Etiket: ulaşım

#Belgrad

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Belgrad

Beograd yani bizim bildiğimiz Sırbistan ülkesinin başkenti Belgrad…

Avrupa’ya gidenler bilir neredeyse her görülen nehir Tuna Nehri’dir. Belgrad’ta ise Tuna ile Sava’nın birbirine kavuşmasını görebilirsiniz. Bizim Belgrad’a gidişimizin altında da gizli gizli bu romantizm vardı. Kesinlikle haftasonu kaçamakları için sık sık gidilebilinecek bir yer. Şehri baya sevdik. Kendince bir harmonisi, albenisi var ve diğer Avrupa şehirlerinden ayrılan bariz bir dokusu… Aşağıda detaylıca olumlu veya olumsuz yönlerinden bahsettim. İyi okumalar.

IMG_4267

Belgrad, Osmanlı’ların Avrupa’ya giriş kapısı olduğu için zamanında savaşlardan ötürü çok yıpranmış ve bu yıpranmış görüntü günümüze kadar ulaşmış. Şehre girdiğinizde çok bir tarihi yapı gözünüze çarpmayacaktır. Köprüleri bile yeni, Prag’daki Charles Bridge (Karl Köprüsü) vb. bir şey görmeyi beklemeyiniz. Dediğim gibi tarihte çok savaş gördüğü için yıkılıp duran, hırpalanan bir şehirden beklentiniz büyük olmasın. Kalemegdan Kalesi’ne çıktığınızda da çok aman aman abartılı bir kale beklemeyin. Kendince mütevazi yaralarını sarmaya çalışan bir şehir gibi hissettim.

Şehrin dışından merkezine indikçe çevremize detaylıca bakındık, acaba bu insanların geçim kaynağı tam olarak nedir diye? Sanayileşme göremedik. Finans alanında uluslararası bankaları ve bir iki büyük teknoloji firması görebildik. Akşam ise eğlence sektörünün genişliği ve kendince sektör oluşturmasıyla da turizm de büyük gelir kaynaklarındanmış diye düşündük.

Para birimi bizim kullandığımız para birimine göre değersiz olduğu için 100 euroyu bozdurduğunuzda elinize bir sürü kağıt para geçecektir. Kendinizi zengin hissedip rahatça şımarabileceksiniz. Yemekleri ve içkileri hem enfes ve kaliteli hem de gerçekten çok uygun! Gittiğimiz restaurantların hepsi güzel restaurantlardı. Öncesinde kaldığımız otelin resepsiyonundan rica edip rezervasyonlarımızı yaptırdık.

İnsanlarının çok sevimli olduğu söylenemez. Kaba Fransızlar denildiğinde ölü bir Fransız’ın kemikleri sızlar! Garsonları çokta ilgili değil, taksici amcalar alabildiğine kaba ve İngilizce bilgileri varla yok arasında. Türkçe konuşmaya çalışın daha iyi anlaşırsınız (ort. 5000 Türkçe kelime Sırpça’ya dahil olmuş!).

Ulaşım konusunda detaylıca bilgi veremeyeceğim, taksiler gerçekten ucuzdu ve kalabalık bir ekip olduğumuz için her yere taksiyle gittik bazen de yürüyerek. Havalimanından şehir merkezine otobüs mevcuttur. Havalimanından çıkarken taksiciler birliği gibi bir yerde gideceğiniz yere göre taksiciyi ayarlayan ve size fişi veren bir danışma göreceksiniz. Oradan detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Şehir merkezi küçük ve yürüyerek şehri keşfedebilirsiniz. Bir yuvarlak olarak düşünün en sonunda yine başladığınız yere geri dönebileceksiniz.

İlk gün uçaktan inip otIMG_4281ele yerleştikten sonra gidip bir soluklanmak, bir şeyler içmek, doya doya turistliğimizi yaşamak ve fotoğraf çekmek istediğimiz için Skadarska diye vintage caddesine gittik.

Kneza Mihaila Caddesi  üstünde bir sürü kafeler ve ilginç sanat galeri mevcuttur. Bu caddede bulunan değişik el işlerinin olduğu stantlardan kendinize ufak hediyelikler alabilirsiniz. Benim favori satıcım ise Kneza Mihaila Caddesi’nden Kalemegdan Kalesi’ne giden yolda solda kalan antika broş satan amca oldu. Yere çöküp yarım saat kendime uygun bir broş seçmeye çalıştım. Uydu motifli bir sürü broşu vardı. Hemen Rusya’ya ait  Kosmos Uydu’larının birini buldum. Kosmik evrende yaşıyoruz, kosmonun yeri ve araştırmaları bende zaten hep farklı olmuştur.

Yine Kneza Mihaila Caddesi’nde tadına doyamayacağınız Ice Box adında bir dondurmacı var. Muhakkak uğrayınız.

IMG_4287Akşam yemeği için nehir kenarında bulunan birbirinden değişik dekorasyonlara sahip restaurantlardan biri olan Ambar Restaurant’ta yemeğimizi yedik. Bir kutlama organizasyonuna katılmak için geldiğimiz Belgrad şehrinde restaurantlara daha önceden rezervasyon yaptırmıştık. Geleneksel yemekler değişik bir şekilde sunuluyor, porsiyonları küçüktü, öneri olarak çoğu yemek güzel ve lezzetliydi. Tüm menüyü tadabilme imkanı yakaladık. Kokteylilerinden de muhakkak tatmanızı öneririm.

Diğer akşam ise Zemun bölgesinde bulunan Supermarket Talas’ta bir rezervasyonumuz vardı.  Hava güzelse dışarıda oturabilirsiniz. Etleri çok lezzetliydi, porsiyonu ise baya büyüktü. İki kişi rahatça paylaşabilir. Ev yapımı şaraplarını da denemelisiniz. İçinde mini bir alışveriş yapacağınız markette bulunmaktadır.

Belgrad’ın denizi dedikleri plaj mantığıyla işletmelerin olduğu Ada Ciganlija’yı da ziyaret edebildik. Suya girme yanlısıydım ama suyun rengi çokta iç açıcı olmadığı için bolca soğuk suda duş alıp bir şeyler içip gönlümüzce dinlendik.

Ve gelelim asıl mevzuya:) Dımtıss dımtısss Gece Hayatı! Oooo laaa laaa tadında ve belki daha da ötesi… Sizde bizim gibi eğlenceye düşkünseniz burası tam sizlik. Avrupa’nın en eğlencesi bol şehri! Havuzlu partilerden tutun da underground mekanlarına oradan nehir kenarındaki canlı müziğe hemen yanında Club’e derken bir gece de çok çeşit görebilirsiniz! Uyarı gideceğiniz Club’lerin veya eğlence yerlerinin girişinde muhakkak rezervasyon soruluyor, rezervasyonsuz da girilebilir ama tüm yerlerin içi hınca hınç insan dolu. Loca veya stantların fiyatları Türkiye’ye göre zaten ucuz olduğu için rahatça eğlenmek istiyorsanız muhakkak rezervasyon yaptırmalısınız.
Daha aklımda ve sonradan öğrendiğim bir sürü yer var.  IMG_4416

Örneğin; Freestyler Belgrade Night Club’de güzel bir loca için rezervasyon muhakkak yaptırın! Hot Mess R&B gecesine katıldık, havuzlu bir Club olması vs. enteresandı ama bizi pek açmadı. Port by Community ise gerçekten eğlenceliydi, canlı Sırpça şarkılar söyleyen bir gurp eşliğinde çoştuk durduk.  Shootiranje’de ise birbirinden lezzetli ve adını bile bilmediğim shotlar içtik. Shlep adlı nehir kenarında sabah 05:00’a kadar süren Spotify’ımda favori listemdeki neredeyse tüm şarkıları çalan mekan ise kalbimde başka bir yerde… Oraya tekrar tekrar gidilir. İçinde langırt, salıncak, banklar ve çılgın DJ’yi barındıran, nezih efsane bir bar! Giriş için cüzü bir ücreti var ama çıkın çıkın gidin yerlerinden! Sizi mekandan kovasıya kadar oradan çıkmayın, güneşin doğuşunu izleyip “GÜNAYDIN BELGRAD!” deyin…

2 gece 3 gün kaldık. Gezme, yeme, içme için ort. 100-150 euro harcadık. Otelimiz için ise extra kişi başı 50 euro ödedik. Siz daha uygun konaklama bulabilirsiniz, şehre önyargılı yaklaştığımız için otel bari bilinen bir yer olsun dedik. Otelimizin ismi Hotel Srbija Garni idi. Şimdiden Belgrad seyahati planlayanlara iyi eğlenceler:)

Kahvaltı & Atıştırmalık

Akşam Yemeği

Bar & Club

İrem Akçakara

#Strasbourg: Fransa ve Almanya arasında

Gezi Notları Yurtdışı Gezileri

#Strasbourg: Fransa ve Almanya arasında

Almanya ile Fransa arasında kalan bu şehri Avrupa’yı az çok bilen herkes duymuştur. Özellikle Almanya’nın güney batısındaki sınırına çok yakın olan bu şehir Alman ve Fransız karışımından oluşuyor bana göre.  Eğer Almanya’dan geliyorsanız turistik mekanlarda anlaşmakta zorluk çekmezsiniz.

Neresi gezilir ?

Strassbourg’un sokaklarında yürüyüş yapabilir ve bu hüzünlü şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Meydanda bulunan katedral görülebilir. Ayrıca Petit France yani küçük Fransa anlamına gelen bölge görülebilir.

Ne yenir ?

Turistik mekanlarda tabiki yiyecek açısından sıkıntı çekmezsiniz ancak bazı mekanlar gündüz saatlerinde kapalı oluyor yaz döneminde. Siesta gibi bir şey yapıyorlar anladığım kadarıyla. Örneğin 2’ye kadar açık olup sonra akşam üstü 6’ya kadar kapalı oluyorlar sonra akşam için tekrar açılıyorlar.

Fransa’ya gelmişken baget ekmeğine yapılan sandviçlerden ve fransız tatlılarından yerin derim. Katedralin bulunduğu meydana çıkan sokaklardan birinde şu an ismini hatırlayamadığım bir kurabiye ve şeker dükkanı var. Renk renk kutulardan ve çeşitli kurabiyelerden istediğinizi seçip kendinize tatlı dakikalar hediye edebilirsiniz.  Ayrıca bir çok mekanda Almanya’ya özgü olan pizzaya benzeyen “Flammkuchen” isimle yiyeceği burda da bulmanız mümkün. Pizzaya benzeyen Flammkuchen pizzadan çok daha ince bir hamura yapılan çok hafif bir yiyecek, Almanya’ya gitmeyecekseniz Fransa’da bulmuşken deneyin derim.

İyi gezmeler!

İlkim Ecem EMRE

#Bozcaada: Bir küçük Eylül meselesi

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Bozcaada: Bir küçük Eylül meselesi

DSC_0331Herkesin içinde unutamadığı bir mesele vardır, bir mesele ki sen nereye gidersen git peşinsıra gelir ve seni bulur. Bir eylül meselesi de belki en uygun kelimedir bu ufak gezi için.

“Tanrı insanları uzun ömürlü olsun diye Bozcaada‘yı yaratmış.” Evet, Bozcaada’ya girdiğinizde bir evin duvarında gözünüze çarpan yazı tam olarak böyle. Heredot söylemiş zamanında. Eski adı Tenedos olan Bozcaada, Heredot’un yazılarında sık sık geçmekte. Mitolojik öyküleri var aynı zamanda bu masalsı adanın. Alabildiğine üzüm bağları, şarapları, nefis yemekleri, serin denizi, bozulmamış doğası, küçük sevimli koyları, güneşinin batışının güzelliği, keyifli insanları; keyif insanları ile ünlü, aşık olunası yer Bozcaada. Kafanızı meşgul eden her şeyi bir kenara bırakın ve gelin bu masalın bir parçası olun. Bu, sizin masalınız olsun.

Aylardan eylül, yazın sıcakları henüz geçmeden 5 arkadaş, bir kısmı birbirini ilk kez görüyor, istanbul’dan bir hafta sonu kaçamağı için Bozcaada yollarına düşer. Ve hikayemiz başlar.… Continue reading “#Bozcaada: Bir küçük Eylül meselesi” »

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda  Otopark Sorunu

Gezi Notları Türkiye Gezileri

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Otopark Sorunu

Şehir dışına seyahatlarında sürekli uçağı tercih eden insanların en büyük sorunu arabalarını nereye bırakacakları konusudur. Havalimanlarının şehir merkezine olan uzaklığı, ulaşımın pekte rahat bir şekilde sağlanamıyor olması seyahat edenleri arabalarıyla havalimanlarına gelmek zorunda bırakıyor. Fakat bu zorunlu göç hareketi havalimanında da pek rahata kavuştuğu söylenemez. Özellikle otopark fiyatları faiş bir düzende olması sebebiyle.

Bu nasıl otopark ücreti ?

Örneğin cuma günü  akşam 2 gün için İstanbul’dan İzmir’e ya da başka bir lokasyona uçacaksınız. Arabanızla Sabiha Gökçen Havalimanına geldiniz. Havalimanının otoparkına arabanızı parkederseniz saati 11,5 lira olan otoparkta  günlüğü 37 liradan 74 lira otopark ücreti ödemek durumunda kalacaksınız. Bu süre daha da uzayacaksa haliyle ödeyeceğiniz tutar 150liraları bulacaktır. Sabiha Gökçen Otopark Ücreti

Bu fiyatları ödemek istemeyenlerdenseniz iki alternatif daha mevcut. Birisi Pegasus Havayollarının EKOPARK bir diğeri ise İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ISPARK’a ait otopark. Her ikisi de havalimanının çevresinde konuşlanmış işletmeler ve park edenler için ücretsiz servis ile havalimanı ile otopark arasında müşterilerine hizmet vermektedir.  Fiyatlarına gelirsek; ISPARK’ta günlük ücret 8 TL, Pegasus’un Ekopark’ında ise bu mebla 12 TL’dir.

İyi yolculuklar dileriz…

 

Ön görsel kaynak:  http://www.ulasimuzmani.com/haber/sabiha-gokcen-havalimani-nin-tum-hisselerini-malezyalilar-aldi

İçerik görsel kaynak: http://www.sabihagokcen.aero/yolcu-ve-ziyaretciler/ulasim-ve-otopark/otopark/otopark-ucreti

#Kapadokya: Periler Diyarı – 2. bölüm

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Kapadokya: Periler Diyarı – 2. bölüm

üç güzeller

Yazının ilk bölümü için tıklayınız

 

Bu kadar gezmeye, inip binmeye bünye dayanır mı? Dayanmaz tabi. Ayaklarımda derman kalmamış, midem açım diye bağırınca soluğu bir restorantta almak şart oldu ve Göreme’deki Aydede Restaurant’a acil giriş yaptık. İçerisi kalabalıktı ve herkes midesinin derdine düşmüştü. Cacık, ezme salata, patates kroket, beyaz peynirli ezme ve humustan oluşan serpme mezeler masaya geldi. Hani lezzetleri nasıldı diye sorarsanız, normaldi. Doymak için yenilebilirdi diyebilirim.

Continue reading “#Kapadokya: Periler Diyarı – 2. bölüm” »

#Serindere Kanyonu: Bob Ross Abimiz haklıymış

Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Serindere Kanyonu: Bob Ross Abimiz haklıymış

 bora-700x400Neşeli Ağaçlar Olabilir – #serinderekanyonu #inonuyaylasi

TRT’de tuvalin üzerine sürekli neşeli ağaçlar çizdiğini iddia eden Bob Ross abimiz haklıymış. Daha önce – ulan neşeli ağaç mı olur? sorusunu bu haftasonundan sonra, artık düşünmemeye karar verdim. Zira, neşeli ağaçlar olabilir düşüncesindeyim. Nasıl mı? Anlatayım.

Bu haftasonu klişe bir cümle olacak ama, gerçekten İstanbul’dan uzaklaşıp, kendimizi doğaya atıverdik. İlk durağımız Serindere Kanyonu’nda yürüyüş, ikinci durağımız ise inönü yaylasında 1 gecelik konaklama idi. Gittiğimiz yerlerin 2 büyük özelliği vardı bence. Birincisi, henüz civar illerdeki insanlar tarafından çok fazla keşfedilmemiş olması; İkincisi, iki yerin de çok fazla keşfedilmemiş olmasından ötürü doğal güzelliğini hala bozulmamış bir şekilde koruması. Üstelik bu iki özelliğini kaybetmemiş yerlere İstanbul’dan ulaşım arabayla sadece 2.30 saat sürüyor.

Continue reading “#Serindere Kanyonu: Bob Ross Abimiz haklıymış” »

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...