Mekan

Sadberk Hanım Müzesi

Müze gezmeyi sevenlerin ve tarihe meraklı kimselerin tercih edebileceği bir adres…

Belki de bulunduğu yer dolayısıyla pek bilinmeyen bir müze burası. Sarıyer sahilinden bulunan müze Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un ismini taşıyor. Müze Sadberk Koç’un koleksiyonlarını sergilemek üzere açılmış Türkiye’nin ilk özel müzesi olma özelliğini taşıyor.

Müze içinde iki ana bölüme ayrılıyor. Birincisi arkeolojik eserlerin sergilendiği, ikincisi ise Türk- İslam eserlerinin sergilendiği bölüm.

Arkeolojik bölümde Anadolu’da yaşamış olan birçok uygarlığa ait eserler bulunmakta. Koleksiyon MÖ 6000’den Bizans dönemi sonuna kadar olan geniş bir zaman skalasını kapsamakta. Prehistorik ve Protohistorik dönemlerden başlayarak, Friglere , Hellenistik döneme , Roma ve Bizans dönemi eserlerine rastlamak mümkün. Seramik çömlekler, sikkeler, süs eşyaları, takılar, mermer heykelcikler cam eserler ve daha bir sürü farklı eseri burada görebilirsiniz. Türk-İslam eserleri bölümünde ise erken İslam, Selçuklu, Eyyubî, Memlûk, Timurlu ve Safevi dönemlerine ait çeşitli eserler var.

Üst kata çıktığınıza bu eserleri Osmanlı dönemine ait dokuma ve işleme örnekleri takip ediyor.Bunların yanında yine aynı kısımda bulunan seramik eserler de görülmeye değer. Burada İznik çiniciliğinin 16.-17. Yüzyıllar arası gösterdiği gelişim görülebilir. Devamında ise 17.-18. Yüzyıla ait Kütahya ve Çanakkale çinilerini görmek mümkün.

Müze küçük olmasına rağmen birçok döneme ait eserleri bünyesinde barındıran, zengin bir müze. Küçük bir tarih turu yapmak isteyen müzeseverlere duyurulur.Müzeyi 10:00-17:00 saatleri arasında gezmek mümkün. Müzeye giriş ücretleri ise şu şekilde: Tam:7 TL Öğrenci ve öğretmen: 2 TL

 

Gezmeyi seven biri işte....

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...