Gezi Notları Türkiye Gezileri

#Karaburun

Mimoza Koyu - Karaburunİnsan gezdiği yerleri yazabiliyor da memleketini yazamıyormuş meğer. Bir yeri en az gözlemleyen galiba cidden oranın yaşayanları oluyor. Burasıyla ilgili yazı yazmakta zorlanacağımı bayramda insanların pansiyonlarla ilgili sorularına cevap veremediğimde fark etmiştim.
Ama yine de Karaburun’a geliyorsanız; hoş geliyorsunuz. Elimden geleni yapacağım burayı size biraz anlatabilmek için.
Karaburun İzmir’e 100 km uzaklıkta. Aracınızla geliyorsanız, Çeşme otobanına girmeli ve Karaburun sapağına kadar 45 km ilerlemelisiniz. Karaburun sapağından sonra ise 55 km daha yolunuz kalıyor ve uyarmalıyım; buradan sonrası biraz virajlı. Ama söz buna değecek. Aracınız yerine otobüsleri kullanmak isterseniz İzmir’de Üçkuyular’a gelmeli ve buradaki semt garajından Karaburun – Mordoğan araçlarına binmelisiniz. Yol yaklaşık olarak 2 saat sürüyor.

Pansiyon konusunda çok başarılı olmadığımı söylemiştim. Ama burada en rahat pansiyon bulabileceğiniz yerler İskele Caddesi ve Bodrum Caddesi. Tahmin edeceğiniz üzere bu ikisi gece hayatının olduğu tek yerler. Ama gece hayatından kastımın ne olduğunu biraz açmam gerekiyor. Oturulacak kafe – barlar, rakı ve meze için restoranlar var. Ancak bunların sayısı toplamda 10’u geçmiyor.
Karaburun daha çok temiz deniz, temiz hava ve doğası için tercih ediliyor. Ki bu sebeple gelenlerin haklı olduğunu söylemeliyim. Yerleşme bir tarafta dağ ve bir tarafta deniz arasında yayılıyor. Deniz boyunca çeşitli kumsallar var. Her biri farklı tabii ki ama en çok kullanılanı şezlong ve şemsiye bulunması, kafeler olması ve tuvalet vb bulunması nedeniyle Bodrum koyu. İskele’de de bir koy var bu seçeneklere sahip ancak kumsalı oldukça dar.

Karaburun’da tüm kumsalları gezebilmek ve rahat ulaşım için aslında araç gerekebiliyor. Ya da tersi durumda benim gibi yürümeniz gerekiyor ki ben bu durumdan hiç de şikayetçi değilim. Aralıklarla dizilen plajlar ve büklerin her biri farklı özelliklere sahip ama bir konuda ortak özellikleri var. Hepsi çok berrak ve hepsinde denizin dibini çok net görebiliyorsunuz.
Karaburun pazarı Çarşamba günleri buradan köylü pazarından bir şeyler alabilirsiniz ve ya derneklerin yöresel ürünlerini her gün merkezde bulabilirsiniz. Karaburun çok eski bir kültüre ve tarihe sahip. Mitolojik geçmişe çok dalmazsak Karaburun zeytiniyle, keçisiyle, nergisiyle, deniziyle, balığıyla pek çok şeyiyle çok özel. 13 tane köyü var ve her bir köy kendine has bir özelliğe sahip. Bu yarımadada Rumlardan kalan yerlere onlar yerine yerleşen Türklerin yarattığı köyler, Rumlardan sonra boş kalan sahipsiz köyler ve kendiliğinden oluşan bir mimari var. Gerçi bozulmaya başlamadı dersem açıkçası yalan söylemiş olurum. Pek çok yerde artık 2 3 katlı balkonlu teraslı betonarme binalarla karşılaşıyoruz. Ve evet burası için pek çok tehdit var. Ama Karaburun Yarımadası güzel kalmak için mücadele ediyor. Kırsal turizm ise bu yolda en önemli artısı.
Karaburun’a Eski Foça’dan feribot olduğunu, Karaburun – Eski Foça seyahatlerinizi birleştirebileceğinizi belirtmem gerek. Not: Karaburun’a geçerken fırsatınız varsa Balıklıova’da durup un kurabiyesi almayı unutmayın. Ha bir de kalamar yemeden buradan kaçmayın, bir de gökyüzüne bakmayı unutmayın. En çok yıldız gördüğünüz yerlerden biri olacak emin olabilirsiniz.

 

Gözde Karahan

Leave a Comment

error: Upps Yanlış Yerdesiniz...