik kıyafetlerin ve Türklerin buluştuğu bu etkinlik özlemimizi bir an olsun dindiriyor. Benim de New York’ta bulunduğum hafta şans eseri denk geldiğim Türk günü özlediğim tatları, özlediğim atmosferi yaşamamı sağladı. Amerika’nın bu gelişmiş ve büyük kentinde Türklere özel bir gün yapılması boydan boya Türk bayraklarını görmek ve Türk yemeklerinden yemek gurur vericiydi. Türk yemekleri Amerika’da da oldukça ilgi görüyor. Amerika’da uzak ve daha az gelişmiş kentlerde göremediğimiz Türk restoranlarına New York’ta sık sık rastlıyorsunuz. Örneğin “Ali Baba” en meşhurlarından biri. Kısacası Mc Donalds, Burger King’ler tek çareniz değil. Annelerimizin yemekleri gibi olmasa da  New York’ta aç kalmazsınız.:) Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırırsak biraz daha pahalı tabiki.

New_York_City

Biraz da New York’un genel yapısından, ulaşımından, caddelerinden bahsedelim. New York’un 5 tane ilçesi var. Bunlar, Queens, Bronx, Brooklyn, Manhattan ve Staten Island. İsminin sıkça anıldığı Central Park, Times Square gibi önemli yerler Manhattan’da bulunuyor. Ulaşım boyutuna gelince gelişmiş metro hattıyla her yere gidebilirsiniz. Ama mutlaka bir metro haritası kullanmanızı öneririm yoksa içinde kaybolabilirsiniz. Bir öneri : Ankara metrosuyla kıyaslamaya kalkışmayınız! :) Harita sayesinde aktarmalara, gideceğiniz cadde numaralarına kolayca ulaşımınızı çabuk bir şekilde halledebilirsiniz. Metro çok temiz görünmese de özellikle akşam saatlerinde korkutucu olmasına rağmen her gün her saat bindiğimiz metroda bir sıkıntı yaşamadık. Konaklama kısmına gelecek olursak, tabiki ana caddelerde oldukça pahalı ancak hostelleri araştırabilir ya da daha ucuz otellerin olduğu bölgelerde kalabilirsiniz. Ben ve arkadaşlarım konaklama konusunda fazla bütçe ayırmadığımız için Jamaica Center’da kaldık. Bu bölgede siyahi olmayan ben ve arkadaşlarımdı ama hiç de abartıldığı kadar tehlikeli bir yer olmadı bizim için ama Harlem’ den (suç oranı oldukça yüksek bir bölge) bahsetmiyoruz tabiki..:)

new-york

NY sokaklarının renkliliğinden de bahsetmeli biraz. Sokak sanatçıları oldukça meşhur… Müzik yapan gençler, resim yapıp satan amcalar hepsi yetenek sizsiniz programından çıkan yarışmacılar gibiler. Birçok insan parasını sokaktan çıkarıyor diyebiliriz. 5 dolar verip fotoğraflar çektirebileceğiniz ilginç kostümlü insanlar sokakları renklendiriyor. Özellikle akşam saatleri canlanan ve güzelleşen bu şehirde gezilecek ve görülecek yerler arasında Times meydanı, Central Park hariç Empire State Building (NY’nin en uzun gökdeleni), Statue of Liberty (Özgürlük Heykeli), Brooklyn Köprüsü bulunuyor. Ayrıca NY bir müze kenti. En ünlü müzelerden olan Museum of Modern Art (MoMA) da en ünlü ressamların yaptıkları tabloları görebilir, Londra merkezli Madame Tussauds Museum müzesinin şubesini gezip, balmumundan yapılmış olan ünlü kişilerin heykel kopyalarını görebilirsiniz. NY’ a gidecek olan veya orda olan gezginlere duyurulur… İyi keşifler..:)

Bir Work and Travel deneyimcisi,

Cansın Emel Çiftçi

#Nürnberg: İkinci Dünya Savaşı’ndan kalanlar

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Nürnberg: İkinci Dünya Savaşı’ndan kalanlar

Nürnberg

Nürnberg hakkında yazılabilecek ne kadar çok şey var aslında. Çünkü tarihsel açıdan önemli bir şehir. Nasyonel Sosyalist Parti yani kısacası Naziler açısından önemli bir şehir. Partinin propagandalarının en kuvvetli şekilde yaptığı  düzenli parti toplantılarının düzenlediği, Hitler’in gözde şehri…

Tarihle ilgiliyseniz 2. Dünya Savaşı hakkında detaylı bir gezi yapabileceğiniz bu şehre gidin derim. “Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände panoromik bir tarih turu yapabileceğiniz bir mekan. Collosseum’u andıran bu bina aslında bir 50.000 kişilik bir kongre merkezi olarak tasarlanmış. Ancak planlanan haline getirilememiş ; inşaatı yarım kalmış. 1973’te ise restore edilmiş ve bugünkü son haline getirilmiş. Buranın şöyle bir özelliği var: Almanya’nın hiç bir yerinde Nazi’lerin döneminden kalma böyle bir yapı bulmak mümkün değil. O dönemden bu yana ayakta duran böylesine heybetli tekyapı bu. Yapı o kadar görkemli ki insan kendini içinde küçücük hissediyor. Aslında bu yapının çevresinde yapılması planlanmış başka yapılar da varmış. Ancak bir kısmı ya savaş sebebiyle tamamlanamamış ya da inşasına başlanamamış. Büyük bir kompleks gibi planlanmış bu yapı ve çevresi aslında. Zeplin alanı, kongre merkezi, askerlerin talim yapabileceği bir alan vb.  Bu linkten yapılarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: http://www.kubiss.de/kulturreferat/reichsparteitagsgelaende/index.htm

 

 

Nürnberg

Nürnberg

Mekanın içinde saatlerce gezebileceğiniz bir müze var. Savaş öncesi yıllardan başlayıp Hitler dönemi ve Nürnberg’teki yargılanma süreci çok detaylı bir şekilde anlatılıyor. Hem görsel, hem sesli ögelerin olduğu sergi- müze karışımı tur ise daha yarısına gelmeden 1,5 saatinizi alıyor. Videolar, resimler ve sesli anlatımlarla saatlerinizi burada geçirebilirsiniz. Işıklandırmalardan, inşaat sırasında kullanılan taşlara kadar her şey o kadar ayrıntılı ki… Gerçekten her şeyi dinlemek ve okumak isterseniz buraya baya zaman ayırmanız gerekecektir. İçerideki turu bitirip tarihsel süreci görüp Reichsparteitagsgelaende’nin dış kısmına çıktığınızda ise bu görkemli yapı artık ürkütücü gelebilir. Bana öyle oldu şahsen. Sadece görkemli ya da büyük bir tarihsel yapı olarak değil de daha çok vahşice düşüncelere tanıklık etmiş ürkütücü bir yapı vardı karşımda. İnsanın tüyleri diken diken oluyor.  Yapının dış tarafında ise daha doğrusu arka tarafında güneşli bir günde keyif yapabileceğiniz yeşil alanlar ve bir göl var.

Nürnberg - Dokumentationszentrum

 

Ulaşım : Buraya ulaşımı ise “hauptbahnhof” yani ana tren istasyonundan 9 tren ile 15 dakikada sağlayabilirsiniz.

Ücret: Dokumentationszentrum’a giriş öğrenciye 2,5 €.

Müze ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz:

http://www.museen.nuernberg.de/dokuzentrum/index.html

 

 

 

Nürnberg - Mahkeme

Bu müzeden çıkıp tarih turuna devam etmek isterseniz Nürnberg Mahkemeleri’ne doğru yola koyulabilirsinizNazilerin yargılandığı mahkemede binasında yine görsel ve sesli ögelerin birleştirildiği bir sergi alanı sizi bekliyor. Mahkemede çekilmiş olan video kayıtları, suçlamalar, savunmalar, şahitler …  Bütün süreci ve mahkeme salonunu görebilirsiniz. Ancak mahkeme salonu bugün de kullanıldığı için eski halinden biraz farklı.

Ulaşım:  hauptbahnhoftan U1 hattına binip Bärenschanzstraße durağında inmelisiniz.  Sonra tabelaları takip ederek Memorium Nürnberger Prozesse  yani mahkemelere ulaşabilirsiniz.

Ücret:  Buraya giriş eğer Dokumentationszentruma gittiyseniz ve öğrenciyseniz 1.5 €.

Burayla ilgili detaylı bilgi için şu linke bakabilirsiniz:

http://www.memorium-nuernberg.de/index.html

Nürnberg’te başka ne yapılır ?

Nürnberg

Altstadt yani şehrin eski yerleşim kısmında gezebilirsiniz. Burada neredeyse her şehirde olduğu gibi tarihi kiliseler ve eski binalar var. Bir de gezebileceğiniz bir kale. İsmi  “Kaisersburg”… Orta Çağ’dan kalma bu kalede kralın nasıl bir manzaraya sahip olduğu görebilirsiniz. Şehre hakim bir konumda olan kaleden görebileceğiniz mükemmel bir manzara yok bana kalırsa ama yine de tarihi bir yer görmek isterseniz burası en makul seçenek gibi duruyor.  Eski şehrin içinde kaleye giden yollardan birinde ünlü Alman ressam Albrecht Dürer’in evi var. Şu anda müze olarak kullanılan bu evi gezebilirsiniz. Maalesef ben pazar günü gittiğim için gezme şansı bulamadım.

 

 

Ne yenir ?

Nürnberg - Lebkuchen

Nürnberg’te yiyebileceğiniz iki şey önereceğim. Birincisi Almanların “wurst” dedikleri sosis.Nürnberger Bratwurst adındaki bu sosis küçük boyutlu daha çok atıştırmalık gibi duran bir yiyecek.İkincisi ise “Lebkuchen”. Bir tatlı olan yiyecek bademli ve tarçınlı bisküvi gibi bir şey. Anlatması biraz zor yemek lazım :) Aman aman bir şey değil ancak gitmişken lokal bir lezzet denemek lazım.Bratwurst adındaki bu sosis küçük boyutlu daha çok atıştırmalık gibi duran bir yiyecek.

 

Nerede kalınır ?

Nürnberg

Benim gibi öğrenci işi bir gezi planlıyorsanız çok uygun fiyata konaklayabileceğiniz şehir merkezinin göbeğinde sevimli mi sevimli bir hostel önerebilirim size. City Hostel adındaki bu yer bir hostelden beklediğimden çok daha temiz pak ve sevimli bir yerdi. Geceliği yatak başına 20€.

 

Nürnberg’e ulaşım

Ulaşım fiyatları tabiki nereden geldiğinize bağlı olarak değişiyor. Ben Nürnberg’e ulaşımı arkadaşlarımla birlikte Karlsruhe’den tren ile sağladım. Giderken  4,5 saat dönerken ise 3,5 saatimizi trende harcadık. Birden fazla kere aktarma yaptık :) Biraz yorucu oldu ancak epey uygun fiyata geldi. Grup halinde seyahat ettiğimiz için kişi başı toplam 20 € ödedik. Tek başınıza böyle bir seyahat yapmak isterseniz daha pahalıya mal olacaktır. Eğlenceli bir ve uygun fiyatlı bir yolculuk için en iyisi grup halinde seyahat etmek :)

 

İyi gezmeler!

İlkim Ecem EMRE

 

 

#Essen: Almanya’da gri bir şehir

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Essen: Almanya’da gri bir şehir

DSC_8338

Essen Almanya’nın Nordrhein-Westfallen eyaletine bağlı aslında pek de turistik olmayan bir şehir. Aslında birden fazla Alman şehrini gezme imkanınız olursa bir yerden sonra farkedeceksiniz ki hepsi birbirine benziyor. O yüzden belirli bir takım özellikleri olan şehirleri gezmek daha keyifli bana kalırsa. Essen bunlardan biri değil :) Açıkçası burada çok fazla zaman geçirmedim ancak gittiğim ve konseptini çok beğendiğim bir yerden bahsedeceğim yazımda. Mekanın ismi “Unperfekthaus”. Burası 4 katlı bir bina ve içinde bir sürü oda var. Mekanın kafe ve restoran olarak kullanılan bir bölümü var burada istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Ama burayla ilgili en ilginç şey mekanda değişik konseptlerde odaların ve atölyelerin bulunması. İsterseniz gelin arkadaşlarınızla ders çalışın, isterseniz sadece oturup kitap okuyun, isterseniz çocuğunuzla gelip zaman geçirin, isterseniz el işi ya da resim atölyelerini gezin. Kimse size niye oraya girdin niye bir şey ısmarlamıyorsun diye laf etmiyor :) Yani ücretsiz olarak zaman geçirebileceğiniz keyifli bir mekan. Ayrıca her katta istediğiniz kadar ücretsiz yararlanabileceğiniz çay, kahve ve soğuk meşrubat  tezgahları  var.

Bazı katlarda çeşitli sanat eserlerinin üretildiği atölyeler var. Bu atölyeleri gezip isterseniz bir şeyler satın alabilir isterseniz sanatçılarla konuşabilirsiniz. Resim, oyuncak, oyun, takı gibi çok çeşitli atölyeler mevcut. Çocukların zaman geçirebileceği oyuncaklar ve atölyeler var. Bir gün yolunuz Essen’e düşerse güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer.

 

Ecem Emre

 

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...